לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
072-2221780

אילו טפסים חשוב להכיר במסגרת תביעות קטנות

עורך דין לשון הרע

הקדמה: הליך תביעות קטנות הוא הליך הנועד לשמש כמסלול מהיר לתביעות בסכום כספי נמוך. ההליך מתנהל בצורה יחסית זריזה ופשוטה, ללא היצמדות לתקנות סדרי הדין ודיני הראיות. לצורך הגשת תביעה קטנה רצוי להתייעץ עם עורך דין, אך ההליך עצמו מתנהל ללא עורכי דין.

אילו טפסים יש למלא במסגרת הליך תביעות קטנות?

1. טופס התביעה – את התביעה עצמה יש להגיש בטופס הקרוי "כתב תביעה", הניתן להורדה באתר בתי המשפט. זהו הטופס העיקרי במסגרת תביעות קטנות טפסים.

בכתב התביעה יש לכתוב את הפרטים הבאים:

פרטי התובע: שמו, מספר זהות, מען, טלפון, ואת פרטי הנתבע: שם, מען, טלפון. שימו לב כי במקרה של תביעות קטנות טפסים, אין צורך לציין את מספר הזהות של האדם הנתבע או את מספר ח.פ של התאגיד הנתבע.

מקום התביעה: כיצד נדע לאיזה בית משפט להגיש את כתב התביעה? תקנות סדר הדין האזרחי,- התשמ"ד- 1984 קבעו את כללי הסמכות המקומית של בתי המשפט. התובע רשאי להגיש את כתב התביעה במסגרת תביעות קטנות טפסים לבית משפט שבאזורו מצויים אחד מאלה: מקום עיסוקו או מגוריו של הנתבע, המקום בו נחתם חוזה נשוא התביעה, המקום בו נועדה להתקיים ההתחייבות נשואת התביעה, מקום המסירה של הנכס נשוא התביעה, מקום המעשה נשוא התביעה.

מי רשאי לתבוע? בתביעות קטנות, רשאי לתבוע יחיד בלבד (או קבוצת יחידים, ובלבד שאינם תאגיד), בניגוד לתאגיד, לרבות עירייה.

את מי ניתן לתבוע? יחיד\יחידים שאינם תאגיד, רשאי לתבוע אדם או תאגיד.

כיצד למלא את פרטי התביעה? פרטי התביעה הם למעשה גוף התביעה, הטענות שעליהן מבסס התובע את תביעתו. על גוף התביעה לעסוק בפרטים המהווים את עילת התביעה, לרבות- תאריכים, מיקום המעשים נשואי התביעה, שמות, בעלי תפקידים ועוד. אין צורך לציין סעיפי חוק או פסיקה. רצוי לצרף אסמכתאות כגון- חוזה, קבלות, צילומים, הקלטות, חוות דעת מומחים, ועוד.

עד איזה סכום ניתן לתבוע בהליך תביעות קטנות? נכון למועד כתיבת שורות אלה, הסכום המקסימאלי לתביעה בבית משפט לתביעות קטנות עומד על סך של 31,900 ₪.

כמה עותקים יש למסור למזכירות ביהמ"ש מכתב התביעה? יש למסור למזכירות בית המשפט עותק אחד מתביעות קטנות טפסים, וכן עותק נוסף עבור כל נתבע.

מס' התיק: מספר התיק ינתן במעמד הגשת כתב התביעה.

הערה: לא ניתן להגיש למעלה מחמש תביעות קטנות בשנה.

2. טופס תביעה שכנגד – נתבע במסגרת תביעות קטנות טפסים, רשאי להגיש תביעה נגדית, על גבי טופס התביעה, תוך ציון המילים "תביעה שכנגד". הטופס יכיל פרטים דומים לפרטים המופיעים בכתב התביעה המקורי (פירוט האירועים, פרטי התובע שכנגד והנתבע שכנגד, אסמכתאות וכו'). התביעה שכנגד תוגש בשלושה עותקים, וכן עותק נוסף לכל נתבע.

