הוצאת לשון הרע באינטרנט

הוצאת לשון הרע באינטרנט 

חוק איסור לשון הרע קובע כי פרסומו של דבר, אשר עלול לפגוע באחר, הוא בגדר לשון הרע. הפגיעה יכולה להיות במקצועו של אדם, בכבודו, יכולה להתייחס למעשים שעשה, לתכונות וכדומה. אך מה עושים כאשר מדובר במקרה של הוצאת לשון הרע באינטרנט?

דרכי הפרסום, על פי חוק איסור לשון הרע הן מגוונות אך חשוב לדעת כי החוק נחקק בשנת 1965 ואין הוא מתייחס אל אמצי הפרסום החדשים של העידן המודרני ובראשם כמובן, האינטרנט. כפי שיפורט בהרחבה במאמר זה, הוכחת לשון הרע איננה עניין פשוט וכאשר זו מתרחשת באינטרנט, הופך העניין למורכב עוד יותר.

בעבר, תביעות רבות בגין לשון הרע, היו נדחות על ידי בתי המשפט, בשל הנימוק של הגנה על חופש הביטוי. כיום, יש לשים גבולות חדשים לחופש הביטוי, בשל התופעה השכיחה של הוצאת לשון הרע באינטרנט.

במשרד עורכי הדין בן קרפל ושות’ נמצא צוות מיומן של עורכי דין ללשון הרע שעוסקים בדיני לשון הרע בכל יום בשנה, מבוקר עד ליל. צוות עורכי הדין במשרד ניהלו – ומנהלים – מאות תיקי לשון הרע בכל מחוזות השיפוט במדינת ישראל. ייצגנו – ואנחנו מייצגים – מאות תובעים ונתבעים לפי חוק איסור לשון הרע. והתוצאות, לא פחות ממעולות. יחד, טיפלנו במאות משברים תקשורתיים מורכבים (ומוכרים מאוד בציבוריות הישראלית) בהצלחה מרובה ולשביעות רצונם של לקוחותינו. משרד עורכי-דין בן קרפל ושות, עורכי דין ללשון הרע ולהגנת הפרטיות, מבטיח ייצוג מעולה וייחודי בנוף עורכי-הדין; טיפול פרטני וייחודי בכל עניין ועניין, כאילו היה זה העניין היחיד המצוי על שולחננו. המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים Duns100 ו – BDI, כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע

לשון הרע באינטרנט – כיצד מתמודדים עם התופעה?

הפגיעה שנגרמת על ידי הוצאת דיבה באינטרנט, יכולה להיות בעלת ממדים אדירים, הן מבחינת הפגיעה הנפשית והן מבחינה כלכלית. לשון הרע אשר פגעה בעסקו של אדם, פוגעת כמובן בפרנסתו ועלולה ליצור נזקים כלכליים משמעותיים ביותר. לשון הרע אשר פגעה בשמו הטוב של אדם, גורמת לנזק שלעיתים איננו בר תיקון. למידע נוסף ריכזנו עבורכם שאלות ותשובות בנושא – הוצאת דיבה.

לו הגשת תביעה על הוצאת לשון הרע, הייתה עניין פשוט, הרי שלפחות, היה ניתן לקבל פיצוי מתאים, המשקף את הנזק שנגרם, עקב פרסום לשון הרע. אולם, מצב הדברים אינו כזה, קל וחומר כאשר מדובר על הוצאת לשון הרע באינטרנט. שאז חשוב מאד לעמוד על שלושה מרכיבים עיקריים אותם יש לדעת כדי להגיש תביעה:

1. מיהו המפרסם: הגשת תביעה בגין לשון הרע, דורשת כמובן לדעת את זהות המפרסם, אך כאשר מדובר על הוצאת לשון הרע באינטרנט, זהות המפרסם אינה ידועה ואיתורה, כרוך בדרך כלל במאמצים רבים, בהנחה שהוא אפשרי.

2. המבחן האובייקטיבי: הנפגע הצליח לאתר את זהות המפרסם ועתה הוא בוחר להגיש תביעה. בין כותלי בית המשפט, יצטרך התובע, להוכיח כי בנסיבות הפרסום, כל אדם אחר היה נפגע. מכאן אנו למדים כי בית המשפט עושה שימוש במבחן האדם הסביר. הסיבה לכך ברורה ונעוצה בעובדה כי בני האדם שונים זה מזה ויכולים להיפגע מאמרות שונות. על כן, בית המשפט מכיר בפרסום כלשון הרע, היכן שברור כי בנסיבות המקרה, הפרסום היה פוגע בכל אדם, באשר הוא.

