דברים שלא אומרים בחקירת משטרה

אם זומנתם לחקירת משטרה כחלר ממתן עדות או שמא זומנתם לחקירה באזרה ואתם חשודים בביצוע עבירה, יש מספר דברים שבשום אופן אסור לומר בחקירת משטרה. חשוב לזכור, בחקירת משטרה המטרה היא לעזור לעצמכם ולא לעזור לחוקר, במיוחד כאשר אתם אלו החשודים בביצוע עבירה.

גם כאשר אדם מגיע לחקירת משטרה רק לצורך מתן עדות הוא פתאום עלול למצוא את עצמו כנחקר באזרה, זאת מהסיבה שהוא נתן לחוקר כל כך הרבה מידע ומבלי לרצות כלל הוא הפליל את עצמו, לכן חשוב להבין כי אין להגיע לחקירה ללא הכנה מקצועית של עורך דין פלילי המכיר את הדינמיקה בחקירת משטרה ויבחן את הנושא ויסביר לכם בדיוק על מה כדאי לכם לענות ומתי יהיה נכון לשתוק.

כאשר מישהו נעצר בגין פשע, אחד הדברים הראשונים שיעשו הוא להעסיק עורך דין שיעזור לו בתהליך מול החקירה ולאחר מכן מול בית המשפט. מרבית עורכי הדין ימליצו ללקוח שלהם לא לדון עם איש פרט לעורך דינם בפרטי המקרה. הסיבה לכך היא שכל מה שאתם אומרים יכול לשמש נגדכם בבית משפט. אתם חפים מפשע עד שתוכח אשמה, וזכותכם לשתוק. זכות זו מתקיימת כל עוד עושים אותה בצורה נכונה. לא תמיד יהיה נכון לשתוק בחקירת משטרה, יהיו מקרים בהם צריך יהיה לדבר וחשוב מכל צריך שכל דבר יאמר, ישמע ויכתב בפרוטוקול החקירה.

לכל אדם קיימת הזכות לשמירה על שם טוב, לכן הוא יכול להימנע מרישום פלילי או כל תהליך אחר אשר יופיע ברישום המשטרתי נגדו.
כשנשאלים על ידי המשטרה, ישנם מספר דברים שלא צריך לומר, על פי דו"ח שפורסם לאחרונה על ידי האיגוד הלאומי לעורכי הדין להגנה פלילית. אלו כוללים:

1. "אין לי מה להסתיר." – רבים חשובים שאם הם יאמרו שאי להם מה להסתיר זה באמת אומר שאין להם מה להסתיר, אבל שיטת החשיבה של חוקרים היא שונה. מבחינתם ברגע שאדם אומר שאין לו מה להסתיר הוא מסתיר הרבה מאוד, הם יעשו הכל בכדי להוציא ממנו כמה שיותר מידע.

2. "אני מסור בעצמי." – שאם אומר שהוא סגור בתוך עצמו ולא משתף פעולה, כלומר מנסה לשמור על זכות השתיקה, שתיקה זאת לא פעם יכולה להתפרש כהודאה באשמה.

3. "אני לא יודע כלום על זה." – אם אדם היה חלק ממעשה, או מביצוע עבירה לא ייתכן שהוא לא יודע פרטים אודות המקרה, לא סתם המשטרה מזמנת חשודים ועדים למקום, הסיבה כי נגדם מספיק ראיות.

4. "אני לא רוצה לומר כלום בלי נוכחות עורך הדין שלי." – חוקרים לא אוהבים עורכי דין, הם יעשו הכל בכדי למנוע ממכם זכויות בסיסיות כמו פגישה עם עורך דין פלילי מקצועי שיגיע למקום, הם יבטיחו לכם שההליך יהיה קצר הרבה יותר ללא התערבות עורך דין.

5. "אני לא זוכר." – במקום לומר שאתם לא זוכרים כלום, ניתן לומר שאתם זוכרים את הדברים במעורפל ולתת מידע בראשי פרקים, חשוב שהמידע הזה לא יגרום לכך שיהיו סתירות בין הפרטים והוא יהיה רציף ועינייני. בשום אופן לא לתת לחוקר להוביל את החקירה למצב שדברים יכולים להשתבש.

אם אי פעם תתבקשו לדבר עם המשטרה, חשוב לזכור שהם רק רוצים להגיע לתחתית מה שקרה. גם אם אינכם יודעים דבר, עליכם לעוזר לעצמכם ולא לחוקרים במשטרה בכל דרך שתוכלו. יש, עם זאת, כמה דברים שכדאי להימנע מלומר. אלה יכולים לגרום לכם להיראות חשודים במשטרה ואולי אפילו לגרום לכך שיוגש נגדכם כתב אישום.

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

ליצירת קשר חייג – 072-2221780

  פנייה לייעוץ אישי

  אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

  פנייה לייעוץ אישי

   שם ושם משפחה *

   מספר טלפון *

   נושא הפנייה
   פרטי יצירת קשר:

   רחוב האשל 5.

   טלפון: 072-2221780


   לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
   072-2221780


   מידע חשוב נוסף