לשון הרע בפייסבוק

יעוץ לשון הרע

לשון הרע בפייסבוק – הקדמה:

תביעות בגין הוצאת דיבה בישראל, מאופיינות בקושי ראייתי גדול, לצד הפגיעה הקשה שספג התובע, עקב פרסום לשון הרע (הוצאת דיבה).

המלחמה בתופעה של הוצאת דיבה, היא מלחמה חברתית ומשפטית, אשר קיימת מאז ומעולם, אך קשה לחלוק על העובדה, כי מרגע היוולדו של האינטרנט, הפכה מלחמה זו לקשה יותר. מדוע?

האינטרנט בכלל והרשתות החברתיות בפרט מהווים במה בלתי נגמרת, למפרסמים פוגעניים ועל כן, המלחמה בלשון הרע ברשתות החברתיות (הוצאת דיבה), גובה היום קורבנות גדולים יותר מפעם. מכאן, אנו מבינים כי הצורך להוקיע את התופעה הזו, הפך לדחוף ובוער יותר.

הפייסבוק הוא אחת הרשתות החברתיות המצליחות ביותר בעולם, ואין ספק כי יש לרשת הזו יתרונות רבים מאוד. אולם, מטבע הדברים, יש משתמשים רבים העושים שימוש ציני ובלתי חוקי, ברשתות החברתיות בכלל ובפייסבוק בפרט ומכפישים גולשים אחרים.

עבור מי שמבקש לבצע עוולה של הוצאת לשון הרע בפייסבוק, הרשת החברתית תעניק לו את החשיפה הגדולה ביותר ולפיכך, את הפגיעה הגדולה ביותר.

  פנייה לייעוץ אישי


  תביעת לשון הרע בפייסבוק – פיצוי כספי ללא הוכחת נזק

  חוק לשון הרע קובע שמסבר בית המשפט הדן בתביעות הוצאת דיבה או לשון הרע, כי הנתבע אחראי, בסמכותו של בית המשפט לפסוק לתובע, פיצוי כספי, עד לסך של 70,000 ₪, ללא הוכחת נזק.

  בעידן שבו הוצאת לשון הרע ברשתות החברתיות כולן והוצאת לשון הרע בפייסבוק בפרט, הפכה לנפוצה, מקבל סעיף זה בחוק, של פיצוי ללא הוכחת נזק, חשיבות גדולה מאי פעם.

  הסיבה לכך כמובן נוגעת לקושי האדיר שבהוכחת הנזק שגרמה הוצאת דיבה באינטרנט וזאת למרות שקיומו של הנזק, ברור לחלוטין.

  במקרים בהם, ניתן להוכיח כי למפרסם הייתה כוונה לפגוע, ניתן לקבל פיצוי כספי של עד 140,000 ₪.

  חשוב להבין כי המחוקק בחר לשים בידיו של בית המשפט את שיקול הדעת המלא, אם לתת פיצוי כספי ללא הוכחת נזק ובין אם לאו. קרי, אף אם סבר בית המשפט כי יש להטיל אחריות על הנתבע, הוא איננו מחויב לפסוק פיצויים לתובע, אם זה לא הוכיח את נזקו. הסעיף נוקט בלשון רשאי ועל כן, הדבר נתון לשיקול דעתו הבלעדי של בית המשפט.

  להלן מספר שאלות ותשובות מרכזיות בנושא הוצאת לשון הרע בפייסבוק:

  במה שונה תביעת לשון הרע שעוסקת בפרסומים בפייסבוק מכל תביעה אחרת?

  בפייסבוק ניתן להפיץ כל מיני סוגים של ביטויים; למעשה? את כולם. ניתן לפרסם בכתב (פוסטים, שיתופים ותגובות) וניתן לפרסם בעל-פה (למשל בשידורי לייב או בסרטונים. השוני והייחוד הוא בדרך הוכחת הטענות. והדברים מסתבכים כאשר לא מדובר בפוסט שגרתי; למשל, כאשר הפרסומים הופכים ויראליים ויוצאים משליטה, או כאשר השיימינג מבוצע בידי בוטים ופרופילים אנונימיים. למידע נוסף בקר באתר

  האם פרסומי לשון הרע בפייסבוק מסוכנים ומדאיגים מפרסומים אחרים?

  התשובה לא חד-משמעית. ישנם פרסומי לשון הרע שמופצים בפייסבוק ומקפלים בתוכם פוטנציאל פגיעה הרסני שלא ניתן להשיג בשום פלטפורמה אחרת; וישנם פרסומי לשון הרע בפייסבוק, שדווקא הפצתם בפייסבוק מלמדת על כך שפוטנציאל הפגיעה פשוט אפסי (למשל תגובות שנבלעות בהמון, והוסרו במהרה). מידע נוסף אודות הוצאת דיבה בפייסבוק או שיימינג ברשת מצא באתר

  האם שיתוף פוסט יכול לשמש עילה לתביעת לשון הרע?

  כן. לאחרונה בית-המשפט העליון פסק בצורה חד-משמעית וברורה: שיתוף הוא מעשה פרסום עצמאי, וניתן להגיש תביעת לשון הרע בגין שיתוף פרסום דיבתי. אולם, באותה נשימה, נקבעו כללים מעניינים במיוחד כדי למנוע שימוש לרעה בהליכי משפט ולמנוע מצבים של תובענות בררניות ולא מוצדקות.

