עורך דין לשון הרע

עורך דין לשון הרע

עורך דין לשון הרע ועורך דין הוצאת דיבה מתמקצע ועוסק אך ורק בתביעות לשון הרע (ייצוג תובעים וייצוג נתבעים) ויכול לסייע (והופך הכרחי) במספר סיטואציות עיקריות. הוגשה כנגדך תביעת לשון הרע? הוגשה כנגדך תביעה על הוצאת דיבה? יש לפנות אך ורק לעורך דין לשון הרע!

זהות עורך הדין שייצג אותך ואיכות הייצוג עשויים להיות גורמים מכריעים ולעשות את ההבדל בין ניצחון מוחץ להפסד צורם. ייצוג נתבעים לפי חוק איסור לשון הרע, זו משימה מורכבת במיוחד. לפי מחקרים מן העת האחרונה, מרבית תביעות לשון הרע מתקבלות במלואן או באופן חלקי. אך במקרים רבים, עו”ד לשון הרע שבקיא בתחום, יכול להוביל אותך לניצחון; להוביל לכך שמי שהגיש כנגדך תביעה עוד ישלם לך בעבור הוצאות המשפט ושכר-טרחת עורך הדין שנאלצת לשלם.

במשרד עורכי הדין בן קרפל ושות’ נמצא צוות מיומן של עורכי דין ללשון הרע שעוסקים בדיני לשון הרע בכל יום בשנה, מבוקר עד ליל. צוות עורכי הדין במשרד ניהלו – ומנהלים – מאות תיקי לשון הרע בכל מחוזות השיפוט במדינת ישראל. ייצגנו – ואנחנו מייצגים – מאות תובעים ונתבעים לפי חוק איסור לשון הרע. והתוצאות, לא פחות ממעולות. יחד, טיפלנו במאות משברים תקשורתיים מורכבים (ומוכרים מאוד בציבוריות הישראלית) בהצלחה מרובה ולשביעות רצונם של לקוחותינו. משרד עורכי-דין בן קרפל ושות, עורכי דין ללשון הרע ולהגנת הפרטיות, מבטיח ייצוג מעולה וייחודי בנוף עורכי-הדין; טיפול פרטני וייחודי בכל עניין ועניין, כאילו היה זה העניין היחיד המצוי על שולחננו. המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים Duns100 ו – BDI, כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע

מהי מטרתו של חוק איסור לשון הרע?

לעיתים קל לשכוח, אך חוק איסור לשון הרע לא נועד רק לפצות את מי ששמו הטוב נפגע, הוא גם נועד להגן על התבטאות חופשית – גם אם היא פוגענית – בנסיבות מסוימות. שכן הזכות לשם טוב והזכות לחופש ביטוי, הן זכויות חוקתיות רמות-דרג ובעיקר שוות מעמד. הזכות לשם טוב לא חשובה יותר מהזכות לחופש ביטוי. בדיוק משום כך, בחוק איסור לשון הרע – מכוחו מוגשות תביעות על הוצאת דיבה ולשון הרע – ישנה שורה ארוכה של הגנות, שמבטאות את כוונת המחוקק להגן על ביטויים פוגעניים, ולאפשר חופש ביטוי כחלק יסודי מחברה דמוקרטית. למידע נוסף על החוק קראו את המאמר – חוק איסור לשון הרע.

מדוע חשוב לפנות לעורך דין מומחה ללשון הרע?

המשימה המורכבת של עורך דין הוצאת דיבה, היא לשרטט עבורך את הדרך הנכונה שתשכנע את בית-המשפט לקבוע שנתונות לך הגנות בנסיבות העניין, ושהתבטאותך מוגנת מפני תביעה; גם אם היא פוגענית במיוחד וגם אם היא עולה כדי הוצאת דיבה. אם עורך הדין יצלח את המשימה המורכבת, מי שהגיש כנגדך תביעה עשוי לשלם לך עשרות אלפי שקלים. אך אם עורך הדין ייכשל במשימה המורכבת, המצב יהיה הפוך (וגם חמור מכך). למידע אודות הגנות הקבועות בחוק קראו את מאמרנו בנושא – הגנה מפני תביעת לשון הרע.

