תביעה על פגיעה בפרטיות

הגשת תביעה על פגיעה בפרטיות, נעשית מכוחו של חוק הגנת הפרטיות. סעיף 6 לחוק קובע כי לא תהיה עילת תביעה, היכן שלא הייתה פגיעה של ממש בפרטיות. סעיף זה מבקש להבהיר לנו כי אין טעם בהגשת תביעה, היכן שלא נגרם עוול ניכר וממשי.

צילום אדם שלא ברשות, פרסום ידיעה אודות חייו הפרטיים והטרדה, הם רק חלק מהמקרים של פגיעה בפרטיות והמקרים כולם, מפורטים בסעיף 2 לחוק. בית המשפט שוקל מספר פרמטרים בבואו להעריך את גובה הפיצוי המגיע לתובע, למשל, היקף הפגיעה ונסיבות הפרסום, אם נעשתה הפגיעה בדרך של פרסום.

אם פרטיותכם הופרה ונגרם לכם עוול, עקב הפרה זו, פנו אל עורך דין הגנת הפרטיות ובררו האם כדאי להגיש תביעה לקבלת פיצוי ללא הוכחת נזק.

במשרד עורכי הדין בן קרפל ושות’ נמצא צוות מיומן של עורכי דין ללשון הרע שעוסקים בדיני לשון הרע בכל יום בשנה, מבוקר עד ליל. צוות עורכי הדין במשרד ניהלו – ומנהלים – מאות תיקי לשון הרע בכל מחוזות השיפוט במדינת ישראל. ייצגנו – ואנחנו מייצגים – מאות תובעים ונתבעים לפי חוק איסור לשון הרע. והתוצאות, לא פחות ממעולות. יחד, טיפלנו במאות משברים תקשורתיים מורכבים (ומוכרים מאוד בציבוריות הישראלית) בהצלחה מרובה ולשביעות רצונם של לקוחותינו. משרד עורכי-דין בן קרפל ושות, עורכי דין ללשון הרע ולהגנת הפרטיות, מבטיח ייצוג מעולה וייחודי בנוף עורכי-הדין; טיפול פרטני וייחודי בכל עניין ועניין, כאילו היה זה העניין היחיד המצוי על שולחננו. המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים Duns100 ו – BDI, כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע

תביעה על פגיעה בפרטיות – התייעצות עם עורך דין הגנת הפרטיות

הגשת תביעת פיצויים על פגיעה בפרטיות, מאפשרת לקבל פיצוי על העוול שנגרם ועל הנזקים שספג הנפגע, עקב הפגיעה. המטרה היא ללא ספק, השבת המצב לקדמותו עד כמה שניתן, כלומר, להחזיר את התובע למצב שהיה בו, טרם הפגיעה בפרטיותו. על מנת לברר את סיכוייה של תביעה שכזו, יש לפנות אל עורך דין הגנת הפרטיות המתמחה בתביעות מעין אלו. מדובר בעורכי דין העוסקים בתביעות לשון הרע, הוצאת דיבה ופגיעה בפרטיות.

כדי לקבל מידע כללי אודות פגיעה בפרטיות, ניתן לגלוש באתרים המשפטיים השונים ואף לפנות בשאלות אל עורכי דין המנהלים פורומים בתחום המשפטי של חוק הגנת הפרטיות. למותר לציין כי מידע זה איננו מהווה תחליף לפגישה אישית שלכם מול עורך דין, אשר יכול לתת חוות דעת לגבי סיכויי התביעה, רק לאחר שבחן לעומק את הראיות ושמע מכם את נסיבות המקרה.

חשוב מאוד להגיע אל הפגישה, עם כל המסמכים שברשותכם, היות שלקיומם או העדרם של מסמכים, ישנה השפעה גדולה על הסיכויים להצלחת התביעה.

כיצד נקבע סכום הפיצוי בתביעה על פגיעה בפרטיות?