  האם לחיצה על "לייק" יכולה לשמש עילה לתביעת לשון הרע?

  לא. באותו פסק-דין של בית-המשפט העליון שעסק בשיתוף, בית-המשפט העליון קבע: לחיצה על "לייק" (חיבוב כלשון המשפט) איננה מעשה פרסום עצמאי ובתוך-כך לא יכולה לשמש עילה לתביעת לשון הרע.

  חוק לשון הרע – נקודות מרכזיות

  הוצאת דיבה היא חלק מחוק איסור לשון הרע וכאשר מוגשת תביעת דיבה (תביעת לשון הרע), פונים אל חוק לשון הרע. לפיכך, חשוב מאוד להכירו היטב.

  להלן קביעותיו המרכזיות של החוק:

  1. הגדרה: חוק איסור לשון הרע איננו נוקט במונח הוצאת דיבה, אך המונח לשון הרע, אשר מוגדר בחוק, כולל בחובו גם הוצאת דיבה. מבחינת החוק, אמירה שקרית היא הוצאת דיבה כאשר היא פורסמה ודבר פרסומה, פגע או עלול היה לפגוע במושא הפרסום.

  2. סוג הפגיעה: המונח לשון הרע, הכולל בתוכו, כאמור, גם הוצאת דיבה, מוגדר בצורה רחבה מאוד בחוק וזאת כדי שייכנסו בגדרו מקרים רבים של הוצאת דיבה ולשון הרע. הפגיעה מן הפרסום יכולה להיות קשורה לאופיו של הנפגע: תכונותיו האישיות, מעשיו. היא יכולה להיות גם קשורה אל עיסוקו המקצועי, משרתו וכדומה.

  3. הפרסום: למותר לציין כי חוק איסור לשון הרע מתייחס אך ורק לאמירות שפורסמו. אמירה, פוגענית ושקרית, כל שתהיה, אינה הוצאת דיבה אם היא לא פורסמה.

  4. אופן הפרסום: חוק לשון הרע מכיר בכל אופן פרסום ודרכי פרסום, לרבות הפייסבוק, רשתות חברתיות אחרות והאינטרנט בכלל. זאת למרות כי החוק אינו כולל מונחים אלו, משנחקק שנים רבות, טרם עידן האינטרנט.

  5. זהות הנפגע: הוצאת דיבה יכולה להיות כלפי אדם יחיד או תאגיד. אין ספק כי הפייסבוק, שימש ומשמש פלטפורמה למשתמשים רבים להוציא דיבה על אנשים פרטיים, כמו גם על תאגידים שונים.

  לאור המורכבות של תביעות לשון הרע והוצאת דיבה ועל אחת כמה וכמה במקרה ומדובר בהוצאת לשון הרע בפייסבוק או בפרסום לשון הרע באינטרנט, הרי שמומלץ ואף הכרחי לפנות לעורך דין לשון הרע מנוסה בעל ידע בדיני אינטרנט המייצג תובעים ונתבעים. 

  הוצאת דיבה – בכל מקרה?

  הזירה האינטרנטית פתחה במה ללשון הרע ולפרסומים של הוצאת דיבה, באופן ייחודי ויוצא דופן. הפסיקה מתמודדת עם תופעות אלו ומפצה בהתאם לקביעות הדין.

  לצד לשון הרע בפייסבוק, אשר איננה מתקבלת על הדעת גם מן הפן המשפטי וגם מן הפן החברתי (בהקשר זה חשוב להזכיר את התופעה של שיימינג בפייסבוק), ישנם מקרים אחרים של הוצאת דיבה, אשר הנם בגדר פרסומים מותרים, כפי שקובע חוק לשון הרע לעניין זה, בסעיף 13 לחוק.

  דוגמא מרכזית למצב שכזה, הוא במהלך דיון משפטי, אשר בו שני הצדדים מצויים בסערת רוחות ובמסגרת נוכחותם של בעלי הדין באולם בית המשפט, נזרקות לחלל האוויר, אמירות אשר ללא ספק מהוות באופן עקרוני, הוצאת דיבה.

  אולם, אלו לא ישמשו למי מהצדדים, כעילת תביעה של לשון הרע או הוצאת דיבה. זאת משום שמצב זה כלול בין הפרסומים המותרים שבחוק. הסיבה לכך ברורה שהרי, לולא מנע המחוקק את האפשרות להגשת תביעה במקרים שכאלו, היו בתי המשפט עמוסים עד אפס מקום בתביעות של בעלי דין אחד כלפי השני.

  לקבלת מידע אודות פגיעה בפרטיות >>

  עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

  עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

  המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

  ליצירת קשר חייג – 072-2221780

   פנייה לייעוץ אישי

   אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   פנייה לייעוץ אישי

    שם ושם משפחה *

    מספר טלפון *

    נושא הפנייה
    פרטי יצירת קשר:

    רחוב האשל 5.

    טלפון: 072-2221780


    לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
    072-2221780


    מידע חשוב נוסף