הוצאת לשון הרע באינטרנט

עורך דין לשון הרע

חוק איסור לשון הרע קובע כי פרסומו של דבר, אשר עלול לפגוע באחר, הוא בגדר לשון הרע. הפגיעה יכולה להיות במקצועו של אדם, בכבודו, יכולה להתייחס למעשים שעשה, לתכונות וכדומה. אך מה עושים כאשר מדובר במקרה של הוצאת לשון הרע באינטרנט?

דרכי הפרסום, על פי חוק איסור לשון הרע הן מגוונות אך חשוב לדעת כי החוק נחקק בשנת 1965 ואין הוא מתייחס אל אמצי הפרסום החדשים של העידן המודרני ובראשם כמובן, האינטרנט.

כפי שיפורט בהרחבה במאמר זה, הוכחת לשון הרע איננה עניין פשוט וכאשר זו מתרחשת באינטרנט, הופך העניין למורכב עוד יותר.

בעבר, תביעות רבות בגין לשון הרע, היו נדחות על ידי בתי המשפט, בשל הנימוק של הגנה על חופש הביטוי. כיום, יש לשים גבולות חדשים לחופש הביטוי, בשל התופעה השכיחה של הוצאת לשון הרע באינטרנט.

  פנייה לייעוץ אישי


  לשון הרע – כיצד מתמודדים?

  הפגיעה מהוצאת דיבה באינטרנט, יכולה להיות בעלת ממדים אדירים, הן מבחינת הפגיעה הנפשית והן מבחינה כלכלית. לשון הרע אשר פגעה בעסקו של אדם, פוגעת כמובן בפרנסתו ועלולה ליצור נזקים כלכליים משמעותיים ביותר. לשון הרע אשר פגעה בשמו הטוב של אדם, גורמת לנזק שלעיתים איננו בר תיקון.

  לו הגשת תביעה על הוצאת לשון הרע, הייתה עניין פשוט, הרי שלפחות, היה ניתן לקבל פיצוי מתאים, המשקף את הנזק שנגרם, עקב פרסום לשון הרע. אולם, מצב הדברים אינו כזה, קל וחומר כאשר מדובר על הוצאת לשון הרע באינטרנט:

  1. מיהו המפרסם: הגשת תביעה בגין לשון הרע, דורשת כמובן לדעת את זהות המפרסם, אך כאשר מדובר על הוצאת לשון הרע באינטרנט, זהות המפרסם אינה ידועה ואיתורה, כרוך בדרך כלל במאמצים רבים, בהנחה שהוא אפשרי.

  2. המבחן האובייקטיבי: הנפגע הצליח לאתר את זהות המפרסם ועתה הוא בוחר להגיש תביעה. בין כותלי בית המשפט, יצטרך התובע, להוכיח כי בנסיבות הפרסום, כל אדם אחר היה נפגע. מכאן אנו למדים כי בית המשפט עושה שימוש במבחן האדם הסביר. הסיבה לכך ברורה ונעוצה בעובדה כי בני האדם שונים זה מזה ויכולים להיפגע מאמרות שונות. על כן, בית המשפט מכיר בפרסום כלשון הרע, היכן שברור כי בנסיבות המקרה, הפרסום היה פוגע בכל אדם, באשר הוא.

  3. הוכחת הנזק שנגרם: אחת הבעיות הקשות ביותר בתביעות לשון הרע היא הוכחת הנזק. אמת, כי בית המשפט מוסמך, על פי חוק איסור לשון הרע, לפסוק לתובע פיצוי כספי של עד 50,000 ₪ ללא הוכחת נזק, אך במקרים רבים, במיוחד של הוצאת לשון הרע באינטרנט, סכום זה אינו משקף את הנזק שנגרם לתובע. אם צלח התובע להוכיח את נזקו, מה טוב, אך אם לא צלח, הסכום המקסימאלי שיוכל לקבל הוא 50,000 ₪.

