הסדרת מעמד לבן זוג זר בישראל

אם אתה אזרח ישראלי הנשוי לבת זוג זרה (או להיפך), חשוב שתהיה מודע לנוהל המיוחד שקבעה רשות האוכלוסין וההגירה במדינת ישראל, באשר לאופן שבו תטופל הבקשה שלך למתן מעמד לבת הזוג שלך שאינה אזרחית ישראלית.

מטרות הנוהל (כפי שהוא מופיע בסעיף 7 לחוק האזרחות, התשי״ב – 1952), הן:

 • לאפשר לבני זוג זרים הנשואים לאזרחים ישראלים, להתאזרח בארץ.
 • להבטיח הגנה על התא המשפחתי שבני הזוג מבקשים להקים יחדיו בישראל.

אתם כבר מבינים שהמדינה לא מקנה אזרחות ישראלית אוטומטית לבני זוג זרים שנישאו לאזרחים ישראלים, רק מכוח נישואין אלה, אלא בכפוף לתנאים המפורטים בנוהל ׳הטיפול במתן מעמד לבן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי׳, שמספרו 5.2.0008.

ההליך הבירוקרטי הכרוך בהסדרת המעמד

בני זוג זרים שנישאו לאזרחים ישראלים, נקראים בנוהל ׳מוזמן/ת׳.

לפי הנוהל:

 • אזרח ישראל הנשוי לבת זוג זרה רשאי להגיש בקשה להסדרת מעמדה של המוזמנת והבקשה תטופל לפי הוראות הנוהל.
 • מוזמנת השוהה בחו״ל ורוצה להגיע לארץ כדי לבנות חיים משותפים עם בן זוגה האזרח הישראלי, חייבת להגיש את הבקשה עוד בהיותה בחו״ל (גם אם היא אזרחית מדינה שיש לה הסכם עם ישראל לפטור מאשרת כניסה מוסדרת מראש).

הליך בדיקת הבקשה בישראל:

במשך הזמן שבו נבדקת הבקשה שהוגשה על פי הנוהל הנדרש להסדרת מעמד לבן זוג זר, המוזמנת תקבל רישיון שהיה ועבודה – אשרה מסוג ב/1, או היתר לתקופה של עד חצי שנה, בכפוף להמצאת מסמכים שונים לפי דרישת רשות האוכלוסין, ובתנאי שאין מניעה כלשהי שתגרום לסירוב לאשר הבקשה.

במידת הצורך, ניתן להאריך את תוקף רישיון השהיה והעבודה עד לסיום הבדיקות של רשות האוכלוסין.

לאחר סיום הבדיקה – אם יוחלט לאשר את הבקשה ניתן יהיה להתחיל בהליך המדורג.

מהו ההליך המדורג וכמה זמן הוא נמשך?

ההליך המדורג, שנמשך עד לקבלת האזרחות, מעניק לבת הזוג הזרה רישיון לישיבת ארעי (אשרת א/5) לתקופה של שנה. רישיון זה ניתן להאריך עד למשך 4 שנים במצטבר. בסיום הליך זה ובהנחה שלא היו סיבות לסירוב ולמניעה, בת הזוג הזרה תוכל לקבל אזרחות ישראלית.

איזה ייעוץ כדאי לקבל במהלך הדרך המובילה לקבלת אזרחות ישראלית?

החוקים הנוגעים לקבלת אזרחות ישראלית, כבת זוג זרה הנשואה לאזרח ישראלי, נשמעים אולי פשוטים וקלים אבל הם כרוכים בביצוע מורכב שמצריך מעורבות של עורך דין מומחה בדיני ההגירה.

ההליך המשפטי של התביעה לאזרחות הוא ארוך ומסובך וקשה לעבור אותו ללא סיוע משפטי מיומן שיתנהל במקצועיות מול רשויות ההגירה הישראלים.

בשל מורכבות ההליך וכדי להבטיח שבסוף התהליך אכן תאושר האזרחות הישראלית, עדיף להתייעץ עם עורך דין מומחה ומיומן בכול שלבי התהליך. באופן זה, גם אם במסע אל האזרחות יתעוררו שאלות שעלולות למנוע את קבלת האזרחות, יוכל עורך הדין המנוסה לעמוד מול הרשויות ולייצג את המבקשת באופן שיבטיח שתקבל את האזרחות המיוחלת ותוכל לחיות בארץ בשקט נפשי יחד עם בן זוגה הישראלי.

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

ליצירת קשר חייג – 072-2221780

  פנייה לייעוץ אישי

  אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

  פנייה לייעוץ אישי

   שם ושם משפחה *

   מספר טלפון *

   נושא הפנייה
   פרטי יצירת קשר:

   רחוב האשל 5.

   טלפון: 072-2221780


   לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
   072-2221780


   מידע חשוב נוסף