לשון הרע באינסטגרם – כל המידע שחשוב לדעת!

האפליקציה לשיתוף התמונות "אינסטגרם" היא אחת מהרשתות החברתיות הפופולריות ביותר, ויחד עם זאת היא גם אחת הפלטפורמות הבולטות ביותר לפרסומי לשון הרע במרשתת. כדאי להיות ערניים ולשים לב כאשר אתם נתקלים בפרסום שנעשה נגדכם באינסטגרם, שכן ערנות כזאת תוכל לזכות אתכם בסכום פיצויים גבוה. במאמר זה ננתח את הוראות חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965 (להלן: "חוק איסור לשון הרע" או "החוק") וניישם אותן על פרסום לשון הרע באינסטגרם.

הוגשה כנגדכם תביעה? נדרשת הגנה מקצועית וחדה! הכפישו אתכם? את העסק שלכם? אתם בעיצומו של משבר, מומלץ לפנות בהקדם האפשרי לעורך דין לשון הרע 

מהו פרסום לשון הרע לפי החוק

סעיף 7 לחוק איסור לשון הרע קובע כי פרסום לשון הרע הוא עוולה אזרחית שניתן לתבוע עליה בבית המשפט. אפוא העוולה מורכבת משני יסודות: פרסום ולשון הרע.

נתחיל בניתוח היסוד של "לשון הרע": סעיף 1 מגדיר "לשון הרע" בתור כל דבר שעלול להשפיל אדם או לעשותו מטרה לבוז, שנאה או לעג בעיני הבריות; לבזותו בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו; לפגוע במשרתו, בעסקו, במשלח ידו או במקצועו; או לבזותו בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלותו.

אם כן, החוק מגדיר "לשון הרע" בצורה רחבה בתור כל תוכן פוגעני. אך הפסיקה קבעה שהתוכן נבחן לא מנקודת המבט של מי שנפגע מהעוולה, אלא מנקודות מבט אובייקטיבית, קרי: האם אדם סביר היה משנה את דעתו על הנפגע בעקבות התוכן הנטען כלשון הרע.

נעבור ליסוד ה"פרסום": סעיף 2 מגדיר פרסום גם כן בצורה רחבה, "בין בעל פה ובין בכתב או בדפוס, לרבות ציור, דמות, תנועה, צליל וכל אמצעי אחר". אולם הסעיף גם מסייג וקובע כי כדי להיחשב לפרסום, על התוכן להיות מופץ לפחות לאדם אחד נוסף לפחות חוץ מהנפגע כאשר הפרסום בכתב; ועם פוטנציאל הגעה לפחות לאדם נוסף חוץ מהנפגע כאשר הפרסום בעל פה.

לשון הרע ברשתות החברתיות

מה נחשב להוצאת לשון הרע באינסטגרם?

ומן הכלל, אל הפרט: לשון הרע באינסטגרם יכולה להתבטא בדרכים רבות ומגוונות. פרסום לשון הרע יכול להתבצע גם בפוסטים, גם ב"סטוריז", המופיעים ל-24 שעות בלבד וגם בשאר דרכי הביטוי של הפלטפורמה, כגון "רילז" ו"לייב". הרי אם פרסום מוגדר ככולל כל אמצעי הפצה, אין סיבה להניח שפורמטים אלה מוחרגים מגדרי אותו הכלל.

אולם, כאשר עסקינן בדרכי ביטוי שזמן הופעתן מוגבל, כמו "סטוריז", יש שתי הערות חשובות שכדאי לציין:

ראשית, כיוון שמדובר בביטויים שלאחר זמן מוגדר כבר לא ניתן להיחשף אליהם, הדבר יכול להשפיע על שיערוך כמות החשיפה שהפרסום קיבל, מה שמשליך על גובה הפיצויים. כמובן שאין משמעות הדבר שלא תקבלו סכום פיצוי משמעותי, אלא שבמקרים כאלה יש משקל מוגבר לגורמים כגון מספר העוקבים של הפרופיל שפרסם את הסטורי. שכן ככל שהוא יותר גבוה, החשיפה שהסטורי קיבל צפויה להיות יותר גבוהה, ועל כך יינתן משקל מופחת להיותו של הביטוי מוגבל בזמן.