כאשר סבר בית המשפט כי יש מקום להטיל אחריות בגין פגיעה בפרטיות, עליו לפסוק את סכום הפיצויים לתובע. הערכת הפיצוי אינה עניין של מה בכך, שהרי הפיצוי צריך לשקף את הנזק שנגרם אך בד בבד, אין עליו להיות פיצוי מוגזם ולא מידתי למקרה. בבואו להחליט על גובה הפיצוי, שוקל בית המשפט, בין השאר, את השיקולים הבאים:

1. היקף הפגיעה: ראשית כל, בוחן בית המשפט את נסיבות המקרה והיקף הפגיעה. במסגרת זו, יבדוק בית המשפט את מעמדו של התובע בקהילה והאם הפגיעה בפרטיות שנגרמה לו, אכן הייתה משמעותית. ככל שהפגיעה הייתה יותר קשה וגרמה לכאב וסבל לתובע, יפסוק בית המשפט פיצוי גבוה יותר.

2. התנהגות המזיקסעיף 22 לחוק הגנת הפרטיות אשר כותרתו “הקלות” מונה מספר שיקולים שרשאי בין המשפט לשקול, לטובת הנתבע או הנאשם. למשל, היה והנתבע, המזיק, התנצל בפני התובע ונקט באמצעים כדי למנוע המשך הפגיעה, למשל, עצירת הפצת עותקים, במקרה של פרסום, אזי יכול בית המשפט להקל על הנתבע ולפסוק סכום פיצויים יותר נמוך.

3. התנהגות הניזוק: להתנהלותו של התובע לפני ואחרי הפגיעה, יש גם השפעה על גובה הפיצוי. בית המשפט מבין את עוגמת הנפש שגרמה פגיעה בפרטיות, אך היה והתובע נהג בצורה בלתי הולמת, יתחשב בכך בית המשפט בעת קביעת הפיצוי.

פגיעה בפרטיות – מקרים נפוצים:

ישנם מקרים שונים של פגיעה בפרטיות, כפי שקובע סעיף 3 לחוק. פגיעה בפרטיות יכולה להיעשות בדרך של הטרדה, חשיפת צילומים ותמונות, פרסום כתבים פרטיים ועוד. יש לזכור כי החוק מכיל גם הגנות שונות ובהתקיימן, לא תוטל אחריות נזיקית או לא יימצא הנאשם אשם, בפגיעה בפרטיות.

דוגמא אחת למצב שכזה היא כאשר הוכיח הנתבע או הנאשם כי במעשהו, לא ידע שהוא פוגע בפרטיות ולא הייתה מוטלת עליו כל חובה לדעת. מצב נוסף הוא כאשר פעל המזיק, במסגרת תפקידו וחובתו המקצועית, אשר דרשה פגיעה בפרטיות. דוגמא זו מאוד רלוונטית לחוקרים פרטיים או חוקרי משטרה.

פגיעה בפרטיות, היא עוול ברת פיצוי ואף ניתן להגיש בגינה קובלנה פלילית. אם נפגעתם ונגרם לכם נזק ממשי, תוכלו להגיש תביעה על פגיעה בפרטיות, מכוחו של חוק הגנת הפרטיות. לשם בירור סיכויי התביעה וכדאיותה, יש לפנות אל עורך דין שעיסוקו המרכזי הוא בענף משפטי זה. עיסוקו המרכזי של משרדנו הינו לשון הרע, הוצאת דיבה ופגיעה בפרטיות. לקבלת ייעוץ ניתן לפנות לעו”ד לשון הרע במשרדנו.

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות”.

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו”ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בתביעות דיבה ולשון הרע בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הוגשה כנגדכם תביעה? נדרשת הגנה מקצועית וחדה?
הכפישו אתכם? את העסק שלכם? אתם בעיצומו של משבר

עורך דין אדם קרפל ועורך דין בן קרפל| בן קרפל ושות' משרד עורכי דין

לייעוץ משפטי השאירו פרטים

דילוג לתוכן