לכן, אם הוגשה כנגדך תביעת דיבה, פנייה לעורך דין הוצאת דיבה היא הכרח המציאות. חשוב מאוד להבין שעלול להיות מחיר – וסיכון שלא ניתן להתעלם ממנו – לבחירה בעורך דין שאינו בקיא בתחום. באותה נשימה ראוי לציין שישנה חשיבות מסוימת בהיכרות של עורך הדין המייצג, את בתי-המשפט שבמחוז בו הוגשה התביעה. כל נתון שיאפשר לו לשרטט הערכת סיכון-סיכוי מדויקת יותר, יתרום לקבלת החלטה מושכלת וחכמה. 

לצורך הבנת הסיטואציה: אם הוגשה כנגדך תביעה בבית משפט שלום בחיפה מומלץ לפנות אל עורך דין לשון הרע חיפה, עורך הדין ידע, לאחר עיון בכתב התביעה ושיחה אינפורמטיבית, לשרטט עבורך את מערכת הסיכונים והסיכויים שהגשת התביעה מייצרת. כך, יוסבר לך מה מידת החשיפה הריאלית (הרי לכתוב על כתב תביעה 1,000,000 ₪, כל אחד יכול), מה הסיכון הכלכלי משפטי בניהול ההליך, ומה הסיכויים לצאת מניהול ההליך כשידך על העליונה. לאחר ניתוח מצב הדברים, רק אז, ניתן יהיה לקבל החלטה חכמה ומושכלת כיצד נכון לפעול. שכן בהיעדר מידע מהימן ומונגש, לאדם הפשוט אין שום אפשרות לקבל החלטה חכמה בנסיבות העניין. 

באותו אופן במידה ונפגעת מפרסומי דיבה ולאחר שבדקת שיש לך עילת תביעה ואת התביעה צריך (בהתאם לדין) להגיש בבית משפט בתל אביב, בחירה של עורך דין לשון הרע תל אביב תוכל להוות יתרון עבורך. 

עומדים לפני הגשת תביעת לשון הרע הינה כמה דברים שחשוב לדעת:

פגעו בשמך הטוב ואפשרות הגשת תביעה עלתה על הפרק? לפני קבלת החלטה סופית, חשוב מאוד להתייעץ עם עו”ד הוצאת דיבה ולשון הרע שזה באמת תחום עיסוקו. נהוג לטעות (כלומר להטעות) ולחשוב שהגשת תביעת לשון הרע והוצאת דיבה היא מהלך פשוט וקל, כזה שכל עורך דין יכול לעשות. זו טעות חמורה. מדוע? אמנם כל עורך דין מסוגל לערוך כתב תביעה ולטעון לפרסום מכפיש, אך עורך דין שאינו עורך דין להוצאת דיבה ואינו בקיא בתחום עלול לערוך כתב תביעה, שבמרכזו טענה טובה לפרסום לשון הרע, בצורה שחורגת מהכללים הספציפיים לתביעות מסוג זה. וכך, לחרב במו-ידיו את סיכויי התביעה הטובים שהיו נתונים לך מלכתחילה. החלפת עורך דין, תוך כדי ההליך, היא אמנם מהלך אפשרי ולעיתים בלתי נמנע, אך בוודאי שלא זו דרך המלך.