שנית, ככלל, מומלץ לתעד כל התבטאות פוגענית כנגדכם כדי להשתמש בזה כראיה בבית משפט בבוא הצורך. אולם, כאשר דנים אנו בביטויים שהנראות שלהם חודלת באופן אוטומטי לאחר זמן מה, המלצה זו מקבלת תוקף מיוחד. אם לא תתעדו בהקדם את הסטורי (באמצעות צילום מסך או הסרטת מסך) יהיה לכם קשה להוכיח את קיומו של הפרסום בבית המשפט. על כן, גם אם אתם בספק שתביעת לשון הרע אכן תצא אל הפועל, אל תגזרו מראש את גורל התביעה הפוטנציאלית. קודם תתעדו את הפרסום, ואז התייעצו עם עורך דין לגבי האפשרות לתבוע עליו. להרחבה בנושא קראו- המדריך השלם להגשת תביעת לשון הרע

סיכום

פרסומי לשון הרע הם תופעה נפוצה בעידן הרשתות החברתיות בכלל, ובאפליקציית אינסטגרם בפרט. חשוב מאוד להיות ערניים ולשים לב אם פגעו בכם, שכן אם תשמרו תיעוד של הפגיעה אצלכם, אתם עלולים לקבל סכום פיצוי עד גובה של 158,838 ₪ ללא הוכחת נזק. אם אתם חושבים שנפגעתם מפרסום לשון הרע נגדכם, מומלץ בחום לפנות לעורך דין לשון הרע שייעץ לכם מה לעשות בנידון.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על:

מהו שיימינג בוואטסאפ?

תביעה על לשון הרע בפייסבוק.

תפקידו של עורך דין לענייני לשון הרע.

עוה”ד בן קרפל מכהן כיו”ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה, וחבר הועדה הארצית בלשכת עורכי-הדין. והמשרד מדורג בקבוצת העילית לפי Duns’100, ומהמובילים בתחום לפי BDI code.
עוה”ד בן קרפל ואדם קרפל: ״ייצוג בדיני לשון הרע, הגנת הפרטיות וניהול משברים בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות, מייצר אתגרים אדירים. מעבר לזה, שליחות אמיתית בעבורנו – בוודאי בימנו – לנהל את ענייני לקוחותינו במקצועיות, בשקיפות, בדגש על ניהול אסטרטגיה מדוקדקת ותוך חתירה בלתי-מתפשרת למטרות לקוחותינו”.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

צרו קשר

הוגשה כנגדכם תביעה? נדרשת הגנה מקצועית וחדה?
הכפישו אתכם? את העסק שלכם? אתם בעיצומו של משבר

עורך דין אדם קרפל ועורך דין בן קרפל| בן קרפל ושות' משרד עורכי דין
לשון הרע בוואטסאפ

לשון הרע בוואטסאפ

אפליקציית המסרונים "וואטסאפ" (WhatsApp) הפכה זה מכבר לזירה שגרתית ומרכזית בחייהם של אנשים לצורכי אינטראקציות יומיומיות. אולם, כתוצר לוואי, הפלטפורמה גם הפכה להיות כר פורה

קרא עוד »
תביעה על שיימינג בפייסבוק

תביעה על שיימינג בפייסבוק

הרשת החברתית פייסבוק – יחד עם רשתות נוספות, אינסטגרם, טוויטר וטיקטוק – תופסת מקום מרכזי בחיינו בעשור האחרון. היבט ראוי לציון הוא תופעת השיימינג בפייסבוק;

קרא עוד »

לייעוץ משפטי השאירו פרטים

דילוג לתוכן