לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974501

לשון הרע בכתבי טענות של תביעות בדיני משפחה

בעת העלאת טענות בדיני משפחה והליכי גירושין קיימת בחוק הגנה על תביעות לשון הרע. במאמר הבא נסביר מה הן ההגנות הללו ובאילו מקרים הן תקפות.

הוצאת דיבה

בשל הרגישות המיוחדת של הליך גירושין מעורבים בו לעיתים אמוציות ופעולות אשר נעשות מתוך כעס ועצבים. כתוצאה מכך עומדים מתגרשים רבים מול סיטואציה לא נוחה אשר משפיעה עליהם ישירות, על בני המשפחה ועל הסביבה הקרובה. אך יחד עם זאת, חשוב להבין כי החוק עומד לצד אזרחים בהליכי גירושין ומציין בפירוש אילו מהלכים מותר ואסור לעשות. במילים אחרות, כאשר זוג נמצא מול דילמה משפטית הקשורה אל גירושין עליו לפנות אל עורכי דין המתמחים בגירושין. ניתן לקחת כדוגמא את אחד המקרים המסובכים ביותר של דיני גירושין ולבחון כיצד מתייחס בית המשפט אל לשון הרע או הוצאת דיבה. כידוע, במהלך גירושין עשויים הצדדים לנקוט פעולות אשר בנסיבות אחרות היו יכולות להיחשב לשון הרע. אך האם זה באמת המצב ומה ההבדל בין העלאת טענות במהלך דיונים לבין הטחת האשמות בצורות אחרות?

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד רון לוינטל


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מפתח.

הוצאת דיבה בשלבי גירושין שונים

מעבר על חוק לשון הרע עשוי להתעורר בכל אחד משלבי הגירושין. המאבקים בין זוגות אשר מתגרשים מתקיימים בבתי הדין הרבניים ובבתי המשפט לענייני משפחה, כאשר בין הנושאים ניתן למצוא מחלוקות על משמורת, רכוש, חלוקת כספים, מזונות ועוד. לעיתים אחד הצדדים תובע משמורת בבית הדין הרבני ומציין מדוע לדעתו עליו לקבל את האחריות על הילדים. מנגד, הצד השני בוחן את התביעה ונוקט באמצעים העומדים לרשותו. בשלב הזה עשוי להתעורר חשד לעבירה על חוק לשון הרע והשאלה היא כיצד יש להתייחס אליה.

הגנות שמספק החוק על לשון הרע בגירושין

על פי החוק בישראל, אין עילה משפטית לתביעת לשון הרע כאשר הדברים נאמרים במסגרת כתבי טענות. טענות אלו יכולות להיות מוגשות לכל ערכאה משפטית בישראל ומותר לצדדים לציין בהם תכונות אשר לדעתם רלוונטיות לדיון. למעשה, סעיף 13 לחוק איסור לשון הרע תשכ"ה – 1965 מגדיר את הפרסומים המותרים. עוד מופיע בחוק כי כל מסמך המוגש לצורך הדיון על ידי בא הדין או מישהו מטעמו חסין לחלוטין מפני תביעה מן הסוג הזה. להלן מספר דוגמאות לכתבי טענות המוגנים מתביעת לשון הרע או חוק הגנת הפרטיות:

א. כתב תביעה – יש לצאת מנקודת שעורכי דין רבים מבססים את התביעה שלהם על מאפיינים אישיים של הנתבע. המשמעות היא חוסר יכולת להימנע ממה שעשוי בסיטואציה אחרת להיחשב להוצאת דיבה.

ב. כתב הגנה – במקרי גירושין וגם במקרים אחרים נאלץ הצד המתגונן לפרסם פרטי מידע לא נעימים על הצד התובע וזאת על מנת להוכיח את חפותו.

ג. עתירות לסעד זמני – בני זוג הנמצאים בסכסוך משפטי ועומדים מול דיון על משמורת או רכוש יכולים להגיש עתירות לסעד זמני ולהוכיח את צדקתם, גם אם באמצעות טענות הגובלות בלשון הרע.

ד. כתבי תשובה – כתבי טענות אלו עולים במהלך הדיונים ואחריהם והם מייצגים את חופש הביטוי, שהוא עיקרון לא פחות חשוב מחוק הגנת הפרטיות או איסור לשון הרע.

לא לחינם מומלץ להיוועץ בעורך דין המומחה ללשון הרע. שאחרת, סערת הרגשות עשויה להוביל לשגיאות בניהול ההליך, בעוד שהדין הנוהג מאפשר סעדים רק אם אלה מתבקשים באופן נכון ומסודר.

מטרת החוק: למנוע עילה לגרירת משפטים נוספים

מבחינת בתי המשפט, גרושה המוציאה את דיבתו של אדם במהלך דיונים רלוונטיים לא יכולה ולא צריכה לעמוד לדין בגין הפרת חוק לשון הרע. עוד טוען בית המשפט כי ישנו אינטרס ציבורי לכך שאדם יוכל להתבטא ללא חשש בהליך שיפוטי. מטרתו של סעיף זה בחוק הוא למנוע מצב בו כל התבטאות גוררת עילה למשפט נוסף. לסיכום, אמנם ישנם מקרים בהם ניתן לתבוע גרוש או גרושה על לשון הרע אך לא במהלך הדיונים עצמם.

עו"ד לוינטל: "זכותו של כל עסק, חברה או אדם לשמור על שמו הטוב! אני מוצא שליחות בהגנה על שמו הטוב של כל אדם אשר גילה להפתעתו ששמו הוכפש בעמוד ציבורי בפייסבוק, בקבוצת ווטסאפ או בכל אמצעי אחר. אני מוצא שליחות גם בהגנה על נתבעים שהוגשו נגדם תביעות לשון הרע, ונתבעו מתוך כוונה "להשתיקם" להפחידם או כדי לפגוע בהם".

עו"ד רון לוינטל, יו"ר ועדת לשון הרע של ועד מחוז ת"א בלשכת עורכי הדין, מחבר הספר "ארץ דיבת חלב ודבש" ועורך מופעים והרצאות בתחום הדיבה. בעל ניסיון רב בליווי וייצוג משפטי בנושאי הוצאת דיבה, לשון הרע והגנת הפרטיות. ליצירת קשר עם עו"ד לוינטל חייג – 077-9974501

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד רון לוינטלכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.אין באמור לעיל ובאתר הוצאת דיבה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר הוצאת דיבה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר הוצאת דיבה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!