לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
072-2221780

עורך דין לשון הרע

עורך דין לשון הרע

מתי מומלץ לפנות לעורך דין לשון הרע (עורך דין הוצאת דיבה)?

עוולת לשון הרע, מביעה את העמדה המוסרית שלנו, לגבי פגיעה אישית באדם אחר. חוק איסור לשון הרע, מבקש להגן על זכותנו לכבוד ולשם טוב ועל כן, אוסר על פרסום לשון הרע. אדם שנפגע מפרסום לשון הרע, זכאי להגיש תביעת פיצויים, שכן מדובר בעוולה נזיקית. יש לציין כי במקרה שהייתה כוונה לפגוע, נחשבת לשון הרע, גם לעבירה פלילית.

פרסום לשון הרע, יכול לפגוע בנו מאוד ולגרום לנו לנזק רב. השאלה היא: אלו התבטאויות נחשבות ללשון הרע? חוק איסור לשון הרע מגדיר בצורה ברורה, את התנאים להיווצרותה של עוולת לשון הרע. מה קורה כאשר אנחנו לא יכולים להוכיח את הנזק שנגרם לנו? האם לא נוכל לקבל פיצוי? עורך דין לשון הרע מסביר לנו מהי לשון הרע וכיצד מתמודדים עם הקשיים שבהוכחת הנזק. כמו כן, תוכלו לקרוא במאמר זה, על הערכת סיכויי תביעה בגין לשון הרע.

פנייה לייעוץ אישימהי לשון הרע על פי החוק?

כבני אדם, אנו יכולים להיפגע מאמירות שונות, בסיטואציות שונות והדבר תלוי באופי האינדיבידואלי שלנו. האם כל פגיעה בנו, היא לשון הרע? בוודאי שלא. עוולת לשון הרע, המקימה לנו זכות לפיצוי, דורשת את קיומם של שני תנאים: פרסום ופוטנציאל פגיעה בשם הטוב.

ראשית, דורש החוק(1) כי האמירה הפוגענית (אשר יכולה לבוא לידי ביטוי בכתב, בתמונה ובצורות אחרות) תהיה פומבית. קרי, עליה להיות מפורסמת ברבים (החוק מחייב כי אדם נוסף, זולת הנפגע).לפיכך, חילופי דברים בין שני אנשים בלבד, לא תהיה לשון הרע.

האינטרנט הוא אמצעי הפרסום הפוגע ביותר, בשל היקף החשיפה אליו. אולם, כמובן שגם פרסום ברדיו, בעיתון, בטלוויזיה או בכל אמצעי אחר, יכול לפגוע.

שנית, עלינו יהיה להראות כי הפרסום גרם לנו לנזק או עלול היה לגרום לנזק. כלומר, זכאותנו להגיש תביעה, אינה תלויה בקיומו של נזק בפועל, אלא די בכך שנראה כי הפרסום היה עלול לגרום לנו לנזק. ההתבטאות יכולה להיות מכוונת למקצוע, לגיל, לגזע, נטייה מינית וכיו"ב. כך גם אופן הפרסום, אשר יכול להיות בכל אמצעי תקשורת כלשהו.

נפגעת? אינך חייב להוכיח את הנזק! עורך דין לשון הרע מסביר

אחד הכללים החשובים ביותר בתיקי לשון הרע, הוא האפשרות לקבל פיצוי ללא הוכחת נזק(2).

אפשרות זו קיימת, מתוך ההבנה כי הוכחת הנזק במקרה של לשון הרע, היא קשה מאוד. לפיכך, כולל חוק איסור לשון הרע, פיצוי סטטוטורי, המאפשר לבית המשפט, להורות לנתבע לשלם פיצויים לתובע, אף מבלי שהוכיח את נזקיו.

בימים אלו ממש, דנה הכנסת בהצעת חוק להעלאת סכום הפיצוי הסטטוטורי לסך של 300 אלף שקלים ועד 600 אלף שקלים, אם הצליח התובע להראות כי הפגיעה נעשתה בכוונה.

