לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974501

תביעת פיצוי בגין פגיעה בפרטיות

יעוץ לשון הרע

הגשת תביעה בגין פגיעה בפרטיות, נעשית מכוחו של חוק הגנת הפרטיות. סעיף 6 לחוק קובע כי לא תהיה עילת תביעה, היכן שלא הייתה פגיעה של ממש.

סעיף זה מבקש להבהיר לנו כי אין טעם בהגשת תביעה, היכן שלא נגרם עוול ניכר וממשי.

צילום אדם שלא ברשות, פרסום ידיעה אודות חייו הפרטיים והטרדה, הם רק חלק מהמקרים של פגיעה בפרטיות והמקרים כולם, מפורטים בסעיף 2 לחוק.

בית המשפט שוקל מספר פרמטרים בבואו להעריך את גובה הפיצוי המגיע לתובע, למשל, היקף הפגיעה ונסיבות הפרסום, אם נעשתה הפגיעה בדרך של פרסום.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד רון לוינטל


אם פרטיותכם הופרה ונגרם לכם עוול, עקב הפרה זו, פנו אך עורך דין המתמחה בתביעות בגין פגיעה בפרטיות ובררו האם כדאי להגיש תביעה.

פנייה אל עורך דין

הגשת תביעת פיצויים בגין פגיעה בפרטיות, מאפשרת לקבל פיצוי על העוול שנגרם ועל הנזקים שספג הנפגע, עקב הפגיעה. המטרה היא ללא ספק, השבת המצב לקדמותו עד כמה שניתן, כלומר, להחזיר את התובע למצב שהיה בו, טרם פגיעה בפרטיות.

על מנת לברר את סיכוייה של תביעה שכזו, יש לפנות אל עורך דין המתמחה בתביעות מעין אלו. מדובר בעורכי דין העוסקים בתביעות לשון הרע, הוצאת דיבה וכן פגיעה בפרטיות.

כדי לקבל מידע כללי אודות פגיעה בפרטיות, ניתן לגלוש באתרים המשפטיים השונים ואף לפנות בשאלות אל עורכי דין המנהלים פורומים בתחום המשפטי של חוק הגנת הפרטיות. למותר לציין כי מידע זה איננו מהווה תחליף לפגישה אישית שלכם מול עורך דין, אשר יכול לתת חוות דעת לגבי סיכויי התביעה, רק לאחר שבחן לעומק את הראיות ושמע מכם את נסיבות המקרה.

חשוב מאוד להגיע אל הפגישה, עם כל המסמכים שברשותכם, היות שלקיומם או העדרם של מסמכים, ישנה השפעה גדולה על הסיכויים להצלחת התביעה.

חלק נכבד מעורכי הדין, אינו גובה שכר טרחה עבור פגישת ייעוץ ראשונית ולכן, כדאי אם התרחשה פגיעה בפרטיות, כדאי לפנות לייעוץ משפטי, לבדיקת סיכויי התביעה.

כיצד נקבע סכום הפיצוי?

כאשר סבר בית המשפט כי יש מקום להטיל אחריות בגין פגיעה בפרטיות, עליו לפסוק את סכום הפיצויים לתובע. הערכת הפיצוי אינה עניין של מה בכך, שהרי הפיצוי צריך לשקף את הנזק שנגרם אך בד בבד, אין עליו להיות פיצוי מוגזם ולא מידתי למקרה.

בבואו להחליט על גובה הפיצוי, שוקל בית המשפט, בין השאר, את השיקולים הבאים:

1. היקף הפגיעה : ראשית כל, בוחן בית המשפט את נסיבות המקרה והיקף הפגיעה. במסגרת זו, יבדוק בית המשפט את מעמדו של התובע בקהילה והאם הפגיעה בפרטיות שנגרמה לו, אכן הייתה משמעותית.

ככל שהפגיעה הייתה יותר קשה וגרמה לכאב וסבל לתובע, יפסוק בית המשפט פיצוי גבוה יותר.

2. התנהגות המזיק : סעיף 22 לחוק הגנת הפרטיות אשר כותרתו "הקלות" מונה מספר שיקולים שרשאי בין המשפט לשקול, לטובת הנתבע או הנאשם. למשל, היה והנתבע, המזיק, התנצל בפני התובע ונקט באמצעים כדי למנוע המשך הפגיעה, למשל, עצירת הפצת עותקים, במקרה של פרסום, אזי יכול בית המשפט להקל על הנתבע ולפסוק סכום פיצויים יותר נמוך.

3. התנהגות הניזוק : להתנהלותו של התובע לפני ואחרי הפגיעה, יש גם השפעה על גובה הפיצוי. בית המשפט מבין את עוגמת הנפש שגרמה פגיעה בפרטיות, אך היה והתובע נהג בצורה בלתי הולמת, יתחשב בכך בית המשפט בעת קביעת הפיצוי.

סוגים של פגיעה בפרטיות

ישנם מקרים שונים של פגיעה בפרטיות, כפי שקובע סעיף 3 לחוק. פגיעה בפרטיות יכולה להיעשות בדרך של הטרדה, חשיפת צילומים ותמונות, פרסום כתבים פרטיים ועוד.

יש לזכור כי החוק מכיל גם הגנות שונות ובהתקיימן, לא תוטל אחריות נזיקית או לא יימצא הנאשם אשם, בפגיעה בפרטיות.

דוגמא אחת למצב שכזה היא כאשר הוכיח הנתבע או הנאשם כי במעשהו, לא ידע שהוא פוגע בפרטיות ולא הייתה מוטלת עליו כל חובה לדעת.

מצב נוסף הוא כאשר פעל המזיק, במסגרת תפקידו וחובתו המקצועית, דרשה פגיעה בפרטיות. דוגמא זו מאוד רלוונטית לחוקרים פרטיים או חוקרי משטרה.

פגיעה בפרטיות, היא עוול ברת פיצוי ואף ניתן להגיש בגינה קובלנה פלילית. אם נפגעתם ונגרם לכם נזק ממשי, תוכלו להגיש תביעה בגין פגיעה בפרטיות, מכוחו של חוק הגנת הפרטיות. לשם בירור סיכויי התביעה וכדאיותה, יש לפנות אל עורך דין המתמחה בענף משפטי זה.

עו"ד לוינטל: "זכותו של כל עסק, חברה או אדם לשמור על שמו הטוב! אני מוצא שליחות בהגנה על שמו הטוב של כל אדם אשר גילה להפתעתו ששמו הוכפש בעמוד ציבורי בפייסבוק, בקבוצת ווטסאפ או בכל אמצעי אחר. אני מוצא שליחות גם בהגנה על נתבעים שהוגשו נגדם תביעות לשון הרע, ונתבעו מתוך כוונה "להשתיקם" להפחידם או כדי לפגוע בהם".

עו"ד רון לוינטל, יו"ר ועדת לשון הרע של ועד מחוז ת"א בלשכת עורכי הדין, מחבר הספר "ארץ דיבת חלב ודבש" ועורך מופעים והרצאות בתחום הדיבה. בעל ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי בנושאי הוצאת דיבה, לשון הרע והגנת הפרטיות. ליצירת קשר עם עו"ד לוינטל חייג – 077-9974501

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד רון לוינטל

אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!