חוק איסור לשון הרע מאפשר קבלת פיצוי ללא הוכחת נזק

תביעת דיבה ללא הוכחת נזק 

לשון הרע פוגעת בנפשו של האדם ובכיסו. אולם, הוכחת הנזק שנגרם עקב לשון הרע, אינו קל ולעיתים, אף בגדר הבלתי אפשרי. בשל כך, קבע חוק איסור לשון הרע את סעיף 7 א’ אשר מאפשר להגיש תביעת דיבה לפיצוי ללא הוכחת הנזק.

לשון הרע היא עוולה אזרחית וגם עבירה פלילית ועל כן, קבלת פיצוי ללא הוכחת נזק, אפשרית בין אם מדובר במשפט אזרחי ובין אם במשפט פלילי.

על פי חוק איסור לשון הרע, בית המשפט יפסוק את הפיצוי ללא הוכחת נזק לאחר שקבע כי הנתבע אחראי במשפט אזרחי, בגין לשון הרע או כאשר הורשע אדם בעבירה פלילית של לשון הרע. על המקרים בהם ניתן להגיש תביעת דיבה ללא הוכחת נזק נפרט בהמשך. 

במשרד עורכי הדין בן קרפל ושות’ נמצא צוות מיומן של עורכי דין ללשון הרע שעוסקים בדיני לשון הרע בכל יום בשנה, מבוקר עד ליל. צוות עורכי הדין במשרד ניהלו – ומנהלים – מאות תיקי לשון הרע בכל מחוזות השיפוט במדינת ישראל. ייצגנו – ואנחנו מייצגים – מאות תובעים ונתבעים לפי חוק איסור לשון הרע. והתוצאות, לא פחות ממעולות. יחד, טיפלנו במאות משברים תקשורתיים מורכבים (ומוכרים מאוד בציבוריות הישראלית) בהצלחה מרובה ולשביעות רצונם של לקוחותינו. משרד עורכי-דין בן קרפל ושות, עורכי דין ללשון הרע ולהגנת הפרטיות, מבטיח ייצוג מעולה וייחודי בנוף עורכי-הדין; טיפול פרטני וייחודי בכל עניין ועניין, כאילו היה זה העניין היחיד המצוי על שולחננו. המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים Duns100 ו – BDI, כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע

הוצאת לשון הרע – אין חמורה ממנה

במובנים רבים, לשון הרע היא אחת מן העוולות החמורות ביותר, הן בשל מהות הפגיעה שהיא גורמת, הן בשל ממדי הפגיעה והן בשל הקושי להוכיח את הפגיעה.

לשון הרע פוגעת בשמנו הטוב, וברור לכל כי משנפגע שמו הטוב של האדם, בנייתו מחדש שוות ערך לבנייתה של רומא. מהות הפגיעה של לשון הרע היא אפוא, משמעותית ביותר ואת נזקיה, חשים הנפגעים לאורך שנים. ובהרבה המקרים כפי שנפרט בהמשך ניתן להגיש תביעת דיבה ללא הוכחת נזק

בעבר, פרסום לשון הרע היה נעשה באמצעי התקשורת כמו רדיו או עיתון, כאשר החשיפה לאמירה הפוגענית הייתה גדולה, אך לא ניתן להשוות את ממדי החשיפה בימים עברו, לממדי החשיפה כיום.

בעידן האינטרנט, מספיקה אמירה אחת קטנה באתר אחד וזו יכולה לגרום לנזק בלתי נתפס בהיקפו, כך למשל במקרה של פרסום  הכפשות בפייסבוק. אולם, הוכחת הנזק היא כבר עניין אחר. להרחבה בנושא פגיעה בשם הטוב באינטרנט קראו את המאמר על – לשון הרע בפייסבוק.

מצב דברים זה הופך את הנפגעים מהוצאת דיבה לקורבנות של ממש, אשר אינם יכולים להוכיח את היקף הפגיעה שספגו אך את ממדי הפגיעה הם חשים היטב, בשמם הטוב, בהצלחה העסקית שלהם ובמוניטין המקצועי. (להרחבה בנושא קראו את התשובות שריכזנו עבורכם בנושא – הוצאת דיבה).

אין ספק כי האינטרנט הפך את לשון הרע למסוכנת יותר ועל כן, רבים סבורים כי על המחוקק להתאים את חוק איסור לשון הרע לימינו. החוק נחקק לפני שנים רבות, אך הבעייתיות שבהוכחת הנזק של לשון הרע, הייתה ברורה למחוקק, גם לפני עידן האינטרנט. להרחבה בנושא קראו על – חוק איסור לשון הרע.