לפיכך, כאשר מגיעים אל עורך דין לשון הרע, יבחן עורך הדין האם ניתן להוכיח את הנזק. במקרה שכן, יגיש תביעה כספית על סכום הנזק שניתן להוכיח. היה וסבר עורך הדין, כי לא ניתן להוכיח את הנזק, או שניתן להוכיח אותו במאמץ בלתי סביר, יגיש תביעה לפיצוי ללא הוכחת נזק. עורך דין לשון הרע, מתמחה בתביעות לשון הרע, מסוגים שונים ועל כן, אם נפגעתם, כדאי לפנות ולבדוק אפשרות של הגשת תביעה.

חשוב לציין כי בתי המשפט דוחים תביעות רבות בגין לשון הרע(3) ולכן, אם אתם מעוניינים להגיש תביעה, פנו לעורך דין המומחה בתחום זה, אשר טיפל בהצלחה בתביעות קודמות. אל תחששו לשאול בפגישת הייעוץ הראשונה, אודות ניסיונו של עורך הדין בטיפול בתיקים דומים.

עורך דין לשון הרע – הערכת סיכויי התביעה

בבואנו להתייעץ עם עורך דין לשון הרע, נוכל לקבל את חוות דעתו המקצועית, באשר לכדאיות הגשת התביעה. עורך הדין בוחן למעשה שלושה פרמטרים, על פיהם, יחווה את דעתו, האם כדאי להגיש תביעה, או אם לאו:

1. חופש הביטוי מול הזכות לשם טוב: הצורך לשמור על חופש הביטוי ולא להגבילו יתר על המידה, מוביל את בתי המשפט לדחות, לא מעט תביעות בגין לשון הרע ולהעדיף את חופש הביטוי על פני הזכות לשם טוב. במקרים של פרסום חמור בנסיבותיו, אשר גרם לנזק גדול וממשי, ייטה בית המשפט לטובת לשון הרע.

לא פעם, מגיע לקוח אל עורך דין לשון הרע, עם מקרה שנדון כבר בבית המשפט ונדחה. במצב זה, יבחן עורך הדין, אם יש שוני מהותי בין המקרים, אשר יכול להוביל לקבלת התביעה.

עורך דין לשון הרע, בעל ניסיון בתחום זה, יוכל לבנות את התביעה בצורה הטובה ביותר, כך שהסיכוי כי תתקבל, יהיה גבוה.

2. היקף הנזק: במקרים בהם הפגיעה קטנה ולא משמעותית, הרי שאין טעם בהגשת תביעה. אולם, במקרים בהם היקף הנזק הוא משמעותי, כדאי להגיש תביעה, גם אם לא ניתן להוכיח את הנזק. זאת לאור האפשרות להגיש תביעה ללא הוכחת נזק.

3. האם פיצוי סטטוטורי הוא אפשרות: היה ולא ניתן להוכיח את הנזק, יבחן עורך דין לשון הרע, האם במקרה הנדון, ישנו סיכוי אמיתי לקבלת פיצוי סטטוטורי מבית המשפט.

לשון הרע – אפשר לתבוע ולקבל פיצוי! עורך דין לשון הרע מסביר לנו שגם כאשר לא ניתן להוכיח את הנזק, ניתן לקבל פיצוי! לבדיקת אפשרות הגשת תביעה, פנו לייעוץ משפטי אצל מומחה לשון הרע.

___________

(1) חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה – 1965.

(2) תיקון מס' 6 לחוק איסור לשון הרע נתן לבית המשפט את הכוח לקבוע בתביעות לשון הרע פיצוי ללא הוכחת נזק, בגובה של עד 50,000 ₪.

(3) מעניין לקרוא את משפט הדיבה של חנה סנש ובו קביעות של שופטי העליון כי לעיתים חופש הדיבור כולל גם את החופש לשקר.

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

ליצירת קשר חייג – 072-2221780

פנייה לייעוץ אישי


אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה
פרטי יצירת קשר:

רחוב האשל 5.

טלפון: 072-2221780


לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
072-2221780


מידע חשוב נוסף