3. הודעת צד ג' – הודעת צד ג', היא אופן בו הנתבע רשאי לצרף נתבע נוסף, במטרה להטיל עליו את האחריות לה טוען התובע. הנתבע יציין על גבי טופס "הודעה לצד ג'" את טענותיו, ומדוע אותו צד ג' הינו האחראי הנכון כלפי התובע. הודעת צד ג' תוגש ב4 עותקים.

4. טופס כתב הגנה – לנתבע בתביעות קטנות טפסים, ישנה זכות להגיש כתב הגנה מפני התביעה שהוגשה נגדו. כתב ההגנה יכלול את מספר תיק התביעה, פרטי הנתבע והתובע, ועובדות המקרה בצירוף אסמכתאות.

מהם היתרונות בהגשת תביעה קטנה?

תביעה במסגרת תביעות קטנות, היא תביעה שאינה מנוהלת לפי סדר הדין האזרחי.

התביעה מתבררת לרוב בזמן קצר ביותר, בהשוואה לתביעה המתנהלת בהליך אזרחי בבית משפט השלום\המחוזי.

בנוסף, בבית משפט לתביעות קטנות הצדדים לא נעזרים בעורכי דין, דבר המסייע גם הוא לקיצור ההליכים.

סיכום: מטרתו של בית המשפט לתביעות קטנות, היא עיסוק בתביעות כספיות בסכומים נמוכים, בעניינים משפטיים פשוטים, וזאת בכדי להקל את העומס על בתי המשפט. תביעות קטנות טפסים מופיעים באינטרנט ובמזכירות בית המשפט, דבר המקל על אופן הגשת התביעה. תביעה קטנה מוגשת באמצעות טופס כתב תביעה, ואילו הנתבע רשאי להגיש טופס כתב הגנה. הנתבע אף רשאי להגיש תביעה שכנגד והודעת צד ג'.


משרד עורכי-דין בן קרפל ושות' מייצג תובעים ונתבעים לפי חוק איסור לשון הרע ולפי חוק הגנת הפרטיות. צוות עורכי הדין במשרד מיומנים ומנוסים בייצוג בכל סוג של תביעת לשון הרע; מהמקרים הפשוטים, ועד למקרי שיימינג בפייסבוק הקשים והמפורסמים ביותר בארץ; בבתי-משפט השלום, בבתי-המשפט המחוזיים, בבית-המשפט העליון, בבית-המשפט לענייני משפחה, בבתי-הדין לעבודה ובכלל ערכאות השפיטה במדינה. מומלץ לפנות לעורך דין הוצאת דיבה שזהו תחום עיסוקו המרכזי..

עורך דין בן קרפל: ״אני רואה בדיני לשון הרע תחום שדרכו המשפט מתפתח ועוקב אחר הטכנולוגיה. ייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע והגנת הפרטיות בעידן המודרני – עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – מייצר אתגרים יום-יומיים; עבורי זו שליחות".

עורך-הדין בן קרפל, הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז חיפה וחבר ועדת לשון הרע הארצית בלשכת עורכי-הדין. וכמו כן ערך את המחקר האמפירי המקיף והמשמעותי ביותר ביחס לגידול בשיעורי הפיצוי הנפסקים בעת האחרונה בכלל הערכאות השיפוטיות.

המשרד נמנה על-פי הדירוגים היוקרתיים – DUNS 100 ו – BDI כאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום לשון הרע.

ליצירת קשר חייג – 072-2221780

  פנייה לייעוץ אישי

  אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

  פנייה לייעוץ אישי

   שם ושם משפחה *

   מספר טלפון *

   נושא הפנייה
   פרטי יצירת קשר:

   רחוב האשל 5.

   טלפון: 072-2221780


   לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני:
   072-2221780


   מידע חשוב נוסף