הצעת החוק להגדלת הפיצוי הסטטוטורי בתביעות לשון הרע

הוצאת דיבה

הצעות חוק רבות, אינן זוכות לסקירה תקשורתית רחבה כל כך, כמו הצעת החוק להגדלת הפיצוי הסטטוטורי בתביעות לשון הרע. מה נשתנה הלילה הזה? הצעת חוק זה זו נוגעת לכולנו, יש בה כדי להרתיע מפני פרסום לשון הרע מחד ומאידך, לפגוע באופן מהותי ביותר, בחופש הביטוי.

חוק איסור לשון הרע, סעיף 7 א', קובע כי בית המשפט רשאי לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק לתובע עד לסך של 50,000 ₪ (סכום אשר התעדכן לאורך השנים ועומד עתה על סך של 70,000 ₪ לערך) ואם הוכיח עורך דין לשון הרע כי הנתבע פרסם לשון הרע, בכוונה לפגוע, הפיצוי יכול להיות כפול, קרי, עד הסך של 140,000 ₪ לערך. הצעת החוק, מבקשת להגדיל סכום זה לסך של 300,000 ₪ ובמקרים בהם יוכיח התובע, כי הייתה כוונה לפגוע, בית המשפט יהיה רשאי לפסוק לו פיצוי של עד 600,000 ₪. מטבע הדברים, ישנם טיעונים בעד וטיעונים נגד, הצעת החוק הזו ובמאמר זה, נציג את עיקרי הטיעונים משני צדי המתרס.

  פנייה לייעוץ אישי


  תביעת לשון הרע – מדוע יש צורך בפיצוי סטטטורי?

  הפיצוי הסטטוטורי קיים במספר חוקים בדין הישראלי ומטרתו לאפשר לנפגעים, לקבל פיצוי עבור הנזק שנגרם להם, כאשר לא ניתן להוכיח את הנזק כלל או באמצעים סבירים. חוק איסור לשון הרע מכיר בכך כי פרסום לשון הרע עלול לגרום לנזקים חמורים לנפגע, אך במקרים רבים, יתקשה הוא להוכיח את היקף הנזק. על כן, נתן המחוקק לבית המשפט, את הסמכות לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק.

  הגדלת סכום הפיצוי – טיעונים בעד

  מטרתו של חוק איסור לשון הרע, היא לאזן בין הזכות לשם טוב, לבין חופש הביטוי. תומכי הצעת החוק, סבורים כי החוק במתכונתו הנוכחית, אינו מגן כראוי על הזכות לשם טוב והגדלת סכום הפיצוי הסטטוטורי, הוא צעד חשוב בכיוון הנכון:

  1. פיצוי תואם נזק: הוצאת לשון הרע, גורמת לנפגעים, לנזקים כלכליים ונפשיים חמורים אך בשל הקושי שבהוכחת הנזק, לא מקבלים הנפגעים, פיצוי הולם התואם את היקף הנזק שנגרם להם. הגדלת הפיצוי אפוא, תאפשר לנפגעים, לקבל פיצוי כספי התואם את מידת וחומרת הנזק.

  2. הרתעה: הגדלת סכום הפיצוי הסטטוטורי במסגרת חוק איסור לשון הרע, תרתיע אנשים פרטיים וגופים גדולים מפרסומים פוגעניים וכך, ישרת החוק טוב יותר את מטרתו, להגן על זכותנו לשם טוב.

  3. איזון נכון: בתי המשפט יפעילו שיקול דעת בשימוש בסמכות הפיצוי, כפי שהם עושים זאת כיום ועל כן, המקרים החמורים של הוצאת לשון הרע, יקבלו את הסנקציה הכספית המתאימה, אך מקרים "קלים" יותר, בהם הפגיעה איננה מהותית, לא יפגעו מהגדלת סכום הפיצוי.

  טיעונים נגד הגדלת הפיצוי

  כשם שתומכי הצעת החוק, מבקשים להגביר את ההרתעה מפני הוצאת לשון הרע, כך דואגים המתנגדים, מפני הרתעת יתר. לטענתם, הגדלת סכום הפיצוי, תוביל לפגיעה ממשית בחופש הביטוי בכלל ובחופש העיתונות בפרט. מדוע?

  החשש מתביעות בשם חוק איסור לשון הרע, יגדל באופן ניכר, לאור הגדלת סכום הפיצוי ועל כן, ימנע סיקורים עיתונאיים ותחקירי עומק. הנפגעים לא יהיו רק אנשי התקשורת, אלא הציבור כולו, שכן התקשורת אמורה להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה.

  טענה נוספת של מתנגדי הגדלת הפיצוי היא כי במקרים קשים ופוגעים במיוחד של הוצאת לשון הרע, מצליח הנפגע להוכיח את נזקיו ומקבל סכום פיצוי אשר משקף את חומרת הנזק שלו. לפיכך, אין כל צורך בהגדלת הפיצוי הסטטוטורי.

  הגדלת הפיצוי הסטטוטורי בתביעות לשון הרע, תגביר את ההרתעה מפני פרסום לשון הרע ותאפשר לנפגעים לקבל פיצוי כספי ההולם את הנזק שנגרם להם. מאידך, יש הטוענים כי הגדלת הפיצוי, תגרום להרתעת יתר ותפגע באופן ניכר בחופש העיתונות, החשוב כל כך לדמוקרטיה.

  עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

  עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

  המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

  ליצירת קשר חייג – 072-2221780

   פנייה לייעוץ אישי

   אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

   פנייה לייעוץ אישי

    שם ושם משפחה *

    מספר טלפון *

    נושא הפנייה
    פרטי יצירת קשר:

    רחוב האשל 5.

    טלפון: 072-2221780


    לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
    072-2221780


    מידע חשוב נוסף