תביעת לשון הרע – מה הסיכויים שלה?

מהי הוצאת לשון הרע ומתי ניתן להגיש תביעת לשון הרע?

תביעות לשון הרע בישראל אינן נושא פשוט כלל וכלל והן דורשות מומחיות משפטית וניסיון מקצועי רב. סיכוייה של תביעה על לשון הרע תלויים במספר גורמים מרכזיים, אותם נפרט בהרחבה במאמר זה.

הגורם הראשון הוא קטלוגה של האמרה ותפיסת הציבור לגביה. האם מדובר בהתבטאות שהוצגה כעובדה בשטח, כמידע אובייקטיבי שנבדק על ידי המפרסם, או שמא מדובר בדעה, אשר הוצגה ככזו. על ההבדל המהותי בין השניים, נעמוד בהמשך.

הגורם השני המשפיע על תביעת לשון הרע הוא נושא הנזק. האם נגרם נזק לתובע ואם אכן נגרם, מהו היקפו של הנזק, מהי חומרתו.

הגורם השלישי הוא מכלול הנסיבות של הפרסום ובין השאר, התנהגותו של המפרסם, לאחר הפרסום. אלו רלוונטיים גם לעצם עניין הטלת האחריות וגם לגובה הפיצוי שיוטל.

במשרד עורכי הדין בן קרפל ושות’ נמצא צוות מיומן של עורכי דין ללשון הרע שעוסקים בדיני לשון הרע בכל יום בשנה, מבוקר עד ליל. צוות עורכי הדין במשרד ניהלו – ומנהלים – מאות תיקי לשון הרע בכל מחוזות השיפוט במדינת ישראל. ייצגנו – ואנחנו מייצגים – מאות תובעים ונתבעים לפי חוק איסור לשון הרע. והתוצאות, לא פחות ממעולות. יחד, טיפלנו במאות משברים תקשורתיים מורכבים (ומוכרים מאוד בציבוריות הישראלית) בהצלחה מרובה ולשביעות רצונם של לקוחותינו. משרד עורכי-דין בן קרפל ושות, עורכי דין ללשון הרע ולהגנת הפרטיות, מבטיח ייצוג מעולה וייחודי בנוף עורכי-הדין; טיפול פרטני וייחודי בכל עניין ועניין, כאילו היה זה העניין היחיד המצוי על שולחננו. המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים Duns100 ו – BDI, כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע

עוולת לשון הרע – מה היא כוללת?

חופש הביטוי מאפשר לכל אחד מאיתנו לומר את אשר על ליבו, בכל דרך בה הוא רואה לנכון. לאור העובדה כי התבטאות של פלוני יכולה לפגוע באלמוני, אוסר חוק איסור לשון הרע, על פגיעה בשמו ובכבודו של אדם. זאת בכפוף לסייגים שבחוק, קרי, מקרים של הגנת תום הלב ואמת הפרסום. להרחבה בנושא קראו על – הגנות לנתבעים בתביעות לשון הרע.

הצלחתה של תביעת לשון הרע, תלוי בראש ובראשונה בקטלוג האמרה, קרי, מי אמר אותה ומהי תפיסת הציבור לגביה, בקונטקסט שבו היא נאמרה. התבטאות זהה, בנסיבות שונות, אשר נאמרה על ידי אנשים שונים, יכולה להיות במקרה ראשון לשון הרע ובמקרה השני, לא תהיה זו לשון הרע. הכיצד?

אופן הצגת הדברים הוא שקובע וכאשר התבטאות מפורסמת כדעה ולא כעובדה מוגמרת, יכול והיא אינה תיחשב כלשון הרע. מאין בא הבדל זה? התבטאות תהיה לשון הרע, אם הציבור ראה אותה כך, באותן הנסיבות ומטבע הדברים, כאשר אמרה מוצגת כעובדה אובייקטיבית, נוטה הציבור להאמין לה יותר מאשר מדובר בדעה סובייקטיבית.

אף כאשר מדובר בדעה, יש להבחין בין דעה של בעל מקצוע, אשר מביע דעתו, כעניין שבשגרה, חלק מעבודתו, לבין דעה אשר הושמעה בפרסיה, בכדי לבזות ולהשפיל אדם אחר.