בנוסף, עו”ד מומחה ללשון הרע שזה תחום עיסוקו היחיד (או לפחות העיקרי), צריך לדעת לשרטט אסטרטגיה שתתמוך בטענתך לפגיעה בשם הטוב, תוך מניעת מכשלות עתידיות וסילוק מוקשים פוטנציאליים; וישנם הרבה כאלו. למשל: הבחירה על אילו פרסומי לשון הרע לתבוע, ואף הבחירה על אילו חלקים מתוך פרסום דיבתי ספציפי לתבוע, עשויות להיות בחירות מכריעות. הבדל בין תביעת על הוצאת דיבה מנצחת, לבין תביעה שכולה גול עצמי, דק מאוד (ובעבור מי שאינו בקיא בתחום המורכב הזה לעומקו, ההבדל הדק עלול להיות בלתי-מורגש). להרחבה בנושא קראו על – תביעות דיבה.

לכן חשוב מאוד להבין: אמנם כל עורך דין מסוגל לערוך כל כתב תביעה; גם תביעת לשון הרע. אך רק עורך דין לענייני לשון הרע מיומן ובעל ניסיון מוכח של ניהול מאות תיקים, מסוגל לצפות את ניהול ההליך ולתכנן מספר מהלכים קדימה; וכך, להוביל אותך לניצחון. הרי הגשת תביעה היא לא המטרה, היא רק שלב בדרך אל המטרה. עורך דין הוצאת דיבה שזה תחום עיסוקו ושבכוחו להביא אותך לתוצאה המיטבית, ידרוש להכיר את הרקע לדברים לעומק, לפני שימליץ להגיש תביעה. על יסוד הרקע, עורך הדין יבחן את הפרסומים ויסנן התבטאויות שאינן משרתות אותך. בהתאמה, הוא יוכל להציג את הסיכויים הפוטנציאליים ואת מידת החשיפה בהינתן הגשת תביעה. ואז, רק אז, ניתן יהיה לקבל החלטה הגיונית וחכמה, שאינה מתבססת על ניחושים.

באלו עוד מקרים עורך דין לענייני לשון הרע יכול לסייע לך?

ברצונך לפרסם פוסט, סטורי, ספר, סרט או כל יצירה שכוללת התבטאות שעלולה לפגוע בשם הטוב של אדם או תאגיד? ייתכן שההתבטאות שבפתח תחשוף אותך לתביעה. לכן חשוב להתייעץ עם עורך דין תביעות דיבה. למידע נוסף קראו על – הוצאת לשון הרע בפייסבוק

אם ברצונך לפרסם כל סוג של יצירה (ספר, סרט וכדומה) שיש בו פרטים שעלולים לפגוע בשמו הטוב של אדם או תאגיד, או למעשה כל סוג של ביטוי, חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין לענייני לשון הרע. היצירה שעבדת עליה כל-כך הרבה זמן עומדת להתפרסם, וייתכן שחוסר תשומת-לב לפרטים יהפוך את תהליך היצירה והפרסום לטעות גדולה שתגרור הגשת תביעה. הפיצוי הגבוה ביותר שנפסק עד כה בדיני לשון הרע, נפסק במסגרת הליך שעסק בפרסום ספר שהכיל פוטנציאל פגיעה אדיר בשמו הטוב של חבר-הכנסת לשעבר ואסיר-ציון נתן שרנסקי (לציין כי נפסקו סכומים דומים, קרי סביב 500,000 ₪, גם בתיקים נוספים; למשל בתביעתה של גב’ צופית גרנט כנגד מיכל רנד, במסגרתה ייצגנו את גב’ צופית גרנט; כמו גם בתביעות נוספות שעסקו בייחוס כוזב של עבירות מין). לעיון בפסק הדין – לחצו כאן

