הוצאת דיבה – מהי?

הוצאת דיבה

ייצוג וייעוץ משפטי בעקבות הוצאת דיבה

להלן מכלול השירותים בתחום הוצאת דיבה ולשון הרע בישראל, לרבות:

 • ייצוג בתביעות לשון הרע באינטרנט
 • יעוץ אסטרטגי בנוגע להכנת תשתית לתביעה בגין הוצאת דיבה
 • קבלת פיצוי בגין הוצאת לשון הרע ללא הוכחת נזק
 • ליווי משפטי בתביעות בגין פגיעה בפרטיות
 • הכפישו את שמך בפייסבוק? ייצוג וליווי משפטי בתביעת לשון הרע בפייסבוק בפייסבוק

לקבלת ייעוץ משפטי בכל הקשור להוצאת דיבה חייג/י עכשיו: 072-2221780

הוצאת דיבה – מהי?

מאת: שירה אלה / משפטנית, כותבת מקצועית של תכנים משפטיים

האיסור על הוצאת דיבה, קבוע למעשה בחוק איסור לשון הרע. דבר חקיקה זה אינו בעל חשיבות משפטית גרידא, אלא בעל חשיבות מוסרית וערכית גדולה.הוצאת דיבה – מהי?

שמו הטוב של האדם הוא אחד מן הנכסים היקרים מכל, ופגיעה זו, היא שוות ערך לאובדן כספי אדיר. קל וחומר, כאשר מדובר על פגיעה במוניטין עסקי, במשלח ידו של אדם או תאגיד.

הוצאת דיבה, היא הפרה של זכותו החוקתית של אדם לכבוד ולשמו הטוב, כמו גם עוולה נזיקית, על פי חוק איסור לשון הרע.

פרסומה של כתבה, מאמר או כל התבטאות אחרת, שאיננה אמת, היא הוצאת דיבה. פגיעה מפרסום שכזה, או פוטנציאל הפגיעה של הפרסום, מקנים לנפגע זכות תביעה.

למרבה הצער, הוצאת דיבה, הפכה לשכיחה יותר בשנים האחרונות, במסגרת האינטרנט בכלל והרשתות החברתיות בפרט, כמו הפייסבוק והטוויטר.

הוצאת דיבה – עמדת הפסיקה

בעבר, בתי המשפט לא הביעו בפסיקותיהם, את החומרה שבעוולת לשון הרע והוצאת דיבה. אולם, בשנים האחרונות, ניתן לראות שינוי במגמת הפסיקה, במיוחד לאור שכיחותה של הוצאת דיבה בעת הזאת.

יש הטוענים כי הפסיקה עברה כברת דרך, אך לא סיימה את מסלולה, משאפקט ההרתעה נעדר מפסקי הדין של הוצאת דיבה ולשון הרע.

קשה להתווכח עם טענה זו, מן הטעם כי אם היו נפסקים סכומי פיצויים גבוהים לתובעים, היה הדבר מהווה גורם הרתעה מפני הוצאת דיבה ולשון הרע. אולם, לאור שכיחות התופעה, אין ספק כי הפסיקה איננה מרתיעה כלל וכלל את הציבור מפני הוצאת דיבה.

עורכי הדין העוסקים בתחום הוצאת דיבה, פועלים נמרצות לקידומו של נושא זה ומנסים, להסביר לבתי המשפט, עד כמה חמורה הפגיעה בגין הוצאת דיבה ולשון הרע.

התסכול שחשים הנפגעים, גדול ורב, במיוחד כאשר מדובר על הוצאת דיבה באינטרנט. במקרים שכאלו, החשיפה הציבורית היא אסטרונומית ולפיכך, הנזק עצום, אך באותה העת, קשה להוכחה.

פיצוי בגין הוצאת דיבה

חוק איסור לשון הרע אוסר על הוצאת דיבה, אך גם מכיל הגנות שונות למפרסמים. רק כאשר לא עומדת לנתבע כל טענת הגנה, ובית המשפט סבר כי אכן מדובר במקרה של הוצאת דיבה, יעבור לדון הוא בסוגיית הפיצוי.

אם בעת הגשת התביעה, יודע התובע כי הוא אינו יכול להוכיח את הנזק שנגרם לו עקב הוצאת דיבה, יבקש הוא מבית המשפט, במסגרת כתב התביעה, שיפסוק לו פיצוי ללא הוכחת נזק. סמכות זו נתונה לבית המשפט, מכח סעיף 7 א' לחוק איסור לשון הרע.

