פרסום לשון הרע בקרב שכנים

עורך דין לשון הרע

בחיי היומיום שלנו, אנו נקלעים לעיתים לריבים ומחלוקות עם בני משפחה, קולגות לעבודה, חברים ושכנים. כאשר אלו מתרחשים בארבע עיניים, לא עולה עילה משפטית לתביעה, אך כאשר התבטאות של אחר כלפינו, היא פוגעת ומפורסמת ברבים, ייתכן ומדובר במקרה של לשון הרע.

על פי חוק איסור לשון הרע, ניתן להגיש תביעת לשון הרע, כאשר פורסם דבר מה, אשר פגע או עלול היה להשפילנו, לבזות אותנו, בשל גיל, עיסוק, מין וכיו"ב. דרישת הפרסום בחוק, משמעה כי הדברים הגיעו לאדם אחד נוסף לפחות, מלבד הנפגע. האם הדבר שפורסם הוא בגדר לשון הרע? הגדרת המנוח בחוק רחבה מאוד ומאפשרת לבית המשפט, לבחון כל מקרה לגופו, על מבחן האדם הסביר.

  פנייה לייעוץ אישי


  מטרתו של חוק איסור לשון הרע

  הוצאת דיבה ולשון הרע, אינן מוסריות ולכן, בחר המחוקק לראות בהן כעוולה נזיקית, המזכה את הנפגע בזכות לפיצוי. כמו כן, במקרים בהם הפרסום היה בכוונה לפגוע, רואים במעשה גם כעבירה פלילית. תפקידו של חוק איסור לשון הרע הוא להגן על זכותנו לכבוד והזכות לשם טוב ולמנוע עד כמה שניתן, מקרים של הוצאת לשון הרע. אולם, לא ניתן להגן על זכויות אלו, מבלי לפגוע בחופש הביטוי. בשל חשיבותה של זכות זו, נדרש החוק לאזן בין שתי הזכויות: הזכות לשם טוב מחד והזכות לחופש ביטוי מאידך.

  כיצד מאזן החוק בין הזכויות? על ידי איסור לשון הרע, כפי שמוגדר בסעיפם 1, 2 לחוק ובמקביל, כולל הוא הגנות שונות למפרסם, המנויות בסעיפים 13-15 לחוק והן על פי סדר: פרסומים מותרים, הגנת אמת הפרסום והגנת תום הלב.

  מתי תוכלו להגיש תביעה?

  הגשת תביעת לשון הרע, דורשת ראשית לכל, היוועצות עם עורך דין לשון הרע המתמחה בתחום זה. כאשר פונים למשרד המתמחה בתחום לשון הרע, תיבחנה נסיבות המקרה ועורך הדין יחווה את דעתו, האם כדאי להגיש תביעה, או אם לאו:

  1. באיזו התבטאות מדובר: חילופי דברים בין שכנים, אשר נאמרו בארבע עיניים, אינם לשון הרע, פוגעים ככל שיהיו. אולם, למשל, אם שכן שלח מכתב לכל השכנים, בו הוא מכפיש את שמכם, יש לכם עילה לתביעה. ככל שמדובר בהתבטאויות רבות ופוגעות, כך המקרה חמור יותר ומצדיק הגשת תביעה.

  2. היקף החשיפה: ככל שיותר אנשים נחשפו להתבטאות הפוגעת, כך היקף החשיפה גדול יותר ובתביעות לשון הרע, יש חשיבות רבה להיקף החשיפה.

  3. האם נגרם נזק: פרסום שלילי יכול להיות פוגע מאוד אך לא לגרום לנזק משמעותי לנפגע. אולם, במקרים רבים, נגרם לנפגע נזק תדמיתי, אשר בא לידי ביטוי הן בפגיעה כלכלית והן בפגיעה חברתית. במצב זה, כדאי להגיש תביעה נגד המפרסם.

  הפיצוי הכספי בתביעות הוצאת דיבה

  בכל הנוגע לתביעות לשון הרע, חשוב לדעת כי ניתן לקבל פיצוי כספי, גם ללא הוכחת הנזק שנגרם עקב הפרסום. סעיף 7 א' לחוק, מאפשר לבית המשפט, לפסוק פיצוי גם כאשר לא הוכח הנזק, כאשר ישנה הגבלה על הסכום והוא עומד כיום על סך של יותר מ- 64,000 ₪. יצוין כי ישנה כיום הצעת חוק להעלאת סכום זה ל- 300,000 ₪.

  בתי המשפט אינם פוסקים את הסכום המקסימאלי בכל תביעה, אלא בוחנים כל מקרה לגופו, על פי נסיבות הפרסום, היקפו, חומרת המקרה, היקף הנזק וכיו"ב.

  פרסום לשון הרע יכול להתרחש בסיטואציות שונות וגם בין שכנים. אם נפגעתם מדבר מה שפורסם על ידי שכן ונגרם לכם נזק, פנו לעורך דין המתמחה בלשון הרע ובדקו האם כדאי לכם להגיש תביעה.

  עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

  עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

  המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

  ליצירת קשר חייג – 072-2221780

   פנייה לייעוץ אישי

   אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   פנייה לייעוץ אישי

    שם ושם משפחה *

    מספר טלפון *

    נושא הפנייה
    פרטי יצירת קשר:

    רחוב האשל 5.

    טלפון: 072-2221780


    לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
    072-2221780


    מידע חשוב נוסף