אם כן, בתי המשפט רואים בספרים ובסרטים שיש בהם לשון הרע והוצאת דיבה, מעצם אופיים ומידת החשיפה הפוטנציאלית שלהם, כפרסומי דיבה חמורים ופוגעניים במיוחד. לכן, לפני שמפרסמים יצירה שעוסקת במציאות שהתרחשה באמת – אפילו עם נוספו בה מראש שינויים – הכרחי להיוועץ בעורך דין הוצאת דיבה מנוסה ומיומן; יחיד שיידע לשקף לך את מערך הסיכונים שבפרסום היצירה ולכוון אותך כיצד לצמצם סיכונים ולהפוך כל הגשת תביעה בגין דיבה לכאורה כנגדך בעתיד, למהלך בלתי משתלם בעליל. אמנם כשמדובר בספרים ובסרטים הייעוץ המשפטי נשמע כמו מהלך מתבקש והגיוני (ביחס למידת ההשקעה), אך גם ייעוץ לפני פרסום פוסטיים או סטוריז עקרוניים, עשוי לחסוך לך הרבה מאוד. אסור להמעיט בחשיבותם של הפרסומים הנפוצים בעולם המודרני; וגם הם, כיום, טעונים מבט מפוקח כדי לצמצם סיכונים.

סבור שהולכים לפגוע בשמך הטוב להלן מספר טיפים חשובים:

נקלעת למשבר תקשורתי במסגרתו שמך הטוב נפגע? כל הסימנים מלמדים על כך שמשבר כזה בפתח? שוכנעת שבקרוב תופץ בגנותך דיבה רעה? זה הזמן לפנות ולהתייעץ עם עו”ד הוצאת דיבה שעוסק בניהול משברים והבניית אסטרטגיה. לא פשוט לזהות משבר תקשורתי או תדמיתי בשלביו הראשוניים. וכאשר הסערה מתפרצת ומסע הדיבה משתולל, לא ניתן להתעלם מקיומו של המשבר. אם מצליחים לזהות את המשבר בשלביו הראשונים, הטיפול עשוי להיות פשוט יותר. וכך גם סיכויי ההצלחה עולים. לכן, חשוב מאוד לזכור: ברגע שהבחנתם בסימן המרמז על משבר תקשורתי או תדמיתי בפתח, יש לפנות מיד לייעוץ.

עו”ד לשון הרע שעוסק בניהול משברים מוכרח לדעת למפות את הסיטואציה במהירות, לנסח את תכליות ניהול המשבר, לשרטט אסטרטגיה משפטית (ושאינה משפטית), לחבר למשימה בעלי-מקצוע משלימים ולפקח על ניהול הפעולות המורכבות הכלולות בניהול המשבר. הכל, תוך שיקוף קבוע ומתמיד את מערכי הסיכונים והסיכויים שעל הפרק. מדובר במהלך כירורגי ומורכב במיוחד, שמחייב בקיאות מעמיקה וניסיון רב (לא רק בניהול משברים, אלא גם בממשק שבין ניהול האסטרטגיה לבין הייצוג המשפטי ברובד הליטיגציה).

מהם הסימנים מוקדמים למשבר של לשון הרע?

בכנות, אין רשימת מכולת לזיהוי משבר תדמיתי או תקשורתי שבפתח. לעיתים מהלך החיים ילמד שישנו משבר בפתח (למשל סכסוך שכולל איומים מפורשים או פניה מפורשת מגוף תקשורת שעתיד לפרסם כתבה או תחקיר), ולעיתים יש צורך בעין חדה במיוחד ומנוסה כדי לזהות שקיומו של משבר בכלל מונח על הפרק. כאמור, כללי אצבע אין. אך אם זיהית פניות משונות – בין אם במישרין ובין אם דרך חברים או קרובים – חשוב לעצור ולהתייעץ; וכמובן, אם חווית כל סוג של איום שקשור בפגיעה עתידית בשמך הטוב, יש לעצור מיד ולהתייעץ. הכל, כדי לא להפוך לנושא של מתקפת פרסומים ויראלית (או מתקפת פרסומים ממוקדת, שלא מיועדת להיות ויראלית, אך עלולה להיות פוגענית לא פחות).

