כשאומרים לשון הרע – למה מתכוונים בדיוק?

איך מוגדרת עוולת לשון הרע בחוק?

סעיף 1 לחוק, מגדיר את עוולת לשון הרע, כאשר למעשה ישנם שני תנאים שנדרשים לקיומה של העוולה: 
• התנאי הראשון הוא כי מדובר בהתבטאות פוגעת.
• התנאי השני הוא כי ההתבטאות נאמרה בפומבי, דהיינו פורסמה ברבים.

כל דיאלוג יומיומי בין בני משפחה, חברים, קולגות לעבודה או אף זרים, יכול להיות פוגע במידה מסוימת אך כשאומרים לשון הרע, אין הכוונה לשיחה פרטית בין שני אנשים. אין הכוונה להיעלבות רגעית שמיד חולפת.
פרסום לשון הרע הוא מושג המתייחס לקנה מידה גדול יותר, אשר בו, יכולה התבטאות בלתי ראויה, ליצור נזק רב לשמו הטוב של האדם ולכבודו. מדובר באמירה, אם בכתב ואם בעל פה, אשר פוגעת עמוקות, או יכולה הייתה לפגוע בנפשו של האדם, מפאת היותה מבזה או משפילה.

יודגש כי החוק מאפשר הטלת אחריות על המפרסם, גם אם ההתבטאות לא גרמה לנזק. די בכך כי יכולה הייתה היא לגרום לנזק, בכדי להגדירה כעוולה לפי החוק.

הוגשה כנגדכם תביעה? נדרשת הגנה מקצועית וחדה! הכפישו אתכם? את העסק שלכם? אתם בעיצומו של משבר, מומלץ לפנות בהקדם האפשרי לעורך דין לשון הרע 

הוצאת דיבה – למה הכוונה?

פרסומה של כל אמירה פוגענית, פותחת פתח לתביעת דיבה, אך יש להבחין בין התבטאות "מקצועית" לבין התבטאות שהנה לשם השמצה. מבקר מסעדות אשר כותב ביקורת לא מחמיאה למסעדה בה אכל, לא ניתן יהיה להגיש נגדו תביעה, היות שהוא הביע את דעתו, במסגרת מילוי תפקידו. לעומת זאת, אם לקוח של המסעדה, ישמיץ את בעל המסעדה ברבים, ייתכן מאוד ותוטל עליו אחריות, במידה ותוגש תביעה וזאת בעילה של פרסום לשון הרע.

חשוב להדגיש כי החוק כולל בחובו שתי הגנות אשר בהתקיימן, ידחה בית המשפט את התביעה. ההגנה הראשונה נקראת הגנת אמת הפרסום וההגנה השנייה, נקראת הגנת תום הלב. בחלק נכבד מן המקרים, מתקבלת טענת הגנה אמת הפרסום, שבסעיף 14 לחוק, דבר אשר מוביל לדחיית התביעה על ידי בית המשפט. מהותה של הגנה זו היא פשוטה: הנתבע הוכיח כי הפרסום היה אמת או שהוכיח כי סבר שהוא היה אמת, בעת הפרסום. כמו כן, נדרש להראות כי האמירה שפורסמה, היה בה עניין לציבור.

מה קובע חוק איסור לשון הרע – תמונת מצב

מטרתו של החוק היא להרתיע מפני התבטאויות הפוגעות או עשויות לפגוע, בכבודו של האדם, כאשר למעשה, מבקש החוק למנוע, ניצול לרעה של חופש הביטוי. חופש הביטוי כולל בתוכו את החופש ליצור, להפגין ולחוות דעה, כפי שראוי שיהיה במדינה מתוקנת, אולם, לעיתים קרובות, נעשה שימוש ציני בחופש הביטוי הנכנס בגדר העוולה המוגדרת בחוק ובכך עוסק החוק.

תמונת המצב כיום, באשר לתביעות הוצאת דיבה, איננו מזהיר. קיומה של עילה זו דורש את הוכחת הפרסום ולעיתים, מתקשה הנפגע להוכיח את פרסום הדבר. כמו כן, גם כאשר פוסקים בתי המשפט לטובת התובע, סכום הפיצוי איננו גבוה, אלא סמלי בלבד.

למותר לציין, כי לעיתים, מצליח הנתבע להוכיח את טענות ההגנה שבחוק ומכאן, כמובן שהתביעה נדחית.

מדוע בתי המשפט נזהרים מקבלת תביעות על פרסום לשון הרע?

ככל הנראה, ישנו חשש גדול מאוד להגביל את חופש הביטוי, היות שלהגבלה זו משמעות ענפה ביותר. חופש העיתונות הוא זה ששומר על הדמוקרטיה במלוא תפארתה ולכן, בתי המשפט אינם ממהרים לקבוע כי התבטאויות מסוג מסוים, מהוות עוולה לפי החוק. הדבר נכון פי כמה, כאשר התובע לא הראה את קיומו של נזק משמעותי ואף על פי שהחוק, הסמיך את בית המשפט לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק, השימוש בו אינו רב.