חוק איסור לשון הרע – סוגיית הנזק

לעיתים, נפגעי לשון הרע, נמנעים מהגשת תביעה על לשון הרע, היות והם יודעים כי יתקשו להוכיח את הנזק שגרם להם הפוגע. אין ספק כי סיכוייה של תביעת לשון הרע, טובים יותר, כאשר ניתן להוכיח את הנזק אך גם במקרים בהם, לא ניתן להוכיח את הנזק, כדאי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתביעות לשון הרע. מדוע?

סעיף 7 א’ לחוק איסור לשון הרע, הסמיך את בית המשפט, לפסוק פיצויים עד לסך של 70,000 ₪, לתובעים בלשון הרע, גם כאשר לא הוכח הנזק. יודגש כי אין פירושו של דבר כי אפשר להגיש תביעת לשון הרע, ללא שנגרם נזק, היות שבתי המשפט בוחנים את טיב האמירה ונסיבותיה, כך שללא פגיעה בתובע או ללא פוטנציאל לפגיעה, תידחה תביעה בגין לשון הרע והתובע עלול למצוא עצמו, משלם הוצאות משפט לנתבע.

אולם, סמכות זו של בית המשפט, העניקה לו אפשרות לעשות צדק אמיתי היכן שתובעים באמת נפגעו מן ההתבטאות של הנתבע. על כן, גם כאשר ישנו קושי להוכיח את הנזק, כדאי לשקול הגשת תביעה על לשון הרע. זאת בהנחה שהפרסום אכן פגע או היה בעל פוטנציאל לפגוע. להרחבה בנושא קראו על – תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק.

בעבר, לא זכו נפגעי לשון הרע לפיצוי הולם, אך בשנים האחרונות ניתן לראות התקדמות משהחלו בתי המשפט לפסוק סכומי פיצויים גבוהים יותר לתובעים. אולם, בתי המשפט לא מקבלים כל תביעת לשון הרע ועל כן, ישנה חשיבות גדולה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי, טרם הגשת תביעה.

הגשת תביעה בגין לשון הרע – מכלול הנסיבות

חוק איסור לשון הרע מבקש להגן על אלו אשר נפגעו בעקבות התבטאויות מבזות, אך עצם קיומה של לשון הרע, אין בה בכדי להבטיח את סיומה האופטימאלי של התביעה, מבחינת התובע. בית המשפט שוקל את מכלול הנסיבות של המקרה, כך שלעיתים, גם אשר מוצא בית המשפט את הנתבע כאחראי, גובה הפיצוי יהיה סמלי מאוד ולא יהיה בהכרח לשביעות רצון התובע:

1. סוג הפרסום: דינה של לשון הרע במקומון, לא יהיה, ככל הנראה, כדינה של לשון הרע באינטרנט. בית המשפט מתחשב מאוד בנסיבות הפרסום, המעידות על היקף הפגיעה וחומרתה.

ככל שאספקט הפומביות משמעותי יותר, כך סיכוייה של תביעה בגין לשון הרע, גדלים.

2. מהו הנזק: בית המשפט בוחן מהו הנזק שנגרם לתובע, כאשר הוא רשאי לפסוק פיצוי כספי, גם אם התובע לא הוכיח את הנזק שנגרם לו.

3. הקטנת הנזק: התנהגות הצדדים משפיעה מאוד על סיכויי תביעת לשון הרע. היכן שהמפרסם הביע חרטה ופרסם התנצלות, בית המשפט נוטה להקל בפיצוי או בעונש. אולם, כאשר התעלם המפרסם, מבקשותיו של הנפגע, לפרסם התנצלות או סירב לעשות כן, ניתן להניח כי בית המשפט יפסוק פיצוי גבוה יותר לתובע.

זכייה בתביעת לשון הרע, אינה מובנית מאליה וטרם הגשת תביעה, יש לבחון היטב את כדאיותה. כאמור לעיל, ישנם מספר גורמים מרכזיים המשפיעים על סיכוייה של תביעת לשון הרע: סוג האמרה, קיומו או העדרו של נזק מן הפרסום ומכלול הנסיבות של המקרה.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על:

לשון הרע באינטרנט.

• הוצאת דיבה – שאלות ותשובות.

 

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות”.

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו”ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בתביעות דיבה ולשון הרע בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הוגשה כנגדכם תביעה? נדרשת הגנה מקצועית וחדה?
הכפישו אתכם? את העסק שלכם? אתם בעיצומו של משבר

עורך דין אדם קרפל ועורך דין בן קרפל| בן קרפל ושות' משרד עורכי דין

לייעוץ משפטי השאירו פרטים

דילוג לתוכן