עורך דין לשון הרע

עורך דין לשון הרע

מתי מומלץ לפנות לעורך דין לשון הרע (עורך דין הוצאת דיבה)?

עוולת לשון הרע, מביעה את העמדה המוסרית שלנו, לגבי פגיעה אישית באדם אחר. חוק איסור לשון הרע, מבקש להגן על זכותנו לכבוד ולשם טוב ועל כן, אוסר על פרסום לשון הרע. אדם שנפגע מפרסום לשון הרע, זכאי להגיש תביעת פיצויים, שכן מדובר בעוולה נזיקית. יש לציין כי במקרה שהייתה כוונה לפגוע, נחשבת לשון הרע, גם לעבירה פלילית. במקרה זה מומלץ לפנות באופן מידי לעורך דין לשון הרע ולקבל ייעוץ מקיף על מנת להחליט כיצד לפעול.

פרסום לשון הרע, יכול לפגוע בנו מאוד ולגרום לנו לנזק רב. השאלה היא: אלו התבטאויות נחשבות ללשון הרע? חוק איסור לשון הרע מגדיר בצורה ברורה, את התנאים להיווצרותה של עוולת לשון הרע. מה קורה כאשר אנחנו לא יכולים להוכיח את הנזק שנגרם לנו? האם לא נוכל לקבל פיצוי?

עורך דין ללשון הרע מסביר לנו מהי לשון הרע וכיצד מתמודדים עם הקשיים שבהוכחת הנזק. כמו כן, תוכלו לקרוא במאמר זה, על הערכת הסיכוי של תביעת לשון הרע.

  פנייה לייעוץ אישי


  מתי חשוב לפנות לעורך דין לשון הרע?

  ייצוג בתיק לשון הרע זו משימה מורכבת; הרבה יותר מכפי שנראה לעין. אנו מוצאים עצמנו מייעצים מידי יום לעורכי דין שאינם עוסקים בתחום ולקחו על עצמם ייצוג בתיק לשון הרע; לא פעם החלפנו – תוך כדי הליך – עורכי דין שאינם עוסקים בלשון הרע ולקוחותיהם הבינו זאת בשלב מאוחר. בין אם נתבעת ובין אם רצונך להגיש תביעת לשון הרע, יש לפנות אך ורק לעורך דין לשון הרע.

  אך אדע האם עורך דין ספציפי הוא עורך דין מיומן שמתאים עבורי?

  חפשו מאמרים, דירוגים בחברות הדירוג המובילות במשק Duns 100 ו-BDI, ותוצאות של אותו עורך דין הוצאת דיבה. עורך דין מוצלח ומנוסה, יבלוט מעל לאחרים והישגיו והצלחותיו יציגו את עצמם. קראו המלצות, פסקי-דין, וחשוב מכל אלו: שוחחו עם עורך הדין, וחפשו תשובה לכל שאלה; חפשו תכנון אסטרטגיה איכותי וייחודי, והשתכנעו שאכן מדובר בעורך דין לשון הרע שזה תחום עיסוקו העיקרי. הרי כל אחד יכול לכנות את עצמו "מומחה".

  במה עורך דין לשון הרע עדיף על עורך דין שאינו עוסק בתחום?

  בניהול הליכים לפי חוק איסור לשון הרע חלים כללים מיוחדים ושונים; גם בסדרי הדין, גם בניסוח כתבי הטענות, גם בדיני החסיונות וגם בדיני הראיות. לא פעם מצאנו עצמנו עומדים בבתי המשפט מול עורכי דין (מצוינים ומבריקים) שאינם עוסקים בתחום; וכמה שמדובר בעורכי דין מצוינים, הם מוצאים עצמם נבוכים וחסרי תשובות ביחס לכללים הספציפיים בדיני לשון הרע. עורך דין שבאמת עוסק בתחום בכל יום בשבוע, חייב להכיר את הכללים המיוחדים בניהול תביעות לשון הרע; וזה – בהחלט – יכול לעשות את ההבדל בין ניצחון מוחץ לבין הפסד צורם.

