רוצה להיות נוטריון? הנה מה שעליך לעשות

על מנת שעורך דין יחזיק בתואר נוטריון עליו לעמוד בתנאי סף וכללי אתיקה ולקבל הסמכה מטעם ועדת הנוטריונים. במאמר הבא נסביר את התהליכים הללו לעומק.

יעוץ לשון הרע

תנאים מוקדמים המופיעים בחוק הם אלו אשר קובעים האם ומתי עורך דין יכול להפוך לנוטריון. מלבד התנאים אותם נזכיר בהמשך, יש לציין כי עורך דין המעוניין להיות נוטריון צריך לעמוד גם בכללי אתיקה מסוימים. הסמכות המיוחדת של נוטריונים והמעמד שלהם בפני החוק מוכיחים כי יש צורך בפיקוח על תהליכי הסמכה של עורך דין לנוטריון, ולכן בתחום המשפטים נהוג להתייחס לכך באופן מיוחד. בניגוד למה שנהוג לחשוב, שירותי הנוטריונים ניתנים לכלל הציבור ונחשבים נחוצים. למעשה, את חלק מהשירותים הניתנים על ידי נוטריון אי אפשר להשיג באמצעות מוסד משפטי או ציבורי אחר. מלבד ייפוי כוח נוטריוני, הסכמי ממון, צוואות נוטריוניות או אפילו תרגום נוטריוני, ישנם שירותים אשר נחשבים לחם חוקם של הנוטריונים ולכן הם נמצאים תחת פיקוח מחמיר.

תנאי סף הדרושים לצורך הפיכת עורך דין לנוטריון

אלו הדרישות והתנאים העומדים בפני עורך דין אשר מעוניין להפוך לנוטריון:

1. ותק של 10 שנים לפחות כעורך דין בעל פרקטיקה משפטית

2. על עורך הדין להיות עצמאי ולא שכיר

3. על עורך הדין להיות נקי מעבירות פליליות שבצידן קלון ומהשעיות מלשכת עורכי הדין בישראל

4. על עורך הדין ונוטריון להיות תושב ישראל או אזרח המדינה

5. הנוטריון חייב להיות כשיר לעבודתו מבחינה פיזית ומנטאלית

כל התנאים הללו הנם תנאי סף להגשת מועמדות עבור עורך דין המעוניין להפוך לנוטריון. על עורכי דין בתחילת דרכם לזכור כי עליהם להימנע מצבירת עבירות או השעיות מלשכת עורכי הדין, וזאת במידה והם רוצים להיות נוטריונים. מצד שני, חלק מתנאי הסף לא נתונים לבחירה או לשינוי ולכן חשוב להכיר אותם מראש.

ועדת הנוטריונים ואישור ההסמכה

עורך דין אשר וידא כי הוא עומד בתנאי הסף רשאי להגיש בקשה אל ועדת הנוטריונים. הועדה דנה בכל בקשה בנפרד ומחליטה האם לאשר אותה, כאשר לאחר מכן על עורך הדין לעבור הסמכה והדרכה ייעודיים. מנגד, במידה וועדת הנוטריונים לא מאשרת את בקשתו של עורך הדין להסמכה כנוטריון באפשרותו להגיב תוך 30 ימים. רק עם אישורה הסופי של הועדה רשאי עורך הדין לרשום את חתימתו בספר הנוטריונים וזאת לצורך מניעת זיוף.

כללי האתיקה בהם צריכים נוטריונים לעמוד

חשוב לציין גם את כללי האתיקה בהם נדרשים לעמוד נוטריונים. ראשית, המחוקק רואה במוסד הנוטריון יוצא דופן מבחינת הסמכויות שהוא מקבל וההגנה לה הוא ראוי. כתוצאה מכך רואה המחוקק בחומרה מעבר על אחד מכללי האתיקה, אשר יכול להביא לביטול ההסמכה של עורך דין כנוטריון ואף לביטול תעודת עריכת הדין כולה. על נוטריון להחזיק בכללי סודיות נוקשים, וזאת משום שהוא חשוף אל פרטים אישיים מסווגים. בנוסף, על נוטריונים חלה האחריות לוודא כי האדם העומד מולם דובר אמת ואינו מרמה. נוטריון חייב לסרב לספק שירות לאדם אשר לגביו קיים חשש לאמינות לקויה.

שכר הנוטריונים

מבחינת שכר, נוטריונים מחויבים לשכר אחיד וקבוע. משרד המשפטים הוא זה שמתמחר את שירותיו של נוטריון וזאת לצורך מניעת הטיות. לנוטריון אסור לקחת שכר טרחה גבוה יותר מהקבוע על פי משרד המשפטים, גם אם הלקוח מתעקש לשלם לו סכום כזה.

הגאווה של תחום המשפט

לסיכום, עורך דין אשר רוצה להיות נוטריון צריך לעבוד קשה ולהכיר את ההגבלות המלוות את תחום העיסוק. מנגד, אין ספק כי נוטריונים הם מקור הגאווה של תחום המשפט המודרני – לא רק בישראל אלא גם במדינות אחרות ברחבי העולם.

 

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

ליצירת קשר חייג – 072-2221780

  פנייה לייעוץ אישי

  אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

  פנייה לייעוץ אישי

   שם ושם משפחה *

   מספר טלפון *

   נושא הפנייה
   פרטי יצירת קשר:

   רחוב האשל 5.

   טלפון: 072-2221780


   לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
   072-2221780


   מידע חשוב נוסף