  מידע נוסף אודות פיצוי ללא הוכחת נזק בתביעות דיבה ולשון הרע ניתן למצוא במאמר – פיצוי ללא הוכחת נזק.

  הוצאת לשון הרע באינטרנט

  עידן האינטרנט הביא לחברה המודרנית שגשוג רב בכל תחומי החיים אך בד בבד, יוצר האינטרנט בעיות רבות. אחת המרכזיות שבהן היא הוצאת לשון הרע.

  הרשת מהווה פלטפורמה יוצאת מן הכלל למימוש חופש הביטוי, במיוחד לאור העובדה כי הציבור יכול לבטא את דעתו, באופן אנונימי. עם זאת, אותה אנונימיות, מאפשרת גם הוצאת לשון הרע, ללא חשש לתביעה, היות שזיהוי המפרסם, אינו תמיד אפשרי.

  הוצאת לשון הרע במסגרות שונות באינטרנט, לדוגמא, ברשתות החברתיות והמרכזית היא הוצאת לשון הרע בפייסבוק, בפורומים וכדומה, גורמת לנזק בלתי נתפס למושא הפרסום, בשל החשיפה האדירה של הגולשים ברשת. מדובר בפרסום המוני, אשר אינו מתקרב לממדים של פרסום ברדיו או בעיתונות הכתובה.

  בשל הקושי לאתר את זהות המפרסם, קבעו בתי המשפט כי תוטל אחריות גם על בעלי אתרים, עורכי תוכן וכולי, ולא רק על המשתמש עצמו. זאת בכדי לעודד בעלי אתרים, להסיר התבטאויות פוגעניות מן הרשת.

  הגשת תביעה

  הוצאת לשון הרע, הייתה מאז ומעולם, פוגענית ביותר, הן בכבודו של אדם והן בכיסו. אין ספק כי עידן האינטרנט, הפך את עוולת לשון הרע לקשה וחמורה מאי פעם, בעיקר בשל הקושי להגביל את חופש הביטוי ברשת ולאתר את המשתמש הפוגעני.

  אם נפגעתם מהוצאת לשון הרע ברשת, בכל מסגרת שהיא, אל תוותרו על הגשת תביעה. פנו בהקדם אל עורך דין להוצאת דיבה מנוסה, על מנת שיוכל לדאוג להסרת הפרסום בדחיפות ולקבלת פיצוי על הנזק שנגרם לכם.

  ככל שחולף הזמן, מתחזקת ההבנה בקרב הפסיקה, כי יש צורך להטיל אחריות על מפעילי האתרים, עורכיהם ובעלי האתרים, על מנת להוקיע את תופעת לשון הרע מן הרשת. בתי המשפט מפצים את הנפגעים מהוצאת לשון הרע באינטרנט ולכן, חשוב שלא לוותר ולקבל ייעוץ משפטי, אשר ידאג לזכויותיכם. הגשת תביעה בגין לשון הרע באינטרנט, משרתת גם את הנפגע באופן אישי וגם את האינטרס הציבורי של מזעור התופעה.

  לשון הרע הייתה מאז ומעולם, עוולה חמורה ופוגענית. האינטרנט הפך את עוולה זו לחמורה מתמיד, בשל האפשרות להתבטא, ללא גבולות, לפרסם תוכן פוגעני וכל זאת, תחת מעטה אנונימי, שמונע מן הנפגעים להגיש תביעת לשון הרע. לאור זאת, מתחילים בתי המשפט להכיר באחריותם של בעלי האתרים, לצד אחריות המשתמשים, מתוך מטרה למזער את הוצאת לשון הרע ברשת.

  לקבלת מידע אודות פגיעה בפרטיות >>

  עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

  עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

  המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

  ליצירת קשר חייג – 072-2221780

   פנייה לייעוץ אישי

   אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   פנייה לייעוץ אישי

    שם ושם משפחה *

    מספר טלפון *

    נושא הפנייה
    פרטי יצירת קשר:

    רחוב האשל 5.

    טלפון: 072-2221780


    לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
    072-2221780


    מידע חשוב נוסף