לשון הרע בין שכנים

מתי מתקיימת לשון הרע בין שכנים?

בחיי היומיום שלנו, אנו נקלעים לעיתים לריבים ומחלוקות עם בני משפחה, קולגות לעבודה, חברים ושכנים ולעיתים יכול הדבר לעלות למשל לכדי הוצאת לשון הרע בין שכנים. כאשר אלו מתרחשים בארבע עיניים, לא עולה עילה משפטית לתביעה, אך כאשר התבטאות של אחר כלפינו, היא פוגעת ומפורסמת ברבים, ייתכן ומדובר במקרה של הוצאת דיבה ולשון הרע.

על פי חוק איסור לשון הרע, ניתן להגיש תביעה על לשון הרע, כאשר פורסם דבר מה, אשר פגע או עלול היה להשפילנו, לבזות אותנו, בשל גיל, עיסוק, מין וכיו”ב. דרישת הפרסום בחוק, משמעה כי הדברים הגיעו לאדם אחד נוסף לפחות, מלבד הנפגע. האם הדבר שפורסם הוא בגדר לשון הרע? הגדרת המנוח בחוק רחבה מאוד ומאפשרת לבית המשפט, לבחון כל מקרה לגופו, על מבחן האדם הסביר.

במשרד עורכי הדין בן קרפל ושות’ נמצא צוות מיומן של עורכי דין ללשון הרע שעוסקים בדיני לשון הרע בכל יום בשנה, מבוקר עד ליל. צוות עורכי הדין במשרד ניהלו – ומנהלים – מאות תיקי לשון הרע בכל מחוזות השיפוט במדינת ישראל. ייצגנו – ואנחנו מייצגים – מאות תובעים ונתבעים לפי חוק איסור לשון הרע. והתוצאות, לא פחות ממעולות. יחד, טיפלנו במאות משברים תקשורתיים מורכבים (ומוכרים מאוד בציבוריות הישראלית) בהצלחה מרובה ולשביעות רצונם של לקוחותינו. משרד עורכי-דין בן קרפל ושות, עורכי דין ללשון הרע ולהגנת הפרטיות, מבטיח ייצוג מעולה וייחודי בנוף עורכי-הדין; טיפול פרטני וייחודי בכל עניין ועניין, כאילו היה זה העניין היחיד המצוי על שולחננו. המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים Duns100 ו – BDI, כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע

מטרתו של חוק איסור לשון הרע

הוצאת דיבה ולשון הרע, אינן מוסריות ולכן, בחר המחוקק לראות בהן כעוולה נזיקית, המזכה את הנפגע בזכות לפיצוי. כמו כן, במקרים בהם הפרסום היה בכוונה לפגוע, רואים במעשה גם כעבירה פלילית. תפקידו של חוק איסור לשון הרע הוא להגן על זכותנו לכבוד והזכות לשם טוב ולמנוע עד כמה שניתן מקרים של הוצאת לשון הרע. אולם, לא ניתן להגן על זכויות אלו, מבלי לפגוע בחופש הביטוי. בשל חשיבותה של זכות זו, נדרש החוק לאזן בין שתי הזכויות: הזכות לשם טוב מחד והזכות לחופש ביטוי מאידך. להרחבה קראו את המאמר בנושא – הזכות לשם טוב.

כיצד מאזן החוק בין הזכויות? על ידי איסור לשון הרע, כפי שמוגדר בסעיפם 1, 2 לחוק ובמקביל, כולל הוא הגנות שונות למפרסם, המנויות בסעיפים 13-15 לחוק והן על פי סדר: פרסומים מותרים, הגנת אמת הפרסום והגנת תום הלב.

מתי תוכלו להגיש תביעת על הוצאת לשון הרע בין שכנים?

הגשת תביעת לשון הרע, דורשת ראשית לכל, היוועצות עם עורך דין לשון הרע. כאשר פונים למשרד עורכי דין העוסק בתחום לשון הרע, תיבחנה נסיבות המקרה ועורך הדין יחווה את דעתו, האם כדאי להגיש תביעה, או אם לאו. למידע נוסף קראו על תפקידו של – עורך דין לשון הרע.

באיזו התבטאות מדובר:

חילופי דברים בין שכנים, אשר נאמרו בארבע עיניים, אינם מהווים לשון הרע, פוגעים ככל שיהיו. אולם, למשל, אם שכן שלח מכתב לכל השכנים, בו הוא מכפיש את שמכם אז מדובר בסכסוך של לשון הרע בין שכנים. במקרה זה, יש לכם עילה להגשת תביעה. ככל שמדובר בהתבטאויות רבות ופוגעות, כך המקרה חמור יותר ומצדיק הגשת תביעה.

היקף החשיפה:

ככל שיותר אנשים נחשפו להתבטאות הפוגעת, כך היקף החשיפה גדול יותר ובתביעות לשון הרע, יש חשיבות רבה להיקף החשיפה.

האם נגרם נזק:

פרסום שלילי יכול להיות פוגע מאוד אך לא לגרום לנזק משמעותי לנפגע. אולם, במקרים רבים, נגרם לנפגע נזק תדמיתי, אשר בא לידי ביטוי הן בפגיעה כלכלית והן בפגיעה חברתית. במצב זה, כדאי להגיש תביעה נגד המפרסם. להרחבה בנושא קראו על – תביעת לשון הרע

הפיצוי הכספי בתביעות על הוצאת לשון הרע בין שכנים

בכל הנוגע לתביעות לשון הרע, חשוב לדעת כי ניתן לקבל פיצוי כספי, גם ללא הוכחת הנזק שנגרם עקב הפרסום. סעיף 7 א’ לחוק, מאפשר לבית המשפט, לפסוק פיצוי גם כאשר לא הוכח הנזק, כאשר ישנה הגבלה על הסכום והוא עומד כיום על סך של יותר מ- 64,000 ₪.

בתי המשפט אינם פוסקים את הסכום המקסימאלי בכל תביעה, אלא בוחנים כל מקרה לגופו, על פי נסיבות הפרסום, היקפו, חומרת המקרה, היקף הנזק וכיו”ב.

פרסום לשון הרע יכול להתרחש בסיטואציות שונות וגם בסכסוך בין שכנים. אם אתם סבורים שנפגעתם מדבר מה שפורסם על ידי שכן ונגרם לכם נזק, פנו לעורך דין המתמחה בלשון הרע והוצאת דיבה ובדקו האם כדאי לכם להגיש תביעה.

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות”.

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו”ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בתביעות דיבה ולשון הרע בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הוגשה כנגדכם תביעה? נדרשת הגנה מקצועית וחדה?
הכפישו אתכם? את העסק שלכם? אתם בעיצומו של משבר

עורך דין אדם קרפל ועורך דין בן קרפל| בן קרפל ושות' משרד עורכי דין

לייעוץ משפטי השאירו פרטים

דילוג לתוכן