מהם הפיצויים שניתן לקבל כשמגישים תביעה על פרסום לשון הרע?

קיומה של עילת תביעה, דורשת התבטאות פומבית פוגעת, או כזו בעלת פוטנציאל פגיעה. כמו כן, במידה והנתבע טוען לאחת מטענות ההגנה הקבועות בחוק, יש להפריך טענה זו, בכדי לזכות בתביעה. נקודת האור עבור התובעים בתחום זה היא כי בית המשפט מוסמך לפסוק פיצויים ללא הוכחת נזק.

מתי בתי המשפט יפסקו פיצוי שכזה ומהם השיקולים המנחים את השופט, בבואו לקבוע את סכום הפיצוי:

1. מהות האמירה: הגשת תביעה על עניין פעוט, לא תזכה לסימפטיה מצדו של בית המשפט, היות שצריך להתקיים מקרה בו העוולה שפגעה או עלולה הייתה לפגוע, עמוקות בנפשו של האדם. כאשר מהותה של האמירה היא גזענית או חמורה באופן זהה, בית המשפט רואה זאת בחומרה וגובה הפיצוי, יהיה בהתאם.

2. נסיבות המקרה: התבטאות היא פוגענית בקונטקסט שבו היא נאמרה. כלומר, ייתכן מאוד ומבחינה אובייקטיבית, האמירה נשוא התביעה, פוגעת, אך בנסיבות הפרסום, לא פגעה ולא היה בה כדי לפגוע בתובע. בית המשפט יבחן מה היה היקף הפרסום ומה היה טיבו, כך שניתן יהיה להבין, האם התובע באמת נפגע, או עלול היה להיפגע, חמורות.

3. הוכחת הנזק: היכן שהוכיח התובע כי נגרם לו נזק ולא עמדה לנתבע, כל טענת הגנה, תוטל אחריות בגין מעשיו, על הנתבע ובית המשפט יפסוק פיצוי, אשר לטעמו משקף את מידת הנזק. אם סבר בית המשפט, כי התובע אכן נפגע או כי באמרה, היה פוטנציאל לפגוע, יכול הוא להשתמש בסמכות שניתנה לו בסעיף 7 א' ולפסוק לתובע, פיצויים ללא הוכחת נזק.

פרסום לשון הרע הוא מונח המתייחס להשפלתו של אדם ברבים, כאשר הנפגע רשאי להגיש תביעה, נגד המפרסם. אין הכוונה לשיחה אישית בארבע עיניים, אשר תוך כדי חילופי דברים, נפגע אדם מדברי חברו. החוק עניינו, בפרסום פומבי של התבטאות כלשהי, אשר פגעה או יכלה לפגוע בשמו הטוב ובכבודו של האדם. לכן במקרה ונפגעת מפרסום פוגעני או במקרה והוגשה כנגדך תביעה, מומלץ ואף הכרחי להתייעץ עם עורך דין לשון הרע מנוסה ובעל הצלחות מוכחות בתחום.

לקבלת מידע אודות פגיעה בפרטיות >>

משרד בן קרפל ושות’ מדורג בצמרת Dun’s100, ובין המובילים בתחום לפי BDI code. בין לקוחותינו מצויים בכירי המשק. עוה”ד בן ואדם קרפל ניהלו ומנהלים מאות תיקי לשון הרע ומשברים תקשורתיים מורכבים (ומוכרים). התוצאות, לא פחות ממעולות.
עוה”ד קרפל: “הדייקנות, הידע, הניסיון והדינאמיקה הייחודית בינינו מבטיחים ייצוג מעולה וייחודי. אנו מנהלים את ענייני לקוחותינו בדגש על שיקוף וניהול סיכונים, ניהול אסטרטגיה, וראיית צרכי הלקוח מעל הכל”.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

צרו קשר

הוגשה כנגדכם תביעה? נדרשת הגנה מקצועית וחדה?
הכפישו אתכם? את העסק שלכם? אתם בעיצומו של משבר

עורך דין אדם קרפל ועורך דין בן קרפל| בן קרפל ושות' משרד עורכי דין
לשון הרע בוואטסאפ

לשון הרע בוואטסאפ

אפליקציית המסרונים "וואטסאפ" (WhatsApp) הפכה זה מכבר לזירה שגרתית ומרכזית בחייהם של אנשים לצורכי אינטראקציות יומיומיות. אולם, כתוצר לוואי, הפלטפורמה גם הפכה להיות כר פורה

קרא עוד »
תביעה על שיימינג בפייסבוק

תביעה על שיימינג בפייסבוק

הרשת החברתית פייסבוק – יחד עם רשתות נוספות, אינסטגרם, טוויטר וטיקטוק – תופסת מקום מרכזי בחיינו בעשור האחרון. היבט ראוי לציון הוא תופעת השיימינג בפייסבוק;

קרא עוד »

לייעוץ משפטי השאירו פרטים

דילוג לתוכן