לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974501

תלונות שווא במשטרה כבסיס לתביעת לשון הרע

יעוץ משפטי הוצאת דיבה

הגשת תלונה במשטרה, היא פעולה אשר יכולות להיות לה השלכות משפטיות חמורות. כאשר האדם נגדו הוגשה התלונה, ביצע את העבירה, הרי שיש למצות עמו את הדין. אולם, כאשר מדובר בתלונת שווא, עלול להיגרם לאותו אדם נזק רב על לא עוול בכפו. האם תלונת שווא במשטרה, יכולה להיות בסיס לתביעת לשון הרע?

התשובה לשאלה זו, תלויה באם פעל המתלונן בתום לב. כאשר פעל בתום לב, מקנה לו חוק איסור לשון הרע, הגנה מפני תביעה, אך אם הגשת התלונה נעשתה בכדי לפגוע, לא תעמוד למגיש התלונה, הגנה והנפגע יוכל להגיש תביעה כספית לפיצויים נגד המתלונן. קיימת עילה לתביעה? יש לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות לשון הרע ולהגיש, באמצעותו, תביעה לבית המשפט.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד רון לוינטל


הגנת תום הלב

סעיף 15 לחוק איסור לשון הרע, מונה מקרים אשר בהם, אם פעל המפרסם בתום לב, לא ישמש הפרסום, עילה למשפט אזרחי או פלילי בגין לשון הרע. סעיף 15 (8) עוסק במצב של הגשת תלונה. אם הגיש אדם תלונה בתום לב וזו הוגשה לבעל התפקיד המתאים לכך/לרשות מוסמכת, אזי תלונה זו לא תוכל לשמש כעילה למשפט אזרחי או פלילי בגין לשון הרע או הוצאת דיבה.

מדוע מגן החוק במצבים אלו?

הרציונל להגנה נעוץ באינטרס הציבורי לפיו יש לאפשר לכל אדם להגיש תלונה לרשות מוסמכת, מבלי שיחשוש מפני תביעה. רק כך יוכלו הרשויות השונות לבצע את עבודתן ולשרת את הציבור. אמנם, ישנם מקרים בהם נגרם לאדם נגדו הוגשה התלונה, נזק שלא באשמתו, אך כאן החליט המחוקק להעדיף את האינטרס הציבורי על פני הפגיעה בפרט וזאת כל עוד פעל המפרסם בתום לב, כפי שדורש זאת סעיף 15 לחוק.

הגשת תביעה בגין לשון הרע

הוגשה נגדכם תלונת שווא במטרה לפגוע? המתלונן לא עשה זאת בתום לב? ייתכן ותוכלו להגיש תביעת הוצאת דיבה, תביעה כספית לפיצויים, בגין כל הנזקים שגרם לכם המתלונן בהגשת התלונה. לשם קבלת חוות דעת מקצועית והגשת תביעה, פנו אל עורך דין לשון הרע המתמחה בתביעות הוצאת דיבה.

לעניין זה חשוב לציין כי ניתן להגיש תביעה לבית המשפט, אף אם לא ניתן להוכיח את הנזק שנגרם כתוצאה מתלונת השווא. מה דברים אמורים? חוק איסור לשון הרע, מאפשר לבית המשפט, לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק:

1. שיקול דעת לבית המשפט: חשוב להדגיש כי בית המשפט, אינו מחויב לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק, אלא יש לו שיקול דעת האם להפעיל סמכות זו, או אם לאו. למותר לציין, כי בית המשפט אינו נוהג לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק, אם לא שוכנע כי לתובע אכן נגרם נזק בפועל, בשל התלונה הכוזבת שהוגשה נגדו.

2. הגבלה בסכום: החוק מגביל את סכום הפיצוי בסכום של יותר מ-70,000 ₪.

3. כוונה לפגוע: במקרה שבו הייתה כוונה לפגוע, רשאי בית המשפט, לפסוק לתובע, סכום כפול, קרי, יותר מ- 140,000 ₪.

תלונת שווא של בני זוג

המשטרה, כמו גם עורכי דין מהתחום הפלילי ומדיני המשפחה, מכירים היטב את התופעה של בני זוג, אשר מגישים תלונות שווא במשטרה, נגד בן הזוג. מדובר לרוב במצבים בהם בני הזוג בהליך גירושין והם מגישים תלונות כוזבות, על מנת לפגוע בבן הזוג השני ולהכפיש את שמו בפני בית המשפט/בית הדין.

תלונת שווא יכולה לשמש כעילה לתביעה בגין לשון הרע, כאשר המתלונן לא פעל בתום לב, על פי סעיף 15 לחוק איסור לשון הרע. הגשת תלונה בתום לב, משמעה כי המתלונן פנה לבעל התפקיד המתאים וכי תלונתו הייתה כנה ולא הוגשה על מנת לפגוע.

עו"ד לוינטל: "זכותו של כל עסק, חברה או אדם לשמור על שמו הטוב! אני מוצא שליחות בהגנה על שמו הטוב של כל אדם אשר גילה להפתעתו ששמו הוכפש בעמוד ציבורי בפייסבוק, בקבוצת ווטסאפ או בכל אמצעי אחר. אני מוצא שליחות גם בהגנה על נתבעים שהוגשו נגדם תביעות לשון הרע, ונתבעו מתוך כוונה "להשתיקם" להפחידם או כדי לפגוע בהם".

עו"ד רון לוינטל, יו"ר ועדת לשון הרע של ועד מחוז ת"א בלשכת עורכי הדין, מחבר הספר "ארץ דיבת חלב ודבש" ועורך מופעים והרצאות בתחום הדיבה. בעל ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי בנושאי הוצאת דיבה, לשון הרע והגנת הפרטיות. ליצירת קשר עם עו"ד לוינטל חייג – 077-9974501

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד רון לוינטל

אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!