בית המשפט אינו נוהג להשתמש בסמכותו זו, אלא במקרים המצדיקים זאת, שהרי מדובר בפיצוי ללא הוכחת נזק.

בית המשפט יכול לפסוק סכום מקסימאלי של 50,000 ₪ או עד 100,000 ₪ אם הוכחה כוונת פגיעה.

בנוסף לפיצוי כספי בגין הוצאת דיבה, זכאי התובע לקבל סעדים אחרים כאמור בסעיף 9 לחוק איסור לשון הרע. בין השאר, יוכל התובע לקבל צו על איסור הפצה של עותקי הפרסום המכילים הוצאת דיבה, בית המשפט יכול להורות לנתבע לפרסם תיקון או הכחשה של הפרסום אשר היווה הוצאת דיבה ועוד.

למדו על הוצאת דיבה!

הרשת אמנם משמשת במה לפרסומים פוגעניים של הוצאת דיבה, אך בד בבד, יכולה ללמד אותנו רבות על הוצאת דיבה, מהי, איך מטפלים בה ומתי כדאי להגיש תביעה בגין הוצאת דיבה.

כיום, עומדים לרשות הגולשים אתרים רבים המספקים מידע משפטי מעניין וחיוני על הוצאת דיבה ולשון הרע. ידע הוא ללא ספק כח ולכן, חשוב לדעת ולהכיר את התופעה המשפטית והחברתית של הוצאת דיבה. רק כאשר נהיה מודעים לה, נוכל לעצור אותה.

חושבים שנפגעתם מפרסום הוצאת דיבה? הנכם יכולים לפנות אל הפורומים העוסקים בתחומי הוצאה דיבה ולשאול שאלה. תוכלו לקבל תשובה מהירה ומקצועית ולשאלתכם ובעת הצורך, אף לפנות לייעוץ משפטי אישי.

במסגרתו, תוכלו לבדוק האם יש עילת תביעה של הוצאת דיבה וכיצד ניתן יהיה להציג בפני בית המשפט את מהות הפגיעה שנגרמה לכם, המזכה אתכם בפיצוי כספי ובסעדים אחרים, על פי דין.

שיקולי בית המשפט במתן פיצוי

הוצאת דיבה היא עוולה נזיקית וככזו, הפיצוי בגינה, אמור להשיב את המצב לקדמותו, מבחינת הנפגע. למרבה הצער, במקרים רבים של הוצאת דיבה, שינוי דעת הקהל ושיקום שמו הטוב של אדם או עסק, הוא בגדר הבלתי אפשרי.

פירושו של דבר הוא כי החזרת המצב לקדמותו, תדרוש פיצוי כספי גבוה מאוד.

מהם השיקולים המנחים את בית המשפט בבואו לפסוק פיצוי בגין הוצאת דיבה:

1. סוג הפרסום: פרסום בעיתון, אינו דומה לפרסום באינטרנט, מבחינת היקף החשיפה ועל כן, יש משקל רב לסוג הפרסום, אשר לו השלכה ישירה על היקף החשיפה לה זכה הפרסום.

2. הנזקים: חומרתם של הנזקים, יש להם השפעה גדולה על סכום הפיצוי שיקבל התובע. כמובן כי ככל שהתפוצה גדולה יותר, סביר להניח שהנזק גדול יותר.

3. כוונת המפרסם: ישנם מקרים בהם המפרסם לא התכוון להוציא דיבה ובית המשפט כמובן שוקל זאת בפסיקת הפיצוי.

חומרתה של הוצאת דיבה היא במישור המשפטי והחברתי גם יחד. בתי המשפט אמורים לפצות את התובע, בגין נזקיו ולהשיב את המצב לקדמותו, אך לעיתים קרובות, נדרש לשם כך פיצוי גבוה ביותר.

סכומי הפיצויים הנפסקים בתביעות הוצאת דיבה, אינם תמיד מכסים את נזקי התובע וחמור מכך, אינם מרתיעים מפני הוצאת דיבה.

לקבלת מידע אודות פגיעה בפרטיות >>

אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

ליצירת קשר חייג – 072-2221780

  פנייה לייעוץ אישי

  אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

  פנייה לייעוץ אישי

   שם ושם משפחה *

   מספר טלפון *

   נושא הפנייה
   פרטי יצירת קשר:

   רחוב האשל 5.

   טלפון: 072-2221780


   לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
   072-2221780


   מידע חשוב נוסף