האם טקס של גירושין ברבנות – משפיל?

טקס נתינת הגט הוא טקס שמתנהל על פי המסורת היהודית, והוא האקט שמסיים את קשר הנישואין. במאמר זה נסביר בפירוט כיצד נערך בפועל טקס 'סידור הגט', ולבסוף ננסה לענות על השאלה שמטרידה נשים רבות: האם טקס הגירושין ברבנות משפיל?

יעוץ לשון הרע

גירושין בישראל – על ידי נתינת גט

גירושי בני זוג יהודים בישראל, נעשים באמצעות נתינת גט. נתינת הגט היא טקס דתי בו הגבר נותן בידי האשה נייר הקרוי 'גט' ובכך מסתיים קשר נישואיהם.
זהו המקור בתנ"ך לנתינת גט:

"כִּי יִקַּח אִישׁ אִשָּׁה וּבְעָלָהּ, וְהָיָה אִם לֹא תִמְצָא חֵן בְּעֵינָיו – כִּי מָצָא בָהּ עֶרְוַת דָּבָר, וְכָתַב לָהּ סֵפֶר כְּרִיתֻת וְנָתַן בְּיָדָהּ וְשִׁלְּחָהּ מִבֵּיתוֹ". (דברים, כ"ד, א')

טקס סידור הגט:

בירור שמות: בית הדין מברר את שמות הבעל והאשה וכינוייהם (כלומר – איך שהם נקראים על ידי חברים וקרובים) וכן את שמות אבותיהם וכינוייהם. במסגרת הבירור נחקרים בני הזוג וכן עדים שמכירים שאלה שמותיהם. הסיבה להקפדה היתירה בשמות היא שמבחינה הלכתית גט שנפלה בו טעות בשמות – פסול.

בירור שהגט ניתן מרצון: בית הדין חוקר את הבעל ומוודא שהוא מבין את משמעות הגירושין ושהוא רוצה בהם. הסיבה: גט לא חל אם נעשה בניגוד לרצונו של הבעל.

ביטול 'מודעות': בית הדין מורה לבעל לעשות ביטול של כל ההודעות שמסר לגבי הגט, ומבקש ממנו להקריא את הנוסח הבא:

"שִׁמְעוּ אֵלִי! אַתֶּם עֵדִים שֶׁאֲנִי מְבַטֵּל לִפְנֵיכֶם כָּל מוֹדָעָה וּמוֹדָעָה שֶׁיָּצְאָה מִמֶּנִּי וְכָל דְּבָרִים שֶׁאָמַרְתִּי שֶׁאִם יִתְקַיְּמוּ יִגְרְמוּ לְבִטּוּל הַגֵּט וְכֵן פּוֹסֵל אֲנִי כָּל עֵדִים שֶׁיּוֹדְעִים שֶׁאָמַרְתִּי כָּל דָּבָר הַפּוֹסֵל אֶת הַגֵט וכולי"

הסיבה ל'ביטול מודעות' היא החשש שהבעל אמר לפני שהגיע לבית הדין שהוא מוסר 'מודעה', כלומר הודעה מראש, לפיה הגט שיעשה בבית הדין מבוטל ומבוצע בניגוד לרצונו, ומבחינת ההלכה גט שניתן בניגוד לרצון הבעל אינו חל. משום כך הבעל נדרש לבצע את ביטול המודעות, וכך, גם אם מסר הודעה כלשהי, הרי שכעת הוא מבטל אותה והגט ניתן ברצון.

כתיבת הגט: הסופר נותן את הנייר וכלי הכתיבה שלו במתנה לבעל, כי הגט צריך להיות כתוב בחפצים ששייכים לבעל. הבעל קונה אותם ע"י הגבהה בגובה 30 ס"מ שהופכת אותם לשלו, ואז נותן אותם בחזרה לסופר וממנה אותו להיות שליח עבורו לכתוב את הגט. הסופר כותב את הגט עבורו תחת השגחת העדים.

סדר נתינת הגט: בית הדין מורה לאישה להסיר את הטבעות מאצבעותיה, מוודא שהיא מתגרשת מרצונה ומודיע לה שאחרי נתינת הגט היא מותרת להינשא לכל אדם חוץ מלכהן. לאחר מכן הוא מורה לאישה לפתוח את שתי ידיה בצורה מקבילה לכיוון הרצפה, ושלא תסגור את ידה על הגט לפני שהבעל יעזוב אותו [בכדי שלא ייראה כאילו היא לוקחת לו אלא כאילו הוא נותן לה].

הבעל אומר לאישה בשעה שמוסר לה את הגט:

"הָרֵי זֶה גִּיטֵךְ וְהִתְקַבֵּל גִּיטֵךְ זֶה, וְהָרֵי אַתְּ מְגֹרֶשֶׁת בּוֹ מִמֶּנִּי מֵעַכְשָׁו וְהָרֵי אַתְּ מֻתֶּרֶת לְכָל אָדָם"

לאחר שהאישה קיבלה את הגט היא מרימה אותו, טומנת אותו תחת בית שחיה והולכת איתו כשני מטרים.

סיום הטקס: לאחר מסירת הגט בית הדין קורא שוב את הגט, חוקר את הסופר והעדים ומוודא שהכל בוצע כהלכה. לאחר מכן הוא מודיע לאשה שאסור לה להתחתן עם כהן, שאסור לה להתחתן עם אף אדם בתוך 92 יום ושאסור לה להתייחד עם הגרוש שלה. ובכך תם הטקס.
אין סיבה לחשוש מטקס הגירושין

הרבה נשים באות אליי עם חששות גדולים מפני טקס נתינת הגט. מדי פעם מתפרסמות כתבות עם 'סיפורי זוועה' על ההשפלה שנשים עוברות בבית הדין הרבני בעקבות גירושין ברבנות. האם יש דברים בגו?

התשובה שלי היא: לא.

אמנם, כפי שניתן להתרשם מהסקירה דלעיל, טקס הגט הוא טקס דתי שמתנהל על פי דקדוקי ההלכה והמסורת היהודית, אך סדר היום בבית הדין מתנהל באווירה מכובדת ועניינית ואין לאשה סיבה לחשוש.

משרד עורכי-דין בן קרפל ושות' מייצג תובעים ונתבעים לפי חוק איסור לשון הרע ולפי חוק הגנת הפרטיות. צוות עורכי הדין במשרד מיומנים ומנוסים בייצוג בכל סוג של תביעת דיבה מהמקרים הפשוטים, ועד למקרי שיימינג בפייסבוק הקשים והמפורסמים ביותר בארץ; בבתי-משפט השלום, בבתי-המשפט המחוזיים, בבית-המשפט העליון, בבית-המשפט לענייני משפחה, בבתי-הדין לעבודה ובכלל ערכאות השפיטה במדינה. מומלץ לפנות לעורך דין לשון הרע שזהו תחום עיסוקו המרכזי.

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

ליצירת קשר חייג – 072-2221780

  פנייה לייעוץ אישי

  אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

  פנייה לייעוץ אישי

   שם ושם משפחה *

   מספר טלפון *

   נושא הפנייה
   פרטי יצירת קשר:

   רחוב האשל 5.

   טלפון: 072-2221780


   לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
   072-2221780


   מידע חשוב נוסף