  האם אפשר לפתור סכסוך לשון הרע מבלי להיגרר להליכים ארוכים ויקרים?

  עורך דין שבקיא במגמות הפסוקות ומנוסה בניהול תיקי לשון הרע, יכול לחסוך הרבה מאוד זמן וכסף; גם אם שכר-טרחתו, לכאורה, גבוה. הבקיאות והניסיון בלשון הרע, מאפשרים לנתב סכסוכי לשון הרע מורכבים להליכים אלטרנטיביים. לעיתים, בחירה בעורך דין לשון הרע מנוסה ומיומן, תעשה את ההבדל בין פתרון יעיל ומהיר (שיכול לקחת שבועות ספורים) לבין גרירת רגליים של שנים, שתגזול כמות אדירה של משאבים; זמן, כסף ומשאבים מנטליים.

  עורך דין הוצאת דיבה מסביר – מהי לשון הרע על פי החוק?

  כבני אדם, אנו יכולים להיפגע מאמירות שונות, בסיטואציות שונות והדבר תלוי באופי האינדיבידואלי שלנו. האם כל פגיעה בנו, היא לשון הרע? בוודאי שלא. עוולת לשון הרע, המקימה לנו זכות לפיצוי, דורשת את קיומם של שני תנאים: פרסום ופוטנציאל פגיעה בשם הטוב.

  ראשית, דורש החוק(1) כי האמירה הפוגענית (אשר יכולה לבוא לידי ביטוי בכתב, בתמונה ובצורות אחרות) תהיה פומבית. קרי, עליה להיות מפורסמת ברבים (החוק מחייב כי אדם נוסף, זולת הנפגע).לפיכך, חילופי דברים בין שני אנשים בלבד, לא תהיה לשון הרע.

  האינטרנט הוא אמצעי הפרסום הפוגע ביותר, כמו במקרה של הוצאת לשון הרע בפייסבוק בשל היקף החשיפה אליו. אולם, כמובן שגם פרסום ברדיו, בעיתון, בטלוויזיה או בכל אמצעי אחר, יכול לפגוע.

  שנית, עלינו יהיה להראות כי הפרסום גרם לנו לנזק או עלול היה לגרום לנזק. כלומר, זכאותנו להגיש תביעת דיבה, אינה תלויה בקיומו של נזק בפועל, אלא די בכך שנראה כי הפרסום היה עלול לגרום לנו לנזק. ההתבטאות יכולה להיות מכוונת למקצוע, לגיל, לגזע, נטייה מינית וכיו"ב. כך גם אופן הפרסום, אשר יכול להיות בכל אמצעי תקשורת כלשהו.

  נפגעת? אינך חייב להוכיח את הנזק! 

  אחד הכללים החשובים ביותר בתיקי לשון הרע, הוא האפשרות לקבל פיצוי ללא הוכחת נזק(2).

  אפשרות זו קיימת, מתוך ההבנה כי הוכחת הנזק במקרה של הוצאת לשון הרע, היא קשה מאוד. לפיכך, כולל חוק איסור לשון הרע, פיצוי סטטוטורי, המאפשר לבית המשפט, להורות לנתבע לשלם פיצויים לתובע, אף מבלי שהוכיח את נזקיו.

  לפיכך, כאשר מגיעים אל עורך דין, הוא יבחן האם ניתן להוכיח את הנזק. במקרה שכן, יגיש תביעה כספית על סכום הנזק שניתן להוכיח. היה וסבר עורך הדין, כי לא ניתן להוכיח את הנזק, או שניתן להוכיח אותו במאמץ בלתי סביר, יגיש תביעת לשון הרע לפיצוי ללא הוכחת נזק. עורך דין הוצאת דיבה, מתמחה בתביעות לשון הרע, מסוגים שונים ועל כן, אם נפגעתם, כדאי לפנות ולבדוק אפשרות של הגשת תביעה.