3. הוכחת הנזק שנגרם: אחת הבעיות הקשות ביותר בתביעות לשון הרע היא הוכחת הנזק. אמת, כי בית המשפט מוסמך, על פי חוק איסור לשון הרע, לפסוק לתובע פיצוי כספי של עד 50,000 ₪ ללא הוכחת נזק, אך במקרים רבים, במיוחד של הוצאת לשון הרע באינטרנט, סכום זה אינו משקף את הנזק שנגרם לתובע. אם צלח התובע להוכיח את נזקו, מה טוב, אך אם לא צלח, הסכום המקסימאלי שיוכל לקבל הוא 50,000 ₪.

מידע נוסף אודות פיצוי ללא הוכחת נזק בתביעות דיבה ולשון הרע ניתן למצוא במאמר – לשון הרע ללא הוכחת נזק.

מדוע הוצאת לשון הרע התעצמה בעידן הנוכחי?

עידן האינטרנט הביא לחברה המודרנית שגשוג רב בכל תחומי החיים אך בד בבד, יוצר האינטרנט בעיות רבות. אחת המרכזיות שבהן היא הוצאת לשון הרע. הרשת מהווה פלטפורמה יוצאת מן הכלל למימוש חופש הביטוי, במיוחד לאור העובדה כי הציבור יכול לבטא את דעתו, באופן אנונימי. עם זאת, אותה אנונימיות, מאפשרת גם הוצאת לשון הרע, ללא חשש לתביעה, היות שזיהוי המפרסם, אינו תמיד אפשרי.

הוצאת לשון הרע במסגרות שונות באינטרנט, לדוגמא, ברשתות החברתיות והמרכזית היא הוצאת לשון הרע בפייסבוק, בפורומים וכדומה, גורמת לנזק בלתי נתפס למושא הפרסום, בשל החשיפה האדירה של הגולשים ברשת. מדובר בפרסום המוני, אשר אינו מתקרב לממדים של פרסום ברדיו או בעיתונות הכתובה. להרחבה בנושא קראו על – הוצאת דיבה בפייסבוק.

בשל הקושי לאתר את זהות המפרסם, קבעו בתי המשפט כי תוטל אחריות גם על בעלי אתרים, עורכי תוכן וכולי, ולא רק על המשתמש עצמו. זאת בכדי לעודד בעלי אתרים, להסיר התבטאויות פוגעניות מן הרשת.

הגשת תביעה על פרסום לשון הרע באינטרנט

הוצאת לשון הרע, הייתה מאז ומעולם, פוגענית ביותר, הן בכבודו של אדם והן בכיסו. אין ספק כי עידן האינטרנט, הפך את עוולת לשון הרע לקשה וחמורה מאי פעם, בעיקר בשל הקושי להגביל את חופש הביטוי ברשת ולאתר את המשתמש הפוגעני.

אם נפגעתם מהוצאת לשון הרע ברשת, בכל מסגרת שהיא, אל תוותרו על הגשת תביעה. פנו בהקדם והתייעצו עם עורך דין הוצאת דיבה מנוסה, על מנת שיוכל לדאוג להסרת הפרסום בדחיפות ולקבלת פיצוי על הנזק שנגרם לכם. להרחבה בנושא קראו את המאמר על – תפקידו של עורך דין הוצאת דיבה.

לשון הרע באינטרנט – סיכום

ככל שחולף הזמן, מתחזקת ההבנה בקרב הפסיקה, כי יש צורך להטיל אחריות על מפעילי האתרים, עורכיהם ובעלי האתרים, על מנת להוקיע את תופעת לשון הרע מן הרשת. בתי המשפט מפצים את הנפגעים מהוצאת לשון הרע באינטרנט ולכן, חשוב שלא לוותר ולקבל ייעוץ משפטי, אשר ידאג לזכויותיכם. הגשת תביעה בגין לשון הרע באינטרנט, משרתת גם את הנפגע באופן אישי וגם את האינטרס הציבורי של מזעור התופעה.

לשון הרע הייתה מאז ומעולם, עוולה חמורה ופוגענית. האינטרנט הפך את עוולה זו לחמורה מתמיד, בשל האפשרות להתבטא, ללא גבולות, לפרסם תוכן פוגעני וכל זאת, תחת מעטה אנונימי, שמונע מן הנפגעים להגיש תביעת לשון הרע. לאור זאת, מתחילים בתי המשפט להכיר באחריותם של בעלי האתרים, לצד אחריות המשתמשים, מתוך מטרה למזער את הוצאת לשון הרע ברשת.

 

אולי יעניין אתכם לקרוא על:

לשון הרע בוואטסאפ.

תביעת דיבה – המדריך המלא.

 

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות”.

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו”ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בתביעות דיבה ולשון הרע בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הוגשה כנגדכם תביעה? נדרשת הגנה מקצועית וחדה?
הכפישו אתכם? את העסק שלכם? אתם בעיצומו של משבר

עורך דין אדם קרפל ועורך דין בן קרפל| בן קרפל ושות' משרד עורכי דין

לייעוץ משפטי השאירו פרטים

דילוג לתוכן