על עו”ד להוצאת דיבה ולשון הרע שעוסק בניהול משברים והבניית אסטרטגיה, חייב לגלות בקיאות ברזי הרשת והתקשורת המודרנית, להכיר את תהליכי קבלת ההחלטות בגופי התקשורת ואת המאפיינים הייחודיים של זרימת המידע והתפשטותו ברשת. עורך דין מנוסה, יידע גם (חשוב מאוד) להפעיל את בעלי-המקצוע הנכונים, ולפנות לגורמים הנכונים כדי לטפל במשבר התקשורתי ביעילות, במהירות ובמינימום משאבים.

אולי יעניין אותך לקרוא גם על  פיצויים בתביעות דיבה – הוצאת דיבה פיצוי ללא הוכחת נזק.

שאלות ותשובות נפוצות

חפשו מאמרים שכתב אותו עורך דין ללשון הרע, בדקו דירוגים של חברות הדירוג העצמאיות המובילות במשק DUNS 100 ו-BDI, וחפשו את את המשרדים המציגים עצמם כעורכי דין ללשון הרע באותם דרוגים. חפשו כתבות על אותו עורך דין להוצאת דיבה ובדקו האם עורך הדין המדובר בולט בנוף. חפשו פסקי-דין והמלצות של לקוחות ברחבי הרשת. וחשוב מהכל: שוחחו עם עורך הדין וחפשו תשובה לכל שאלה; חפשו תכנון אסטרטגיה איכותי וייחדו; והשתכנעו שאכן מדובר בעורך דין מומחה ללשון הרע שזה תחום עיסוקו העיקרי. הרי כל אחד יכול לכנות עצמו מומחה.

ייצוג בתביעות לשון הרע והוצאת דיבה זו משימה מורכבת; הרבה יותר מכפי שנדמה. אנו מוצאים עצמנו מייעצים מדי יום לעורכי דין שאינם עוסקים בתחום ולקחו על עצמם ייצוג בתביעות אלו. לא פעם החלפנו – תוך כדי ההליך – עורכי דין שאינם עסוקים בלשון הרע ולקוחותיהם הבינו זאת בשלב מאוחר. לכן אם נתבעת ובין אם רצונך להגיש תביעה, מומלץ לפנות רק לעו”ד לשון הרע והוצאה דיבה שזהו עיסוקו המרכזי.

חוק איסור לשון הרע קובע עוולה ייחודית ולה כללים ייחודיים ושונים; גם מבחינת סדרי הדין, גם בניסוח כתבי הטענות, גם בדיני החסינות ובדיני הראיות. לא פעם מצאנו עצמנו עומדים בבתי המשפט השונים מול עורכי דין מצויינים שאינם עוסקים בתחום; וכמה שמדובר בעורכי דין מצויינים, הם מוצאים עצמם פעם אחר פעם נבוכים וחסרי תשובות ביחס לאותם כללים ספציפיים החלים בדיני לשון הרע. עו”ד מומחה ללשון הרע שבאמת עוסק בתחום, חייב להכיר את הכללים המיוחדים בניהול תביעות מסוג זה; לא תמצאו אותו מופתע. וזה – בהחלט – יכול לעשות את ההבדל בין ניצחון מוחץ לבין הפסק צורם.

חשוב ביותר: לתעד. לתעד הכל. לצלם מסך, להקליט כל שיחה שיש בה פרט מידע חשוב (בכפוף למגבלות החוק כמובן), ואפילו לרשום לעצמך את פרטי ההתרחשות בזמן אמת. מעבר לתיעוד, החשוב ביותר הוא לפנות לעו”ד לשון הרע; ולבקש הנחיה ראשונית בנוגע לאופן הפעולה.

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות”.

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו”ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בתביעות דיבה ולשון הרע בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הוגשה כנגדכם תביעה? נדרשת הגנה מקצועית וחדה?
הכפישו אתכם? את העסק שלכם? אתם בעיצומו של משבר

עורך דין אדם קרפל ועורך דין בן קרפל| בן קרפל ושות' משרד עורכי דין

לייעוץ משפטי השאירו פרטים

דילוג לתוכן