מסיבה זו, מאפשר חוק לשון הרע לבתי המשפט לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק, משסבר בית המשפט כי נתקיימו מרכיבי העוולה.

תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק – כוונת הפוגע

סעיף 7 א’ לחוק, מסמיך את בתי המשפט לפסוק לתובעים בגין לשון הרע, פיצוי כספי על סך של עד 70,000 ₪, ללא הוכחת נזק.

האם כוונת המפרסם רלוונטית לעניין הפיצוי?

מטבע הדברים, לשון הרע פוגעת הרבה יותר כאשר למפרסם הייתה כוונה אמיתית לפגוע. כמו כן, הפגיעה המכוונת הופכת את העוולה לחמורה עוד יותר. על כן, חוק איסור לשון הרע, בסעיף 7 א’ (ג) קובע כי היכן שהוכח כי לשון הרע פורסמה בכוונה כדי לפגוע, יכול בית המשפט לפסוק לתובע, פיצוי כספי של עד 100,000 ₪.

יודגש כי לשם קבלת פיצוי כפול, חייב התובע להוכיח כי הייתה כוונה לפגוע. עם זאת, הפטור מהוכחת הנזק עצמו, עדיין חי וקיים. חשוב לדעת כי חוק איסור לשון הרע מכיל גם הגנות למפרסמים, אשר נועדו למנוע תביעות לשון הרע נגד אנשים אשר פרסמו דבר מה, בתום לב, ללא כוונה לפגוע ומתוך אמונה שלמה כי הפרסום היה אמת.

האם ומתי להגיש תביעת דיבה ללא הוכחת נזק ?

התבטאות פוגעת שאינה פורסמה ברבים, איננה נחשבת ללשון הרע, היות והמרכיב המהותי של לשון הרע הוא אלמנט הפרסום. זוהי הסיבה מדוע כאשר לשון הרע מתפרסמת באינטרנט אז היא פוגעת יותר מכל, היות שהיקף החשיפה הוא עצום ובלתי נשלט. למידע נוסף קראו על – לשון הרע באינטרנט.

השאלה האם להגיש תביעת דיבה ללא הוכחת נזק או אם לאו, דורשת כמובן קבלת ייעוץ משפטי של עורך דין לשון הרע מנוסה, אך ישנם שלושה מרכיבים אשר צריכים להתקיים, בכדי שתתגבש לשון הרע:

1. סיוגה של האמירה: אופן הצגת הדברים של המפרסם, היא משמעותית מאוד בשאלה האם מדובר בלשון הרע. בית המשפט בוחן את הנסיבות באופן סובייקטיבי ולא אובייקטיבי, כפי שנהוג לחשוב. יש לתת את הדעת לכך כי סעיף 13 לחוק, מונה פרסומים מותרים, אשר כמובן אינם לשון הרע.

2. גרימת נזק: חוק איסור לשון הרע מאפשר לתובע לקבל פיצוי בתביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק, אך אם לא נגרם לתובע נזק, אין טעם בהגשת תביעה. חשוב להבהיר כי לשון הרע אינה מוכרחה לפגוע בפועל, אלא די בכך שהיא הייתה עלולה לפגוע.

3. העדר הגנות: במידה וחלות על המפרסם ההגנות של חוק איסור לשון הרע, המופיעות בסעיפים 14 ן -15 לחוק, הרי שאין טעם בהגשת תביעת לשון הרע משום שזו תידחה.

לשון הרע היא עוולה חמורה הן בשל מהות הפגיעה שהיא עלולה לגרום, הן בשל ממדי הפגיעה והן בשל הקושי להוכיח את הפגיעה. לשם כך, קבע חוק איסור לשון הרע את האפשרות לקבלת פיצוי ללא הוכחת נזק. לשם הגשת תביעת לשון הרע, יש לפנות לייעוץ משפטי אצל עורך דין לשון הרע, אשר במסגרתו ייבחנו הקריטריונים הנדרשים לגיבושה של עילת תביעה. למידע נוסף בנושא של הגשת תביעה לפי חוק איסור לשון הרע קראו על – תביעת לשון הרע. . 

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות”.

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו”ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בתביעות דיבה ולשון הרע בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הוגשה כנגדכם תביעה? נדרשת הגנה מקצועית וחדה?
הכפישו אתכם? את העסק שלכם? אתם בעיצומו של משבר

עורך דין אדם קרפל ועורך דין בן קרפל| בן קרפל ושות' משרד עורכי דין

לייעוץ משפטי השאירו פרטים

דילוג לתוכן