  למידע נוסף בנושא בקרו במאמר> תביעת לשון הרע פיצויי ללא הוכחת נזק.

  חשוב לציין כי בתי המשפט דוחים תביעות רבות בגין לשון הרע(3) ולכן, אם אתם מעוניינים להגיש תביעת דיבה (תביעת לשון הרע), פנו לעורך דין הוצאת דיבה המומחה בתחום זה, אשר טיפל בהצלחה בתביעות קודמות. אל תחששו לשאול בפגישת הייעוץ הראשונה, אודות ניסיונו של עורך הדין בטיפול בתיקים דומים.

  עו"ד לשון הרע מסביר על הערכת סיכויי התביעה

  בבואנו להתייעץ עם עו"ד לשון הרע, נוכל לקבל את חוות דעתו המקצועית, באשר לכדאיות הגשת התביעה. עורך הדין הוצאת דיבה בוחן למעשה שלושה פרמטרים, על פיהם, יחווה את דעתו, האם כדאי להגיש תביעה על הוצאת דיבה, או אם לאו:

  1. חופש הביטוי מול הזכות לשם טוב: הצורך לשמור על חופש הביטוי ולא להגבילו יתר על המידה, מוביל את בתי המשפט לדחות, לא מעט תביעות בגין לשון הרע ולהעדיף את חופש הביטוי על פני הזכות לשם טוב. במקרים של פרסום חמור בנסיבותיו, אשר גרם לנזק גדול וממשי, ייטה בית המשפט לטובת לשון הרע.

  לא פעם, מגיע לקוח אל עורך דין, עם מקרה שנדון כבר בבית המשפט ונדחה. במצב זה, יבחן עורך הדין, אם יש שוני מהותי בין המקרים, אשר יכול להוביל לקבלת התביעה.

  עורך דין שמנוסה בתחום זה, יוכל לבנות את התביעה בצורה הטובה ביותר, כך שהסיכוי כי תתקבל, יהיה גבוה.

  2. היקף הנזק: במקרים בהם הפגיעה קטנה ולא משמעותית, הרי שאין טעם בהגשת תביעה. אולם, במקרים בהם היקף הנזק הוא משמעותי, כדאי להגיש תביעה, גם אם לא ניתן להוכיח את הנזק. זאת לאור האפשרות להגיש תביעת דיבה ללא הוכחת נזק.

  3. האם פיצוי סטטוטורי הוא אפשרות: היה ולא ניתן להוכיח את הנזק, יבחן עורך הדין, האם במקרה הנדון, ישנו סיכוי אמיתי לקבלת פיצוי סטטוטורי מבית המשפט.

  לשון הרע – אפשר לתבוע ולקבל פיצוי! עורך דין ללשון הרע מסביר לנו שגם כאשר לא ניתן להוכיח את הנזק, ניתן לקבל פיצוי! לבדיקת אפשרות הגשת תביעה, פנו לייעוץ משפטי אצל מומחה לשון הרע.

  ___________

  (1) חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה – 1965.

  (2) תיקון מס' 6 לחוק איסור לשון הרע נתן לבית המשפט את הכוח לקבוע בתביעות לשון הרע פיצוי ללא הוכחת נזק, בגובה של עד 50,000 ₪.

  (3) מעניין לקרוא את משפט הדיבה של חנה סנש ובו קביעות של שופטי העליון כי לעיתים חופש הדיבור כולל גם את החופש לשקר.

  עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

  עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

  המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

  ליצירת קשר חייג – 072-2221780

   פנייה לייעוץ אישי

   אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   פנייה לייעוץ אישי

    שם ושם משפחה *

    מספר טלפון *

    נושא הפנייה
    פרטי יצירת קשר:

    רחוב האשל 5.

    טלפון: 072-2221780


    לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
    072-2221780


    מידע חשוב נוסף