לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
072-2221780

הגנת תום הלב בתביעות לשון הרע

הוצאת דיבה

חוק לשון הרע מעגן את האיסור על לשון הרע והוצאת דיבה. בד בבד, מסייג החוק את האיסור וקובע מספר פרסומים מותרים בסעיף 13 לחוק. כמו כן, כולל החוק שתי הגנות: הגנת אמת הפרסום והגנת תום הלב.

המחוקק בחר לקבוע הגנות בחוק, משום שבמקרים רבים, לא ראוי להטיל אחריות בגין לשון הרע, בשל האינטרס הציבורי לדעת ובשל חופש הביטוי.

חוק לשון הרע מגדיר את המונח לשון הרע, בצורה רחבה למדי וקובע כי לשון הרע היא דבר שפרסומו עלול בין השאר, להשפיל אדם בעיני אחרים, לפגוע בעסקו, לבזותו בשל מינו, גזעו וכיו"ב.

כלליות המונח לשון הרע, נועדה להקיף את כל המקרים של פגיעה על ידי פרסום ובהתאם, ניתן בהחלט לראות תביעות מגוונות בתחום לשון הרע, בהן נסיבות שונות.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.

חשוב להדגיש כי המונח "אדם" בחוק לשון הרע, מתייחס גם לתאגיד ולא רק לאדם פרטי, היות שניתן כמובן לפגוע במוניטין העסקי של תאגיד ובשמו הטוב.

חשיבות האיסור על לשון הרע

האיסור על לשון הרע הוא בעל חשיבות מוסרית חברתית אדירה. חברה דמוקרטית ותקינה, אינה יכולה להתקיים ללא שמירה על ערכי המוסר. אולם, חשוב גם להבין כי לצד הפן המוסרי, חוק לשון הרע אוחז גם בחשיבות כלכלית גדולה.

פגיעה בשמו הטוב של האדם, יש לה השפעה כלכלית מרחיקת לכת. קל וחומר במקרים בהם האמירה מכוונת למקצועו של הנפגע או לעסקו.

לשון הרע, הלכה למעשה, יכולה לגרום לנזקים כלכליים עצומים:

1.מוניטין עסקי: בניית מוניטין עסקי טוב, אורכת שנים, אך לשון הרע יכולה בקלות לפגוע באופן משמעותי במוניטין. כל חברה ועסק, צריכים מוניטין טוב בכדי להצליח ועל כן, פגיעה במוניטין, פירושה הרס כלכלי.

2.אובדן לקוחות: הוצאת לשון הרע עלולה ליצור רושם מוטעה ולגרום לאובדן לקוחות. מדובר בהפסד כלכלי אשר נגרם ישירות מן הפרסום.

3.השקעה כספית: מטבע הדברים, כאשר לשון הרע פוגעת במוניטין וגורמת לאובדן לקוחות, ההשקעה הכספית יורדת לטמיון.

חוק לשון הרע – מדוע יש בו הגנות?

חשיבותו של חוק לשון הרע היא כפולה: חוק לשון הרע מגן הן על ערכי המוסר של החברה והן מגן מפני הפסדים כלכליים שעלולים להיגרם לנפגעים עקב פרסום לשון הרע.

אם כן, נשאלת השאלה מדוע קיימות הגנות בחוק לשון הרע והאם יש בהן צורך?

כל קביעה של בית המשפט כי התבטאות מסוימת שפורסמה, היא בגדר לשון הרע, מגבילה את חופש הביטוי. לצד ערכי מוסר ההכרחיים לקיומה של חברה מתוקנת, גם שמירה על חופש הביטוי, הכרחית בכדי לקיים חברה דמוקרטית.

לאור זאת, כולל חוק לשון הרע, שתי הגנות: אמת הפרסום ותום הלב.

סעיף 14 קובע את הגנת אמת הפרסום אשר מונעת הטלת אחריות בגין לשון הרע, היכן שהפרסום הוא אמת או שבעת הפרסום, סבר המפרסם כי הוא אמת וכן כאשר היה בפרסום עניין ציבורי.

סעיף 15 קובע את הגנת תום הלב החלה במספר רב של נסיבות שונות. יש להדגיש כי שתי ההגנות חלות גם במשפט אזרחי וגם במשפט פלילי.

הגנת תום הלב

חוק לשון הרע מונה שתי הגנות, האחת היא אמת הפרסום והשנייה היא הגנת תום הלב. הגנה זו רחבה מאוד וכוללת מגוון רחב של סיטואציות שונות, אשר בהן, אם היה המפרסם, תם לב, לא תוטל עליו אחריות אזרחית או פלילית, בגין לשון הרע:

להלן מספר דוגמאות:

1. אי ידיעה: עיקרון חשוב בעולם המשפט הוא כי אי ידיעת החוק אינה פוטרת. כאן מתייחס חוק לשון הרע למצב שבו המפרסם לא ידע ולא היה חייב לדעת על הנסיבות של הפגיעה או על קיומו של הנפגע.

2. הנפגע מכהן בתפקיד: בנסיבות בהן הנפגע מכהן בתפקיד שיפוטי או ציבורי, תעמוד למפרסם הגנת תום הלב, אם הביע דעה על התנהגות הנפגע בהקשר לתפקידו.

3. הבעת דעה: על פי חוק לשון הרע, לא תוטל אחריות על המפרסם ביקורת על יצירה כלשהי אשר הוצגה על ידי הנפגע בפומבי.

לשון הרע – ייעוץ משפטי

חוק לשון הרע אוסר על לשון הרע, אך מן האמור מעלה, אנו למדים כי ישנן הגנות, אשר בהתקיימן, לא תוטל אחריות על המפרסם, אף אם נשוא הפרסום, נפגע.

אם נפגענו ואנחנו שוקלים להגיש תביעה בגין לשון הרע, עלינו לפנות לייעוץ משפטי, על מנת שעורך הדין יבחן את נסיבות המקרה וייתן חוות דעת, באשר להגשת תביעה.

מטבע הדברים, ככל שנסיבות הפרסום, דומות למקרי עבר, אשר בהם פסק בית המשפט לטובת התובע, כך, גדל הסיכוי לזכות בתביעת לשון הרע.

עורך דין בעל ניסיון יידע להעריך את סיכויי התביעה, כך שניתן יהיה לקבל החלטה שקולה, האם להגיש תביעה או אם לאו.

חוק לשון הרע קובע כי בנסיבות מסוימות, לא תוטל אחריות בגין לשון הרע. אחד מן המקרים הללו הוא כאשר חלה הגנת תום הלב. מקרה נוסף הוא כאשר חלה הגנת אמת הפרסום. נוסיף ונאמר כי חוק לשון הרע כולל גם רשימת פרסומים מותרים, אשר אינם בגדר לשון הרע.

לקבלת מידע אודות פגיעה בפרטיות >>

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוג היוקרתי – DUNS 100 כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

ליצירת קשר חייג – 072-2221780

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:עץ.אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!