לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
072-2221780

תביעת לשון הרע באינטרנט ניתן להגיש בכל בית משפט בישראל

הוצאת דיבה

הקדמה: לאחרונה נתן בית המשפט העליון פסק דין עקרוני בעניין הוצאת דיבה ולשון הרע באינטרנט. פסק הדין דן בשאלת הסמכות המקומית לדון בתביעת הוצאת דיבה, כאשר לשון הרע פורסם ברשת האינטרנט.

העובדות הרלוונטיות

בפסק דין רע"א 530/12 שמחה יעקובוביץ' ואח' נ' יוסף אדוארד זיאס דן בית המשפט העליון בשאלת הסמכות המקומית להגשת תביעת לשון הרע. התובעים הגישו תביעת דיבה כנגד הנתבע לבית המשפט המחוזי במחוז מרכז (הנמצא בפתח-תקווה), זאת לאחר שהנתבע פרסם פרסומים שקריים ופוגעניים, לטענתם, באמצעות רשת האינטרנט.

בית המשפט העליון נדרש לשאלה- לאיזה בית משפט נתונה הסמכות המקומית לדון בתביעת לשון הרע בגין לשון הרע שהוצא באינטרנט.

  פנייה לייעוץ אישי


  בחודש נובמבר 2011, הגיש הנתבע בקשה לבית המשפט להורות על העברת הדיון בתביעת לשון הרע לבית המשפט המחוזי בירושלים, מחמת העדר סמכות מקומית. הנתבע טען, כי הסמכות המקומית נתונה לביהמ"ש בירושלים, בשל העובדה כי הוא תושב ירושלים.

  עוד טען הנתבע, כי מאחר ופרסום ברשת האינטרנט אינו פרסום שנעשה במקום ספציפי, הסמכות היא שיורית לבית המשפט בירושלים, זאת לפי תקנה 6 לתקנות סדר הדין האזרחי.

  התובעים טענו בתגובה, כי מקום המעשה נשוא כתוב התביעה, הוא "כל מקום", מאחר והאינטרנט נצפה בכל מקום בישראל, ועל כן ניתן היה להגיש את התביעה במקום קרות הנזק, קרי בכל מקום, לרבות באזור מרכז.

  בית המשפט המחוזי במחוז מרכז דן בשאלת הסמכות המקומית, ונעתר לבקשת הנתבע להעברת הדיון בתביעה לירושלים. בית המשפט במחוז מרכז התייחס לתקנה המאפשרת להגיש תביעה בבית משפט שבאזור מגורי הנתבע, ובמקרה זה- מדובר בירושלים. בית המשפט של מחוז מרכז כתב בהחלטתו כי מקום הפצת לשון הרע הינו ירושלים.

  התובעים חוזרים וטוענים כי מקום המעשה, קרי מקום פרסום לשון הרע, מאפשר לכל בית משפט בישראל לדון בתביעה, שכן מקום המעשה הוא "כל מקום", מעצם היותו של האינטרנט נפוץ בכל הארץ. התובעים טוענים כי כל מקום בו נצפו התכנים המהווים הוצאת דיבה, ניתן להגיש באותו מקום את תביעת הוצאת דיבה. התובעת הסתמכו על פסק דין בעניין הוצאת דיבה באמצעות עיתון, שקבע כי הסמכות המקומית לדון בתביעת הוצאת דיבה נתונה לכל מקום בו הופץ העיתון אשר ביצע הוצאת דיבה.

  הנתבע טען כי הטענה כי בעקבות פרסום באינטרנט, נתונה סמכות לדון בתביעת לשון הרע לכל בית משפט, מביאה לכך שקיימת אף סמכות בין לאומית לדון בתביעה, וכי מדובר בפריצת גבולות. לטענת הנתבע, לא ניתן לנתק את הקשר בין מקום ביצוע המעשה לבין מקום הנזק.

  לפיכך, המבחן לקביעת הסמכות המקומית במקרה של פרסום לשון הרע באינטרנט, הוא מבחן מטרת הפרסום. במקרה זה, מדובר בהשמצות בשפה האנגלית, שקהל יעדן הוא אקדמאיים וחברות מסחריות, והנזק הנטען, נגרם לחברה קנדית, ולכן הקשר לישראל רופף לטענתו, ויכול היה להעלות טענת היעדר סמכות לבית משפט ישראלי, אך לא העלה טענה זו בשל שיקולים פרקטיים.

  החלטת בית המשפט העליון

  כב' השופט מרים נאור קבלה את טענת התובעים והערעור התקבל. התובעים הגישו את תביעת לשון הרע לפי אחת החלופות הקבועות בתקנות סדר הדין האזרחי לסמכות מקומית לדון בתביעה. במקרה זה, בחרו התובעים להגיש את תביעת לשון הרע באזור בו נגרם הנזק כתוצאה מהפרסום השלילי, ומאחר והפרסום היה באינטרנט, ניתן להגיש את התביעה בכל מקום אליו "האינטרנט מגיע", קרי, לבית המשפט במחוז מרכז.

  על הנתבע הוטלו הוצאות שכר טרחה בגובה 30,000.

  לסיכום, הוצאת דיבה באינטרנט עלולה לגרום נזק. במקרה של תביעת דיבה בה טוענים התובעים לנזק, ניתן להגיש את תביעת הדיבה לכל בית משפט בישראל, שכן היחשפות ללשון הרע באמצעות האינטרנט מתבצעת בכל מקום אליו "מגיע" האינטרנט, כלומר כל מדינת ישראל. בית המשפט העליון בחר שלא לדון בסוגיית הסמכות הבינלאומית לדון בתביעה, על אף העובדה שבמאמרים הכוללים לשון הרע אותם הפיץ הנתבע, ניתן לצפות גם מחוץ לישראל.

  עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

  עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

  המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

  ליצירת קשר חייג – 072-2221780

   פנייה לייעוץ אישי

   אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   פנייה לייעוץ אישי

    שם ושם משפחה *

    מספר טלפון *

    נושא הפנייה
    פרטי יצירת קשר:

    רחוב האשל 5.

    טלפון: 072-2221780


    לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
    072-2221780


    מידע חשוב נוסף