פרשת נתן שרנסקי

ע"א 89/04 ד"ר יולי נולדמן נ' נתן שרנסקי

מר נולדמן (להלן: "המערער") פרסם ספר אודות דמותו של מר שרנסקי (להלן: "המשיב"). מר שרנסקי חבר ממשלה לשעבר ומנהיג מפלגת ישראל בעליה (להלן: "המשיבה 2") .
הספר המדובר כלל התייחסויות קשות מאוד ופוגעניות כלפי המשיב וכלפי המשיבה 2, שיהוו בסיס לתביעת לשון הרע שהוגשה על-ידם.

ביהמ"ש המחוזי קיבל את התביעה, וקבע את אחריותו של המערער בביצוע עוולת לשון הרע כלפי המשיבים. הוא הטיל על המערער לשלם למשיב (שרנסקי) פיצוי כספי בסך 900,000 ₪ ולמשיבה 2 (המפלגה) פיצוי בסך 75,000 ₪.
כמו כן, אסר על המשך הפצת הספר והורה למערער לפרסם על חשבונו הודעה בעיתונים בדבר תוכן פסק הדין.

  פנייה לייעוץ אישי


  הערעור שהוגש מתייחס הן לאחריות והן לסעדים .
  השאלה המשפטית בה דן בית-המשפט העליון הייתה : גובה הנזק בעידן הפיצויים הסטטוטוריים.
  נזקם של המשיבים התמקד בנזק לא ממוני. ס7' לחוק איסור לשון הרע לא קובע רף עליון לפיצויים ללא הוכחת נזק אלא קובע רף תחתון, המשחרר את הניזוק מהצורך להוכיח נזקו. אין הכרח בהצגת ראיות ישירות לנזק כללי, ודי אם הוכחו נסיבות מטריאליות, המבססות קיומו של נזק כזה והמניחות תשתית להערכתו.

  במקרה שלפנינו, הוברו ראיות להוכחת שיעור הנזק. ולו נזק כללי. די בכך היה כדי להוציא את המקרה הזה ממגבלות הפיצוי הסטטוטורי; עוד נקבע כי זכות תביעה על פגיעה בשם הטוב נתונה גם לתאגיד, ולפיכך זכאית הייתה המפלגה להיפרע את נזקיה ממעוול שפגע במוניטין שלה.

  לסיכום: למרות האמירות החד משמעיות, הערעור התקבל בכך שהורד סכום הפיצוי שנפסק .

  עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

  עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

  המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

  ליצירת קשר חייג – 072-2221780

   פנייה לייעוץ אישי

   אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   פנייה לייעוץ אישי

    שם ושם משפחה *

    מספר טלפון *

    נושא הפנייה
    פרטי יצירת קשר:

    רחוב האשל 5.

    טלפון: 072-2221780


    לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
    072-2221780


    מידע חשוב נוסף