תלונות שווא במשטרה כבסיס לתביעת לשון הרע

עורך דין לשון הרע

הגשת תלונה במשטרה, היא פעולה אשר יכולות להיות לה השלכות משפטיות חמורות. כאשר האדם נגדו הוגשה התלונה, ביצע את העבירה, הרי שיש למצות עמו את הדין. אולם, כאשר מדובר בתלונת שווא, עלול להיגרם לאותו אדם נזק רב על לא עוול בכפו. האם תלונת שווא במשטרה, יכולה להיות בסיס לתביעת לשון הרע?

התשובה לשאלה זו, תלויה באם פעל המתלונן בתום לב. כאשר פעל בתום לב, מקנה לו חוק איסור לשון הרע, הגנה מפני תביעה, אך אם הגשת התלונה נעשתה בכדי לפגוע, לא תעמוד למגיש התלונה, הגנה והנפגע יוכל להגיש תביעה כספית לפיצויים נגד המתלונן. קיימת עילה לתביעה? יש לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות לשון הרע ולהגיש, באמצעותו, תביעה לבית המשפט.

  פנייה לייעוץ אישי


  הגנת תום הלב

  סעיף 15 לחוק איסור לשון הרע, מונה מקרים אשר בהם, אם פעל המפרסם בתום לב, לא ישמש הפרסום, עילה למשפט אזרחי או פלילי בגין לשון הרע. סעיף 15 (8) עוסק במצב של הגשת תלונה. אם הגיש אדם תלונה בתום לב וזו הוגשה לבעל התפקיד המתאים לכך/לרשות מוסמכת, אזי תלונה זו לא תוכל לשמש כעילה למשפט אזרחי או פלילי בגין לשון הרע או הוצאת דיבה.

  מדוע מגן החוק במצבים אלו?

  הרציונל להגנה נעוץ באינטרס הציבורי לפיו יש לאפשר לכל אדם להגיש תלונה לרשות מוסמכת, מבלי שיחשוש מפני תביעה. רק כך יוכלו הרשויות השונות לבצע את עבודתן ולשרת את הציבור. אמנם, ישנם מקרים בהם נגרם לאדם נגדו הוגשה התלונה, נזק שלא באשמתו, אך כאן החליט המחוקק להעדיף את האינטרס הציבורי על פני הפגיעה בפרט וזאת כל עוד פעל המפרסם בתום לב, כפי שדורש זאת סעיף 15 לחוק.

  הגשת תביעה בגין לשון הרע

  הוגשה נגדכם תלונת שווא במטרה לפגוע? המתלונן לא עשה זאת בתום לב? ייתכן ותוכלו להגיש תביעת הוצאת דיבה, תביעה כספית לפיצויים, בגין כל הנזקים שגרם לכם המתלונן בהגשת התלונה. לשם קבלת חוות דעת מקצועית והגשת תביעה, פנו אל עורך דין לשון הרע המתמחה בתביעות הוצאת דיבה.

  לעניין זה חשוב לציין כי ניתן להגיש תביעה לבית המשפט, אף אם לא ניתן להוכיח את הנזק שנגרם כתוצאה מתלונת השווא. מה דברים אמורים? חוק איסור לשון הרע, מאפשר לבית המשפט, לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק:

  1. שיקול דעת לבית המשפט: חשוב להדגיש כי בית המשפט, אינו מחויב לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק, אלא יש לו שיקול דעת האם להפעיל סמכות זו, או אם לאו. למותר לציין, כי בית המשפט אינו נוהג לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק, אם לא שוכנע כי לתובע אכן נגרם נזק בפועל, בשל התלונה הכוזבת שהוגשה נגדו.

  2. הגבלה בסכום: החוק מגביל את סכום הפיצוי בסכום של יותר מ-70,000 ₪.

  3. כוונה לפגוע: במקרה שבו הייתה כוונה לפגוע, רשאי בית המשפט, לפסוק לתובע, סכום כפול, קרי, יותר מ- 140,000 ₪.

  תלונת שווא של בני זוג

  המשטרה, כמו גם עורכי דין מהתחום הפלילי ומדיני המשפחה, מכירים היטב את התופעה של בני זוג, אשר מגישים תלונות שווא במשטרה, נגד בן הזוג. מדובר לרוב במצבים בהם בני הזוג בהליך גירושין והם מגישים תלונות כוזבות, על מנת לפגוע בבן הזוג השני ולהכפיש את שמו בפני בית המשפט/בית הדין.

  תלונת שווא יכולה לשמש כעילה לתביעה בגין לשון הרע, כאשר המתלונן לא פעל בתום לב, על פי סעיף 15 לחוק איסור לשון הרע. הגשת תלונה בתום לב, משמעה כי המתלונן פנה לבעל התפקיד המתאים וכי תלונתו הייתה כנה ולא הוגשה על מנת לפגוע.

  עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

  עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

  המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

  ליצירת קשר חייג – 072-2221780

   פנייה לייעוץ אישי

   אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   פנייה לייעוץ אישי

    שם ושם משפחה *

    מספר טלפון *

    נושא הפנייה
    פרטי יצירת קשר:

    רחוב האשל 5.

    טלפון: 072-2221780


    לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
    072-2221780


    מידע חשוב נוסף