לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974501

פגיעה בפרטיות בין בני זוג

הוצאת דיבה

פגיעה בפרטיות היא עוולה אזרחית ועבירה פלילית, כאשר הנפגע, רשאי להגיש תביעת פיצויים נגד מי שהפר את פרטיותו. העבירה הפלילית נוצרת רק כאשר הפגיעה בפרטיות נעשתה במזיד, אך לשם היווצרות העילה האזרחית, אין צורך להוכיח כוונה. ישנם מקרים שונים של פגיעה בפרטיות, כמו למשל, פגיעה בפרטיות בין בני זוג.

בני זוג פוגעים בפרטיותם אחד של השנייה, בין השאר, במהלכו של הליך גירושין. מדוע? בני הזוג מנסים לאתר מידע אחד על השנייה, אשר ישמש כקלף מיקוח כלפי בן הזוג, במסגרת הסכם הגירושין. לא פעם, עוברים בני הזוג גם על חוק איסור לשון הרע ומסתכנים בתביעה בגין הוצאת דיבה, על פרסום דברים מבזים ומביכים על בן הזוג.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד רון לוינטל


פגיעה בפרטיות – מהי?

חוק הגנת הפרטיות, מגדיר מהי פגיעה בפרטיות, כאשר אחד מן המקרים הנפוצים של פגיעה בפרטיות, הוא צילום אדם כאשר הוא ברשות היחיד. המבחן לפגיעה בפרטיות, הוא האם הייתה לאותו אדם, ציפייה סבירה לפרטיות. היה וכן, הרי שמדובר בפגיעה בפרטיות. דוגמא נוספת היא האזנה לשיחות של אדם אחר, שלא בהתאם לחוק האזנת סתר, גם זו פגיעה בפרטיות.

בני זוג אשר מעוניינים למצוא מידע אודות בן הזוג, משתמשים בטקטיקות שונות, לרבות הוצאת לשון הרע ופגיעה בפרטיות, כאשר הם אינם תמיד ערים לעובדה כי הם מפרים חוק. בתקופה טעונה כל כך מבחינה רגשית וכלכלית, בני הזוג טרודים בכאב ובכעס האישי שלהם ואינם פועלים תמיד מתוך שיקול דעת בריא. לשם כך, חשוב מאוד לפנות לייעוץ משפטי במסגרת הליך גירושין ולא לנקוט בפעולות אשר עלולות להיות בלתי חוקיות.

הגשת תביעה לבית המשפט

כל אדם אשר נפגעה פרטיותו, רשאי להגיש תביעת פיצוי לבית המשפט. למותר לציין כי אין טעם כלכלי בהגשת תביעה, היכן שלא נגרם נזק ממשי עקב הפגיעה בפרטיות. במקרה של פגיעה בפרטיות בין בני זוג, הנזק יכול להיות גדול מאוד, הן נזק כלכלי והן נזק אישי. על כן, כדאי להגיש תביעת פיצוי. מה קורה כאשר לא ניתן להוכיח את הנזק? בדומה לחוק איסור לשון הרע, גם בחוק הגנת הפרטיות, יש אפשרות לקבל פיצוי, ללא הוכחת נזק. לעניין זה, מספר דגשים חשובים:

1. שימוש בסמכות: בתי המשפט לא ממהרים להשתמש בסמכות לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק ועושים כך, כאשר הם משוכנעים כי נגרם לתובע עוול אמיתי.

2. גובה הפיצוי: החליט בית המשפט לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק, הוא מוגבל בסכום הפיצוי, כך שיש לקחת זאת בחשבון, בהגשת התביעה.

3. ייעוץ משפטי: חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי בכל הנוגע להגשת תביעה, לרבות לעניין הפיצוי הכספי. מהו הסיכוי לקבלת התביעה ואם תתקבל, מהו גובה הפיצוי המוערך שיכול התובע לקבל, על פי נסיבות המקרה.

הוצאת דיבה בין בני זוג

מלבד פגיעה בפרטיות, נוקטים לעיתים, בני זוג בהליך גירושין, בדרכים נוספות על מנת להציק לצד השני, להביכו ולצאת עם ידם על העליונה בהליך המשפטי. מדובר בין השאר בהוצאת לשון הרע, אשר עלולה לגרום לנזק רב מאוד לבן הזוג השני. כמו במקרה של פגיעה בפרטיות, גם כאן קמה לנפגע, זכות תביעה ויוכל הוא לקבל פיצוי כספי בגין הוצאת דיבה, גם ללא הוכחת נזק.

פנו לייעוץ משפטי

תביעות של הוצאת לשון הרע או פגיעה בפרטיות, אינן תביעות פשוטות וחלק ניכר מהן, נדחות. אמנם, התובע אינו חייב להוכיח את הנזק וניתן לקבל פיצוי ללא הוכחת הנזק שנגרם, אך בתי המשפט אינם משתמשים רבות בסמכות זו וסכום הפיצוי במצב זה, מוגבל. על כן, חשוב מאוד, טרם הגשת תביעה, לפנות לשירותי עורך דין לשון הרע המומחה בתביעות מסוג זה ולקבל את חוות הדעת שלו, לגבי סיכויי הצלחת התביעה. אם סבר עורך הדין, כי כדאי להגיש תביעה, הוא יגישה עבורכם, בצורה המקצועית ביותר ויבטיח את הסיכויים הטובים ביותר לקבלת התביעה.

בני זוג בתהליך גירושין, בוחרים לעיתים, לפלוש לפרטיותו של האחר, על מנת לקבל מידע, אשר ישמש אותו כקלף מיקוח במסגרת הגירושין. לא פעם, בני הזוג אינם מודעים לעובדה כי מעשיהם, מנוגדים לחוק וכי הם חשופים עצמם לתביעות כספיות ולהליכים פליליים. אם נפגעה פרטיותכם ונגרם לכם נזק, פנו לקבלת ייעוץ משפטי של עו"ד מומחה, אשר יבדוק זכאותכם לפיצוי.

עו"ד לוינטל: "זכותו של כל עסק, חברה או אדם לשמור על שמו הטוב! אני מוצא שליחות בהגנה על שמו הטוב של כל אדם אשר גילה להפתעתו ששמו הוכפש בעמוד ציבורי בפייסבוק, בקבוצת ווטסאפ או בכל אמצעי אחר. אני מוצא שליחות גם בהגנה על נתבעים שהוגשו נגדם תביעות לשון הרע, ונתבעו מתוך כוונה "להשתיקם" להפחידם או כדי לפגוע בהם".

עו"ד רון לוינטל, יו"ר ועדת לשון הרע של ועד מחוז ת"א בלשכת עורכי הדין, מחבר הספר "ארץ דיבת חלב ודבש" ועורך מופעים והרצאות בתחום הדיבה. בעל ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי בנושאי הוצאת דיבה, לשון הרע והגנת הפרטיות. ליצירת קשר עם עו"ד לוינטל חייג – 077-9974501

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד רון לוינטל

אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!